...

Ar tikrai taip svarbu tapti vienaragiu?

Verslas

2021.12.01

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , .

Ar tikrai taip svarbu tapti vienaragiu?

A. Strumskis Asmeninio albumo nuotr.

Ilgą laiką buvo kalbama, kad didžiausia kiekvieno startuolio siekiamybė yra tapti startuoliu vienaragiu. Tai reiškia, kad kompanija pasiekė milijardinę vertę ir įrašė savo vardą startuolių istorijoje. Vis dėlto pastaruoju metu pasigirsta nuomonių, esą vienaragiai neturėtų būti taip stipriai sudievinami. 

Panašiai minčiai pritaria ir Lietuvos „Verslo angelų fondo II“ vadovaujantysis partneris Arvydas Strumskis, su kuriuo diskutavome apie poreikį tapti vienaragiu ir lietuvišką ekosistemą. 

Kas naudingiau?

Dar vidurvasarį buvo pranešta kompanijos „Revolut“ sėkmė – jie, pritraukę 800 mln. JAV dolerių, tapo didžiausiu Jungtinės Karalystės vienaragiu. Kompanijos vertė pasiekė 33 mlrd. JAV dolerių. Antroje vietoje rikiavosi „checkout.com“ su 15 mlrd. JAV dolerių verte, trečiąją vietą užėmė kompanija „Global Switch“, perkopusi 11 mlrd. JAV dolerių vertę. 

Lietuvos vienaragių ekosistema šiuo metu gali pasigirdi viena bendrovė, tapusia vienaragiu. Tai pavyko internetinei naudotų drabužių mainų ir prekybos platformai „Vinted“, kurie pirmąjį savo vertės milijardą perkopė 2019 metais. 

Kol kas nė vienam kitam startuoliui nepasisekė perkopti milijardo JAV dolerių ribos. Vis dėlto A. Strumskis teigia, kad tai anaiptol nėra problema. 

„Klausimas, kodėl tapimas vienaragiu yra taip svarbu? Gal kur kas naudingiau ekosistemoje turėti 20 startuolių, vertų po 100 mln. eurų. Mano nuomone, visai ekosistemai tai būtų žymiai geresnis rezultatas. Žinoma, geresnis rezultatas tik tuo atveju, jei sėkmę matuosime realia nauda, o ne vien viešųjų ryšių žinutėmis“, – įsitikinęs investuotojas. 

Anot jo, dar vieno vienaragio atsiradimas gali sukelti savotišką suirutę rinkoje ir nėra vien tik privalumus teikiantis reiškinys, kaip galėtų pasirodyti. 

„Vienaragis visada yra išskirtis, o išskirtys labai destabilizuoja ekosistemą. Tai gali gerai, o gali ir blogai paveikti viską, kas sukurta. Beje, iki šiol nėra aišku, kaip vertinamos įmonės, kurios tampa vienaragiais“, – atskleidžia pašnekovas.

Ką vertina investuotojai?

Paklaustas, kas nulemia startuolio tapimą vienaragiu, A. Strumskis gana skeptiškas. Anot jo, didelę dalį sėkmės lemia palankios aplinkybės ir atsitiktiniai faktoriai. O didelėms investicijoms pritraukti svarbi visa puokštė dedamųjų. 

„Prieš skirdami bet kokią, o ypač – didesnės reikšmės, investiciją, investuotojai vertina startuolio komandą, patirtį, asmenybes ir net, paprastai tariant, vyraujančią „chemiją“. Mes žiūrime, kaip komanda geba spręsti kilusias problemas, kokios yra jų techninės žinios, kokio lygmens suvokimas sektoriuje, kuriame veikia. Tai, žinoma, tik nedidelė dalis vertinimo, prieš priimant svarbų investicinį sprendimą“, – sako A. Strumskis. 

Pasak pašnekovo, svarbu ne tik „chemija“ tarp komandos narių, bet ir ryšys tarp komandos ir potencialių investuotojų. 

„Investuotojai yra tokie patys žmonės kaip ir visi. Jiems taip pat vieni žmonės patinka, kiti ne, tad tarp startuolio komandos ir investuotojų „chemija“ taipogi turėtų atsirasti. Jeigu charakteriai nesutaps, toliau bendrauti ir bendradarbiauti bus tik sudėtingiau. Dėl šios priežasties siūlyčiau iš anksto susipažinti su potencialiais investuotojais ir stiprinti ryšius“, – pataria specialistas.

Tiesa, nutinka ir taip, kad, gaudami tūkstantines investicijas, verslai vis tiek veikia nuostolingai ir neuždirba pelno daug metų iš eilės. A. Strumskis patikina, kad tai nelabai normalus variantas verslo pasaulyje. 

„Mano nuomone, pagrindinis verslo siekis yra pelnas. Kiekvienas verslas turėtų turėti būtent šį tikslą. Jeigu yra kitaip, galbūt tai net ne verslas“, – kvestionuoja pašnekovas.

Ekspertai

Arvydas Strumskis

Arvydas Strumskis

Vadovaujantysis partneris / „Verslo angelų fondas I“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.