Kaip apsispręsti?
2013.03.04
Temos: Vadyba.
Geri sprendimai atskiria blogą verslininką nuo gero. Ką reikėtų daryti, kad niekuomet netektų gailėtis dėl savo sprendimų?
Planuokite iš anksto. Didelė problema, trukdanti priimti išties pamatuotus sprendimus, yra nesuvokimas, kad sprendimų priėmimas – tai procesas. Ir jis yra netrumpas. Sprendimų priėmimui reikia paskirti daug laiko ir intelektinių jėgų.
Iš anksto planuokite svarbių klausimų sprendimus. Neatidėliokite jo kuo toliau, kol reikalai ims degti. Neprivalote viso laiko skirti vieno sprendimo paieškoms, nuolat tirkite galimybes ir domėkitės galimais sprendimais. Tegul jūsų protas ir sąmonė nuolat apie tai galvoja.
Stiprus stresas, pagimdytas svarbaus sprendimo atidėliojimo, trukdo priimti sprendimą. Neleiskite nereikšmingoms problemoms užgožti svarbiausių jūsų sprendimų priėmimo proceso.
Prisiimkite atsakomybę. Verčiate nuspręsti kitus? Perleisdami atsakomybę jūs manote, kad už sprendimo pasekmes taip pat teks atsakyti tam, kuris nusprendė (t. y. pasiūlė sprendimą). Tačiau susiduriate su nauja problema, kuri kilo ne dėl jūsų, o dėl kito žmogaus sprendimo. Tuomet imama kaltinti aplinkinius. Verta prisiminti, kad kiti gali duoti patarimus, tačiau tik jūs sprendžiate, ar šiais patarimais pasinaudoti.
Taip pat neleiskite niekam jūsų spausti. Jei žmogus reikalauja atsakymo (sprendimo) čia ir dabar, jis tiesiog bando jumis manipuliuoti. Tad drąsiai sakykite jam ne. Atidėkite sprendimą taip ilgai, kaip galite, kol pajusite, kad esate visiškai tikras dėl šio sprendimo.
Analizuokite. Įvardykite problemą. Kodėl turite priimti sprendimą? Tikriausiai šis jūsų sprendimas gali padėti išspręsti kokią nors problemą. Įvardykite sau, kokia ji ir iš ko susideda. Taps lengviau ją suvokti.
Ištirkite visus galimus sprendimus. Taip geriau suprasite, kokie galimi sprendimo variantai. Išsiaiškinkite problemos kontekstą. Kokios yra problemos sudedamosios dalys, kurios iš jų yra svarbiausios?
Ne veltui verslininkai prieš priimdami svarbius įmonėms sprendimus investuoja į brangiai kainuojančius rinkos tyrimus. Juk tik nuodugniai ištyrę visus problemos niuansus būsite garantuoti, kad priėmėte apgalvotą ir teisingiausią jūsų situacijoje sprendimą.
Atsitraukite. Dažnai apsispręsti padeda žvilgsnis iš šalies, tarsi jūs nebūtumėte susijęs su sprendimu. Žiūrėkite į šią situaciją tarsi iš kito žmogaus pozicijos. Bent trumpam leiskite sau negalvoti apie šią problemą ir sprendimus. Veikite ką nors kita. Patikėkite, jūsų pasąmonė tuo metu apdoros informaciją. Sprendimas ateis tarsi savaime.
Kliaukitės intuicija. Dažnai geriausi sprendimai priimami remiantis vidiniu balsu – intuicija. Jausmas, kad žinote teisingiausią sprendimą, kyla iš patyrimo. Pasąmonė susumuoja turimą informaciją ir pasiūlo sprendimą.
Žinoma, verta paklausyti ir proto balso. Jis dažnai pareiškia priekaištų intuicijai, pasiūlo, kaip galėtumėte gauti daugiau informacijos apie problemą. Pasinaudokite šiais patarimais.
Pasitelkite kūrybiškumą. Pažvelkite į problemą nauju kampu. Neapsistokite ties įprastais sprendimais, pamąstykite plačiau. Pažaiskite perkeldami problemą į naują erdvę. Galite rasti netikėtų problemos sprendimų, kartais net geresnių nei pirmasis į galvą atėjęs sprendimas.
Įvertinkite sprendimą. Net jei priimto sprendimo pasekmės nedžiugina, iš jų galite pasimokyti. Sprendimo analizė ir vertinimas padės nekartoti klaidų.
Kitą kartą priimdami panašų sprendimą galėsite pasiremti išvadomis. Jums neteks atlikti daugybės veiksmų tam, kad priimtumėte geriausią sprendimą. Konkrečiai situacijai galėsite pritaikyti ankstesnės situacijos šabloną, jį šiek tiek pakoregavę.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.