...

Ar darbuotojas turi teises patentui?

Žinių bazė

2020.10.02

Aš dirbu gamybinėje, medicininių laikiklių ir kitų susijusių su medicina priemonėmis, įmonėje. Joje dirbdamas pasiūliau sukurti naują produktą, kurio idėja buvo mano. Įgyvendinimui pasitelkėme komandą. Įmonė patentavo šią idėją, tačiau aš teisių į patentą neturiu, ar taip gali būti? Kaip tokiu atveju elgtis?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Tomas Jakubauskas

Vyresnysis advokatas, patentinis patikėtinis, teismo mediatorius / Advokatų kontora Eversheds Saladžius

Publikavimo data: 2020-10-14 12:38

Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo papildomų aplinkybių. Pvz., koks buvo Jūsų indėlis į išradimo sukūrimą? Vien tik idėjos nėra...

Publikavimo data: 2020-10-14 12:38

Atsakymas į šį klausimą priklauso nuo papildomų aplinkybių. Pvz., koks buvo Jūsų indėlis į išradimo sukūrimą? Vien tik idėjos nėra patentuojamos, todėl jei Jūs vien tik sugalvojote idėją, tačiau jo konkretų techninį sprendimą sugalvojo kiti (pasitelkta komanda) – Jūs gali būti ir nepripažintas išradimo autoriumi ar bendraautoriumi. Kita svarbi aplinkybė: ar išradimą sukūrėte a) darbo sutarties, kuri numato išradybos veiklą, vykdymo metu, b) ar buvo konkretus pavedimas, projektavimo, konstravimo, mokslinio tyrimo arba technologijų kūrimo metu, c) naudojantis sukaupta darbdavio patirtimi arba jo technologijomis ir įrengimais. Esant auščiau nurodytoms aplinkybės toks išradimas laikomas tarnybiniu išradimu, ir darbdavys, gavęs tarnybinio išradimo patentą, privalo mokėti išradimo autoriui autorinį atlyginimą. Autorinis atlyginimas nemokamas, jeigu darbuotojo darbo sutartyje yra numatytas išradimų kūrimas ir už tai jam buvo arba yra mokamas sutartas padidintas atlyginimas.

Kristina Vilkienė

Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras

Publikavimo data: 2020-10-16 17:37

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 10 str., teisė gauti patentą priklauso išradėjui arba jo teisių perėmėjui, arba darbdaviui, kai išradimas...

Publikavimo data: 2020-10-16 17:37

Vadovaujantis Lietuvos Respublikos patentų įstatymo 10 str., teisė gauti patentą priklauso išradėjui arba jo teisių perėmėjui, arba darbdaviui, kai išradimas yra tarnybinis. Išradimas gali būti tarnybinis, jeigu jis yra sukurtas pagal išradybinę veiklą numatančią darbo sutartį arba pasinaudojant sukaupta darbdavio patirtimi, jo technologijomis, įrengimais arba pagal konkretų pavedimą projektavimo, konstravimo, mokslinio tyrimo arba technologijų kūrimo metu (tarnybinius išradimus reglamentuoja Patentų įstatymo 11 straipsnis). Jeigu išradimą sukūrė asmuo, atliekantis mokslinio tyrimo, projektavimo, konstravimo ir kitus kūrybinio pobūdžio darbus pagal sutartį su užsakovu, kuris finansuoja atitinkamą darbą, teisė gauti patentą nustatoma šioje sutartyje. Išradimo bendraautoriai turi lygias teises gauti patentą, jeigu jie nėra susitarę kitaip. Jeigu turėtumėte papildomų klausimų, susijusių su išradimų patentavimu, su mumis galite susisiekti el. paštu info@vpb.gov.lt arba telefonu 8 5 278 0290.

Daugiau atsakymų

Ekspertai

Kristina Vilkienė

Kristina Vilkienė

Pramoninės nuosavybės informacijos skyriaus vedėja / Valstybinis patentų biuras

Tomas Jakubauskas

Tomas Jakubauskas

Vyresnysis advokatas, patentinis patikėtinis, teismo mediatorius / Advokatų kontora Eversheds Saladžius

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.