...

Verslo forma dailininkui

Žinių bazė

2013.06.25

Esu dailininkas. Ketinu piešti pagal užsakymus, t.y. teikti dailininko paslaugas: portretai, sienų tapyba ir pan. Piešiniai būtų mano kūrybos. Turėčiau savo vardo/pseudonimo interneto svetainę, kur galima bus užsakyti paslaugą. Kokia verslo forma man tinkama? Kokie mokesčiai būtų? Kokius teisinius/mokestinius klausimus dar turėčiau panagrinėti?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Vilija Viešūnaitė

Įkūrėja, partnerė, advokatė / „TRINITI“

Publikavimo data: 2013-06-25 13:47

LR Gyventojų pajamų mokesčių įstatymas (toliau – GPMĮ) nustato skirtingas pajamų apmokestinimo taisykles pajamoms, kurios gaunamos, kai gyventojas nuolat užsiima...

Publikavimo data: 2013-06-25 13:47

LR Gyventojų pajamų mokesčių įstatymas (toliau – GPMĮ) nustato skirtingas pajamų apmokestinimo taisykles pajamoms, kurios gaunamos, kai gyventojas nuolat užsiima aktyvia veikla, veikia kaip verslininkas, ir pajamoms, kurios gaunamos iš vienkartinių, atsitiktinių sandorių.

Pirmu atveju, dailininkas, prieš pradėdamas vykdyti individualią veiklą, turėtų įregistruoti individualią veiklą ir pajamas iš tokios veiklos apmokestinti kaip individualios veiklos pajamas, o antru atveju – prievolės registruoti individualią veiklą nėra.

Dailininkų gautos pajamos apmokestinamos GPMĮ nustatyta tvarka, priklausomai nuo to, ar paveikslai parduodami vykdant individualią veiklą, ar ne, ir kokios rūšies pajamos gaunamos.
Dailininkai gali gauti tokios rūšies pajamas:
– iš atsitiktinių sandorių (neįregistravus individualios veiklos) pagal autorines sutartis;
– individualios veiklos pajamas.

Dailininko iš atsitiktinių sandorių pagal autorines sutartis (neįregistravus individualios veiklos) gautos pajamos, vadovaujantis GPMĮ 6 str. 1 dalies nuostatomis, apmokestinamos taikant 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Be to, apmokestinama visa atlygio suma neatskaičius patirtų išlaidų. Taip pat asmenys, gaunantys pajamų pagal autorines sutartis, moka PSD ir VSD įmokas, kurias administruoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SODRA).

Individuali kūrybinė (dailininkų) veikla gali būti vykdoma:
• įregistravus individualią veiklą pagal Pažymą;
• įsigijus Verslo liudijimą „Taikomosios dailės ir vaizduojamojo meno dirbinių gamyba* (įeina į EVRK klasę 90.03) “

Individualios veiklos, kuria gali būti verčiamasi turint Verslo liudijimą, rūšių sąrašas, patvirtintas Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2002-11-19 nutarimu Nr.1797 ,,Dėl verslo liudijimų išdavimo gyventojams taisyklių“.
Atsižvelgiant į tai, kad Jūs ketinate savo kūrybos darbus padavinėti internetu bei tai, kad aukščiau minėtų taisyklių sąraše verslo liudijimas internetinei prekybai, nepriklausomai kokiomis prekėmis ketinama prekiauti, nėra nenumatytas, Jūsų planuojamai vykdyti veiklai turėtų būti steigiamas juridinis asmuo arba įstatymų nustatyta tvarka turėtumėte registruoti savo vykdomą individualią veiklą.

Atsižvelgiant į trumpai apibūdintą planuojamą vykdyti veiklą, manome, kad individuali veikla būtų tinkamas Jūsų verslo formos pasirinkimas, todėl, kad:
-tai yra patogus būdas pradėti verslą nesteigiant įmonės, nes pakanka užsiregistruoti mokesčių inspekcijoje, kad vykdote veiklą ir gauti pažymą, o nusprendus nutraukti veiklą pakanka raštu informuoti VMI, kad jos nebevykdote;
-tai paprasčiausias būdas užsiimti verslu, kadangi nereikia steigti įmonės, o norint nutraukti veiklą – jos likviduoti;
-taikoma supaprastinta buhalterinė apskaita;
-nėra minimalaus įstatinio kapitalo;
-minimalūs įregistravimo kaštai;
-įsigytas veikloje vykdytas turtas lieka asmeniui nuosavybės teise.

Esminiai šios veiklos vykdymo trūkumas yra atsakomybė savo (ar šeimos) turtu už prisiimtus įsipareigojimus.

Taigi, norėdamas užsiimti individualia veikla, turi ne vėliau kaip veiklos vykdymo pradžios dieną mokesčių administratorių informuoti apie vykdomą individualią veiklą pateikdamas Prašymą FR0792.
Individualią kūrybinę veiklą vykdančių gyventojų (dailininkų) pajamos apmokestinamos taikant 5 proc. pajamų mokesčio tarifą. Be to, pajamų mokestis skaičiuojamas nuo skirtumo, kuris gaunamas iš gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų atėmus leidžiamus atskaitymus.
Primename, kad ši veiklos pažyma išduodama neribotam laikotarpiui. Tačiau pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, apskrities VMI privaloma pateikti metinę pajamų mokesčio deklaraciją ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį nuo individualios veiklos pajamų, gautų per kalendorinius metus.

Ekspertai

Vilija Viešūnaitė

Vilija Viešūnaitė

Įkūrėja, partnerė, advokatė / „TRINITI“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.