...

Darbas pagal individualios veiklos pažymą ar mažoji bendrija, kas paprasčiau?

Žinių bazė

2014.08.26

Numatoma veikla, transporto paslauga Lietuvoje. 1 asmuo steigėjas/savininkas + 2 samdomi darbuotojai. Smulkiam verslui pradėti kas palankiau mokesčių bei apskaitos atžvilgiu man kaip pradedančiajam?Ar galiu samdyti darbuotojus bei kokias sutartis turėčiau su jais sudaryti vienu ar kitu atveju?

Temos: , , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Publikavimo data: 2014-08-26 08:56

Atsakant į jūsų klausimą, svarbu nustatyti, kokia konkrečia veikla versitės. 2007 m. spalio 31 d. Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos vyriausybės generalinio...

Publikavimo data: 2014-08-26 08:56

Atsakant į jūsų klausimą, svarbu nustatyti, kokia konkrečia veikla versitės. 2007 m. spalio 31 d. Statistikos departamento prie Lietuvos Respublikos vyriausybės generalinio direktoriaus įsakymu Nr. DĮ-226 Dėl ekonominės veiklos rūšių klasifikatoriaus patvirtinimo yra nustatytas konkrečių ekonominės veiklų sąrašas. Būtent nuo šiame sąraše išdėstytų ekonominės veiklos rūšių priklauso, kokią verslo formą pasirinkti norint vykdyti veiklą, ar tokiai veiklai reikia licencijų ar leidimų ir taip toliau.

Kalbant apie verslo formos pasirinkimą, reikia atsižvelgti į tokius aspektus, kaip norimos vykdyti veiklos pobūdis, turimo kapitalo dydis, taikomi mokesčiai, atsakomybės laipsnis, veiklos vykdymo sudėtingumą ir taip toliau. Paminėtina, jog norint verstis Jūsų apibūdina veikla, galima tiek įsteigus juridinį asmenį, tiek neįsteigus juridinio asmens, tai yra vykdant individualią veiklą. Individuali veikla suprantama kaip gyventojo vykdoma savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį. Tokią veiką galima vykdyti nustatyta tvarka įregistravus individualią veiklą (individualią veiklą pagal pažymą) arba įsigijus verslo liudijimą. Pabrėžtina, jog veiklų, kuriomis galima verstis išsiėmus verslo liudijimą, pasirinkimas labai ribotas ir yra nustatytas konkrečių veiklų sąrašas, kuriomis galima verstis turint verslo liudijimą. Tuo tarpu individuali veikla pagal pažymą suteikia daugiau pasirinkimo galimybių ir galima verstis iš esmės bet kokio pobūdžio veikla, išskyrus įstatymų numatytas išimtis, kuomet tam tikra veiklą gali vykdyti tik juridiniai asmenys. Apsisprendus steigti juridinį asmenį (uždarąją akcinę bendrovę, mažąją bendriją, individualią įmonę ar kt.), reikia atsižvelgti į jau minėtus aspektus, kaip kad planuojamos veiklos pobūdis, jos mastas, juridinio asmens atsakomybės laipsnis, taikomi mokesčiai ir taip toliau. Todėl veiklos formos pasirinkimas iš esmės priklauso nuo konkrečios situacijos aplinkybių.

Vykdant veiklą pagal individualios veiklos pažymą arba įsigijus verslo liudijimą gali  įdarbinti kitus asmenis, sudarant darbo sutartis, taip pat gali būti sudaromos ir tarpininkavimo, kitų atlygintinų paslaugų teikimo sutartys (civilinės sutartys). Civilinės sutartys negalėtų būti sudaromos, jei jūsų santykiai būtų pripažinti darbo santykiais, tai yra nustatytas tarpusavio pavaldumas, privalomųjų nurodymų davimas, darbo laiko kontrolė, darbo įrankių bei priemonių užtikrinimas ir kt. Tik nesant darbo santykių požymių, tarpusavio sutartis galima pripažinti civilinėmis. Pagrindiniai mokėtini mokesčiai vykdant veiklą pagal individualios veiklos pažymą:
5 proc. tarifo GPM (vykdant gamybos, prekybos, kai kurių paslaugų teikimo veiklą) arba 15 proc. tarifo GPM (jei pajamos gaunamos iš laisvųjų profesijų veiklos („laisvoji profesija“ – tai profesija, kuria reikiamą kvalifikaciją turintys gyventojai verčiasi asmeniškai, atsakingai ir profesiniu atžvilgiu nepriklausomai, teikdami intelektines paslaugas klientams ir visuomenei, įskaitant teisinę (advokato, advokato padėjėjo, notaro, notaro padėjėjo, antstolio, antstolio padėjėjo, konsultanto teisiniais klausimais ir kita teisinė veikla), apskaitininko, auditoriaus, buhalterio, lobisto, finansų konsultanto, mokesčių konsultanto, architekto, inžinieriaus, dizainerio, gydytojo, psichologo, žurnalisto, maklerio, brokerio ir panašią veiklą) ir/ar vertybinių popierių pardavimo)), mokamas nuo jūsų gautų apmokestinamų pajamų kartą per metus;
28,5 proc. VSD, mokama nuo pusės jūsų gautų apmokestinamųjų pajamų, mokama kartą per metus;
90 Lt PSD, mokama kiekvieną mėnesį.

Galite pasirinkti abu variantus, t.y. vykdyti kartu su kitais asmenimis veiklą pagal individualios veiklos pažymą arba įdarbinti kitus asmenis vadovaudamiesi LR DK 99 str. Esant darbo santykiams, yra mokami šie mokesčiai: gyventojų pajamų mokestis  –  15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos – 3 % (moka darbdavys), 6 % (moka darbuotojas), valstybinio socialinio draudimo įmokos – 27.98% (moka darbdavys), 3 % (moka darbuotojas), 0, 2 % – įmokos į garantinį fondą (moka darbdavys). Dėl šių išvardytų mokesčių apskaičiavimo bei sumokėjimo yra atsakingas darbdavys.
Įsteigus juridinį asmenį situacija analogiška – galite įdarbinti darbuotoją arba sudaryti civilinę sutartį su asmeniu vykdančiu individualią veiklą. Tačiau jeigu santykiai iš esmės yra darbo, vien juos įforminus kaip pvz. paslaugų teikimo santykius, neišnyksta rizika, kad VMI gali pripažinti juos darbo santykiais ir atitinkamai apmokestinti. Mokesčių administratoriui pripažinus, kad pagal paslaugų sutartį susiklostę santykiai iš tikrųjų yra darbo santykiai, mokesčių mokėtojui paprastai kyla neigiamos mokestinės pasekmės, kadangi darbo pajamų ir iš individualios veiklos gautų pajamų apmokestinimas iš esmės skiriasi. Atlikusi patikrinimą ir pripažinusi pagal paslaugų sutartį iš tikrųjų susiformavo darbo santykiai, VMI galės darbdaviui apskaičiuoti papildomai į biudžetą mokėtiną GPM, VSD, PSD sumą, taip pat delspinigius ir skirti nuo 10 proc. iki 50 proc., priklausomai nuo mokesčio, papildomai apskaičiuoto mokesčio baudą.

Ekspertai

Eglė Paulauskytė

Eglė Paulauskytė

Advokatė / Advokatės Dianos Višinskienės kontora

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.