Kas yra „sąžiningas naudojimas“?

Žinių bazė

2021.04.03

Kada galiu be autoriaus sutikimo naudoti jo medžiagą? Ir kas priklauso tai medžiagai: dainos, video, jo pasisakymai ir t. t.?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Birutė Dauderienė

Patentinė patikėtinė, intelektinės nuosavybės apsaugos ekspertė / METIDA

Publikavimo data: 2021-04-21 07:40

Autorių teisių objektais laikomi originalūs kūrybinės veiklos rezultatai literatūros, mokslo ir meno srityse, kurie yra išreikšti kokia nors objektyvia forma....

Publikavimo data: 2021-04-21 07:40

Autorių teisių objektais laikomi originalūs kūrybinės veiklos rezultatai literatūros, mokslo ir meno srityse, kurie yra išreikšti kokia nors objektyvia forma. Autorių teisės gali saugoti tiek dainos ar kalbos tekstą, tiek audiovizualinį kūrinį (video). Apsauga gretutinių teisių pagalba taip pat suteikiama ir atlikėjui, kuris atlieka tam tikrą kūrinį (pavyzdžiui dainą atliekantis daininkas), kurio atlikimas įrašytas į garso ar audiovizualinę laikmeną; taip pat dainos garso įrašo (fonogramos) ar audiovizualinio kūrinio (filmo) pirmojo įrašo gamintojui (prodiuseriui); taip pat radijo ir (ar) televizijos transliaciją transliuojančiai organizacijai. Norint panaudoti autorių teisių ar gretutinių teisių apsaugotą objektą be autoriaus ar gretutinių teisių subjekto sutikimo, būtina laikytis įstatyme nurodytų reikalavimų. Dažniausi atvejai, kai kūriniai teisėtai naudojami be autoriaus leidimo yra: kūrinio atgaminimas (kopijos) padarymas asmeniniais tikslais ir citavimas. Be autoriaus leidimo fiziniam asmeniui leidžiama atgaminti teisėtai išleisto ar viešai paskelbto kūrinio egzempliorių, tačiau tik išimtinai savo asmeniniam naudojimui, nekomerciniais tikslais. Be autoriaus leidimo ir be autorinio atlyginimo, tačiau nurodžius, jei tai įmanoma, naudojamą šaltinį ir autoriaus vardą, taip pat leidžiama naudoti nedidelę teisėtai išleisto ar viešai paskelbto literatūros ir mokslo kūrinio dalį kaip citatą (pvz., kritikos ar apžvalgos tikslais) kitame kūrinyje, jeigu toks panaudojimas yra sąžiningas ir neviršija citavimo tikslui reikalingo masto. Ar kūrinio panaudojimas yra sąžiningas ir neviršija citavimo tikslui reikalingo masto kiekvienu atveju sprendžiama individualiai. Be autoriaus leidimo, laikantis įstatyme nustatytų reikalavimų, kūrinį taip pat galima panaudoti ir kitais atvejais, pavyzdžiui, naudojant kūrinį mokymo ir mokslinių tyrimų tikslais, taip pat naudojant informacijos tikslais ir kt. Jau minėtus gretutinių teisių objektus, be teisių turėtojų leidimo, fizinis asmuo turi teisę atgaminti savo asmeniniam naudojimui nekomerciniais tikslais, jeigu atlikimas, fonograma, audiovizualinis kūrinys (filmas) transliacijos įrašo kopija yra teisėtai išleista ar viešai paskelbta. Atlikimą, fonogramą, audiovizualinio kūrinio (filmo) įrašą ir transliuojančiosios organizacijos transliaciją arba jų įrašus, neturint leidimo, tačiau nurodžius, jei tai įmanoma, naudojamą šaltinį ir atlikėjo vardą, leidžiama naudoti kaip trumpas ištraukas aktualių įvykių apžvalgose tiek, kiek to reikia informacijai apie tuos įvykius; kaip pavyzdį nekomerciniais mokymo ir mokslinių tyrimų tikslais; karikatūrai ar parodijai sukurti ir pan.

Ekspertai

Birutė Dauderienė

Birutė Dauderienė

Patentinė patikėtinė, intelektinės nuosavybės apsaugos ekspertė / METIDA

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.