...

Nemokama „Wi-Fi“ paslauga gali būti pavojinga

Verslas

2024.04.07

Autorius: bzn start

Temos: , .

Nemokama „Wi-Fi“ paslauga gali būti pavojinga

„Wi-Fi“ paslauga gali būti pavojinga // iStock nuotr.

Viešo „Wi-Fi“ paslauga žmonės nesunkiai gali naudotis masinėse susibūrimo vietose – kavinėse, prekybos centruose, gydymo įstaigose ar oro uostuose. Ne visiems žinoma, kad šie nemokami tinklai gali būti pavojingi, o jų naudojimas sukčiams leidžia lengvai pasisavinti asmeninius duomenis. Ekspertas pasakoja apie viešojo „Wi-Fi“ rizikas ir pataria, kaip naršyti saugiai.

„Vieši „Wi-Fi“ tinklai patrauklūs tuo, kad jie dažniausiai yra nemokami. Vis tik nemokamas sūris – tik pelėkautuose, tad tokie tinklai dažnai būna nesaugūs. Dažnu atveju neturime supratimo, kas tokius tinklus administruoja, atnaujina ir pasirūpina jų saugumo „higiena“. Pastarasis aspektas yra itin svarbus, nes sistemingai neprižiūrint viešos prieigos interneto tinklų, paliekama galimybė sukčiams prisijungti prie tinklo bei perimti visų prisijungusiųjų duomenis bei informaciją“, – pranešime žiniasklaidai sako Modestas Ropė, „Bitė Lietuva“ naujos kartos tinklų direktorius.

Nutekinama jautri informacija

Įprastai norint naudotis viešu ir dažnai nemokamu „Wi-Fi“ tinklu, prieš prisijungiant reikia suvesti savo elektroninio pašto adresą ar kitus asmeninius duomenis.

Kaip teigia ekspertas, vesti bet kokius duomenis į nepažįstamas ir nežinia kaip prižiūrimas sistemas gali būti gana pavojinga. Taip akimirksniu išauga tikimybė, jog jautri informacija bus nesunkiai nutekinta.

„Jungiantis prie viešo „Wi-Fi“ tinklo neretai yra prašoma pateikti asmeninius duomenis, tokius kaip elektroninio pašto adresas ir slaptažodžiai. Dėl šios priežasties, net ir nesijungiant prie savo asmeninių paskyrų, kibernetiniai nusikaltėliai gali pasisavinti jautrią informaciją“, – perspėja M. Ropė.

„Bitės“ naujos kartos tinklų direktorius pasakoja, kad bandant prisijungti per viešojo interneto ryšį prie asmeninių paskyrų būtina imtis prevencinių priemonių: „Papildoma apsauga yra būtina.“

Jei per viešą „Wi-Fi“ tinklą prisijungiama prie asmeninių paskyrų – vedami slaptažodžiai ir nėra naudojamas dviejų žingsnių autentifikacijos (vadinamasis 2FA) metodas – rizika, kad bus nutekinti duomenys, išauga dar labiau.

M. Ropės teigimu, prie viešų tinklų prisijungę sukčiai ar kenkėjiška įranga gali nesunkiai perimti duomenis ir prisijungti prie socialinių tinklų ar net banko paskyrų. Taip atsitikus kibernetiniai nusikaltėliai be vargo gali apsimesti žmogumi, iš kurio pavogė jautrią informaciją, ir taip sukelti daug problemų ne tik pačiam nukentėjusiajam, bet ir jo artimai aplinkai.

Keliaudami naudokite VPN

Kartais gali atsitikti taip, jog vienintelis būdas pasiekti interneto ryšį yra galimas tik per viešojo „Wi-Fi“ tinklą. Dažniausiai taip gali įvykti keliaujant užsienyje, tačiau ekspertas ragina nepamiršti atsargumo.

„Jei negalite išvengti viešojo ir nemokamo interneto tinklo, tokiu atveju geriausia naudoti virtualų privatų tinklą (VPN) bei prie jo jungtis pasitelkiant dviejų žingsnių autentifikacijos metodą. Taip turimi duomenys tampa riboti ir jų negalima perimti“, – pataria ekspertas.

Be to, svarbu nepamiršti, jog ir šiuo atveju būtina vengti prisijungimo į asmenines paskyras, nes visada išlieka tikimybė, kad naudojantis nesaugiu tinklu sukčiai lengva ranka pasieks norimą informaciją.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.