Ar galima patentuoti svetainės dizainą, algoritmą?
2020.10.12
Šiuo metu vystomas naujas projektas ir interneto svetainė. Ar galima patentuoti unikalų kuriamos svetainės dizainą (išdėstymas ir kt.)? Taip pat svetainės algoritmą?
Temos: Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Andrius Pranckevičius
Advokatas, vadovaujantis partneris / BALTICLAW
Tomas Jakubauskas
Vyresnysis advokatas, patentinis patikėtinis, teismo mediatorius / Advokatų kontora Eversheds Saladžius
Kristina Vilkienė
Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Advokatas, vadovaujantis partneris / BALTICLAW
Publikavimo data: 2020-10-20 10:05
Remiantis LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu, autorių teisių objektu yra originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra...
Publikavimo data: 2020-10-20 10:05
Remiantis LR autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu, autorių teisių objektu yra originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra kokia nors objektyvia forma išreikštas kūrybinės veiklos rezultatas. Autorių teisių objektu taip pat laikoma kompiuterių programa, kuri suprantama, kaip žodžiais, kodais, schemomis ar kitu pavidalu pateikiamų instrukcijų, kurios sudaro galimybę kompiuteriui atlikti tam tikrą užduotį ar pasiekti tam tikrą rezultatą, visuma, kai tos instrukcijos pateikiamos tokiomis priemonėmis, kurias kompiuteris gali perskaityti; ši sąvoka apima ir parengiamąją projektinę tokių instrukcijų medžiagą, jeigu pagal ją galima būtų sukurti minėtą instrukcijų visumą. Kompiuterių programa yra saugoma tik, kai ji yra originali, atlieka savarankišką funkciją ir lemia tam tikrą rezultatą. Kiekvienu konkrečiu atveju reikėtų vertinti sukuriamą objektą. Jei nurodyto algoritmo kūrimas, atitinka aukščiau minėtą sąvoką, šis gali būti laikomas autorių teisių objektu. Kita vertus, pasisakant dėl svetainės dizaino, šis gali būti laikomas autorių teisių objektu, jei jis yra originalus ir išskirtinis. Būtina pažymėti, jog tokia apsauga įsigalioja nuo registracijos atlikimo. Atkreipiame dėmesį, jog šiame atsakyme yra pateikta bendro pobūdžio informacija, norint gauti išsamią konsultaciją, siūlome kreiptis į teisininką.
Vyresnysis advokatas, patentinis patikėtinis, teismo mediatorius / Advokatų kontora Eversheds Saladžius
Publikavimo data: 2020-10-20 11:08
LR Patentų įstatymo 8 str. nustato, kad išradimais nelaikomos kompiuterių programos. LR Dizaino įstatymo 2 str. nustato, kad dizaino apsauga...
Publikavimo data: 2020-10-20 11:08
LR Patentų įstatymo 8 str. nustato, kad išradimais nelaikomos kompiuterių programos. LR Dizaino įstatymo 2 str. nustato, kad dizaino apsauga nėra suteikiama kompiuterių programoms. LR Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo 4 str. nustato: Autorių teisių objektais gali būti laikomi literatūros kūriniai, išreikšti bet kokia forma, įskaitant elektroninę, taip pat kompiuterių programos. Kadangi programos (t.y. ir algoritmai bei interneto svetainių programavimas) būtent ir yra konkretus literatūrinis tekstas, užrašytas elektroniniu formatu – jos yra saugomos kaip autoriaus kūriniai. Taigi, tiek interneto svetainė, tiek ir kompiuterinės programos (algoritmas) gali būti saugoma ne per patentavimą ar dizaino registraciją, tačiau kaip autoriaus kūrinys (literatūros kūrinys išreikštas elektronine forma). Autorių teisės galioja be registracijos. Kadangi autoriaus teisės nėra registruojamos – siekiant išvengti ginčų dėl autorystės kai kuriuos veiksmus rekomenduotina atlikti neatidėliojant (pvz., kaupti duomenis apie kūrybos pradžią, kūrybos procesą ir pan.). Taip pat, konkretūs ir labiausiai vartotojų dėmesį patraukiantys (ir todėl dažniausiai konkurentų kopijuojami ar imituojami) interneto svetainės elementai gali būti papildomai apsaugomi ir kaip prekių ženklai. Nors prekių ženklų apsaugai registracija ir reikalinga, tačiau registruotas prekių ženklas paprastai suteikia kur kas stipresnes teises, nei vien tik autorių teisės. Pavyzdžiui, Facebook, Inc. kompanija savo socialinio tinklalapio ikonas, emoji ir kitą turinį yra apsisaugojusi ir per prekių ženklų registracijas.
Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras
Publikavimo data: 2020-10-20 12:50
Interneto svetainės grafinis vaizdas gali būti registruojamas kaip dizainas. Tarptautinėje Lokarno klasifikacijoje (pramoninių dizainų klasifikacijos sistema) toks objektas gali būti...
Publikavimo data: 2020-10-20 12:50
Interneto svetainės grafinis vaizdas gali būti registruojamas kaip dizainas. Tarptautinėje Lokarno klasifikacijoje (pramoninių dizainų klasifikacijos sistema) toks objektas gali būti priskiriamas 14-04 klasei ir poklasiui: Grafinė vartotojų sąsaja (kompiuterio ekrano išplanavimas). Valstybinis patentų biuras (VPB) yra parengęs išsamią informaciją apie visas su dizaino registracija susijusias procedūras – su ja kviečiame susipažinti čia: https://vpb.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/dizainas. Jeigu turėtumėte papildomų klausimų, susijusių su dizaino registravimu, su mumis galite susisiekti el. paštu info@vpb.gov.lt arba telefonu 8 5 278 0290.