...

Nuo ko pradėti užsieniečiui atidarant verslą Lietuvoje?

Žinių bazė

2016.04.15

Italų įmonė norėtų atidaryti vyninę Lietuvoje ir norėtų žinoti nuo ko pradėti ir kur kreiptis dėl visų dokumentų, bei ar reikalinga sudaryti naują bendrovę?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Laurynas Juozapaitis

Vyresnysis teisės patarėjas / EPSO - G

Publikavimo data: 2016-04-15 16:35

Planuojant užsiimti alkoholinių gėrimų prekyba,pirmiausia atkreiptume dėmesį, kad alkoholio produktai yra priskiriami specialiems gaminiams, kurių apskaitai, gamybai, importui, eksportui, prekybai...

Publikavimo data: 2016-04-15 16:35

Planuojant užsiimti alkoholinių gėrimų prekyba,pirmiausia atkreiptume dėmesį, kad alkoholio produktai yra priskiriami specialiems gaminiams, kurių apskaitai, gamybai, importui, eksportui, prekybai ir vartojimui taikomas ypatingas valstybinio reglamentavimo režimas. Lietuvos Respublikoje vyno įvežimą, importą, eksportą, gamybą bei prekybą juo reglamentuoja Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatymas bei Europos komisijos reglamentas (EB) Nr. 436/2009, nustatantis vyno produktų gabenimo taisykles.Atsižvelgiant į minėtų teisės aktų reikalavimus, norint pradėti prekybą alkoholiniais gėrimais, būtina gauti licenciją, dėl kurios išdavimo gali kreiptis tik juridiniai asmenys. Šiuo atveju Italijos įmonė yra Europos Sąjungos valstybėje narėje veikianti įmonė, todėl ji turi teisę gauti licenciją prekybai alkoholiniais gėrimais Lietuvos Respublikoje nesteigiant naujo juridinio asmens arba filialo.

Prieš pradedant vykdyti veiklą ir kreipiantis dėl licencijos,būtina gauti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, kuriuopatvirtinama, kad patalpos (šiuo atveju, kuriose vyninė vykdys veiklą) atitinka visus higienos normų reikalavimus. Minėtą pažymėjimą išduoda Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybosteritoriniai padaliniai, kurie veikia Lietuvos miestuose. Šiam pažymėjimui gauti reikia pateikti:
(1) nustatytos formos prašymą dėl maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimo išdavimo;
(2) maisto tvarkymo patalpų projektą (planą) su įrenginių išdėstymu;
(3) maisto tvarkymo proceso aprašymą, projektines gamybos apimtis, subjekto darbuotojų skaičių, steigiamuose subjektuose – numatomą subjekto darbuotojo skaičių;
(4) dokumentus, reglamentuojančius Rizikos veiksnių analizės ir svarbiųjų valdymo taškų (toliau – RVASVT) principais pagrįstą savikontrolės sistemą, vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. rugsėjo 1 d. įsakymu Nr. V – 675 patvirtintos Lietuvos higienos normos HN 15:2005 „Maisto higiena“ nuostatomis. Šis teisės aktas nustato bendrus reikalavimus norint užsiimti prekyba tiek maisto produktais, tiek ir gėrimais (alkoholiniais ir nealkoholiniais).

Taip pat Jūsų įmonės savininkas arba vadovas įsakymu turi patvirtinti savo įmonės pasirengimą tvarkyti maistą pagal Geros higienos praktikos (toliau – GHP) taisykles. Plačiau apie tai aprašyta Europos Parlamento ir Tarybos reglamente Nr. 852/2004.Pastebėtina, kad už pažymėjimo išdavimą imama valstybės rinkliava. Be to šis pažymėjimas yra išduodamas neterminuotam laikui.

Gavus maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, kaip minėta, būtina kreiptis dėl licencijos mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais viešose maitinimo įstaigose, kurią išduoda savivaldybių vykdomosios institucijos pagal atitinkamos savivaldybės tarybos nustatytą tvarką. Pavyzdžiui, Vilniuje veikiančioms įmonėms/įstaigoms licencijas išduoda Vilniaus savivaldybės Verslo licencijavimo ir leidimų skyrius, kuriam prašymą išduoti licenciją ir būtinus dokumentus galima pateikti ir elektroniniu būdu. Už licencijos verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais viešojo maitinimo įmonėse išdavimą mokamas 376 EUR dydžio mokestis.

Galiausiai trumpai norėtume paminėti ir informaciją apie akcizus. Šiuo atveju reikia atsižvelgti į tai, iš kur bus perkami alkoholiniai gėrimai (Jūsų atveju vynas):
(1) jeigu vynas bus perkamas iš Lietuvos Respublikos – tuomet akcizų mokėti nereikės, nes šie mokesčiai bus sumokėti prekesįvežusios ar alkoholinius gėrimus pagaminusios įmonės;
(2) jeigu alkoholinius gėrimus pirksite ir juos importuosite iš trečiųjų šalių (ne Europos Sąjungos valstybių narių), tuomet muitinėje Jums reikės sumokėti akcizus;
(3) jeigu vynas bus perkamas iš Europos Sąjungos valstybių narių tai galimi du atvejai: 1) Jūs galite pirkti alkoholinius gėrimus, už kuriuos jau sumokėti akcizai, tuomet reikiašį faktą patvirtinančio dokumento; arba 2) pirkti alkoholinius gėrimus be akcizų iš gamintojo ar platintojo, užsiregistruoti produkcijos gavėju, užpildyti deklaraciją bei sumokėti akcizų mokestį. Remiantis Lietuvos Respublikos akcizų įstatymo 24 straipsniu: vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams, kurių faktinė tūrinė etilo alkoholio koncentracija (kitų fermentuotų gėrimų atveju – gauta tik fermentuojant) procentais yra ne didesnė kaip 8,5 proc. taikomas 30,96 eurų akcizo tarifas už produkto hektolitrą.

Atkreipiame dėmesį, kad šioje konsultacijoje pateikiama informacija yra bendro pobūdžio. Dėl kiekvieno individualaus atvejo ir išsamios konsultacijos patartina kreiptis į teisininkus.

Ekspertai

Laurynas Juozapaitis

Laurynas Juozapaitis

Vyresnysis teisės patarėjas / EPSO - G

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.