...

Ar turiu teisę naudoti miesto vaizdus, ar citatas iš knygų?

Žinių bazė

2018.10.09

Jei nuforografuoju pats troleibusą, TV bokštą, gražų langą ar duris senamiestyje, nupiešiu viską ir ketinu vaizdus parduoti? Ir tarkim naudoti motyvacines frazes iš įvairių knygų, jei pats kuriu jiems šrifto dizainą, iliustruoju.

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Giedrė Rimkūnaitė-Manke

Advokatė, ekspertė / Advokatų kontora „Glimstedt”

Publikavimo data: 2018-10-09 17:52

Dėl miesto vaizdų naudojimo Ne visiems jūsų minimiems objektams taikomos vienodos sąlygos. Bendras principas yra toks – autorių teisių objekto...

Publikavimo data: 2018-10-09 17:52

Dėl miesto vaizdų naudojimo

Ne visiems jūsų minimiems objektams taikomos vienodos sąlygos. Bendras principas yra toks – autorių teisių objekto vaizdą komerciniais tikslais galima naudoti tik su autoriaus sutikimu. Autorių turtinės teisės pasibaigia, praėjus 70 metų po autoriaus mirties. Originalūs architektūros kūriniai (pastatai, statiniai), taip pat skulptūros, tapybos, grafikos kūriniai yra autorių teisių objektai.
Taigi jeigu ketinate komerciniais tikslais naudoti originalaus architektūros kūrinio (pvz., TV bokšto, Valdovų rūmų, Karaliaus Mindaugo paminklo) vaizdą, turėsite gauti autoriaus sutikimą, nebent jau būtų praėjęs minėtas 70 metų terminas. Jeigu ketinate nutapyti tiesiog gražias namo duris ir vaizdą naudoti komerciniais tikslais, ko gero nepažeisite niekieno autorių teisių.

Dėl frazių iš knygų (citatų) naudojimo

Įstatymas leidžia be autoriaus sutikimo, tačiau nurodžius, jeigu tai yra įmanoma, šaltinį ir autoriaus vardą, atgaminti nedidelę teisėtai išleisto ar viešai paskelbto literatūros ar mokslo kūrinio dalį, kaip citatą (pvz., kritikos ar apžvalgos tikslais) kitame kūrinyje, jeigu toks panaudojimas yra sąžiningas ir neviršija citavimo tikslui reikalingo masto. Reikalavimas, jog panaudojimas būtų sąžiningas, turėtų būti suprantamas tiek atgaminimo masto, tiek citavimo tikslo prasme. Paprastai pripažįstama, kad citavimas yra pagrįstas, kai tai daroma informacijos pateikimo, mokslo, tyrimo ir pan. tikslais. Todėl manau, kad frazės iš knygos panaudojimas plakate, ant gaminio ar pan., neatitinka citavimui keliamų reikalavimų ir būtų reikalingas atskiras autoriaus sutikimas. Šrifto dizaino, iliustracijų ar kitokio apipavidalinimo sukūrimas neturės įtakos.

Šiame atsakyme pateikta tik bendro pobūdžio informacija. Jeigu norite gauti išsamią konsultaciją dėl konkrečiai Jūsų situacijos, patartina kreiptis į teisininką.
Naudingų patarimų intelektinės nuosavybės klausimais rasite skaitydami tinklaraštį GLIMSTEDT jaunam verslui.

Ekspertai

Giedrė Rimkūnaitė-Manke

Giedrė Rimkūnaitė-Manke

Advokatė, ekspertė / Advokatų kontora „Glimstedt”

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.