Po vadovavimo banko skyriui užkūrė kultūros variklį Marijampolėje

Verslas

2020.09.08

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: .

Po vadovavimo banko skyriui užkūrė kultūros variklį Marijampolėje

Neringa Pangonytė. / Asmeninio archyvo nuotr.

Prieš imdamasi pokyčių, iš Vilkaviškio kilusi, dabar Marijampolėje gyvenanti Neringa Pangonytė (35) dirbo samdomą darbą – vadovavo Marijampolės regionui viename iš Lietuvos bankų. Iš pradžių manė, kad sugalvota atvira kultūros renginių erdvė Marijampolėje „Kultūros variklis BWM“ bus nauja papildoma veikla šalia pagrindinio darbo, bet greitai pajuto, kad dirbančios banke savęs nebemato. Be to, darbo krūvis augo kaip ant mielių ir samdomas darbas su nauja veikla tapo nebesuderinami. „Atkalbinėjimo, kad darau nesąmonę, kam man to reikia ir pan., buvo labai daug“, – prisimena pašnekovė.

Asmeninė iniciatyva kultūros srityje

N. Pangonytė Vilkaviškio Salomėjos Nėries vidurinėje mokykloje visada buvo pirmūnė ir baigė mokslus su raudonu diplomu. Paskutiniais metais, įveikusi scenos baimę, buvo labai aktyvi mokyklos visuomeninėje veikloje: vedė ir organizavo renginius, dalyvavo mokyklos laikraščio leidyboje ir atstovavo moksleiviams mokyklos taryboje. Po to metus studijavo teisę Vilniaus universitete, tada persigalvojo ir įstojo į informacinio verslo vadybą Vilniaus Gedimino technikos universitete. Magistro diplomą vėliau gavo Jungtinėje Karalystėje, Londone, įsikūrusiame Kingstono universitete, baigusi kūrybinio rašymo ir leidybos studijas.

Pirmasis oficialus pašnekovės darbas dar Lietuvoje buvo bingo žaidimų vedėja pirmajame bingo salone Vilniuje. Iki tol, kaip dabar juokaudama sako, jau buvo save išbandžiusi kaip runkelių ravėtoja, braškių pardavėja, papuošalų spekuliantė ir kosmetikos platintoja.

Praėjusiais metais „Kultūros variklis BWM“ (juridinis asmuo – Marijampolės menų ir renginių asociacija) buvo įkurtas asmenine N. Pangonytės iniciatyva turėti savo erdvę kūrybai, renginiams, darbui. Pačią idėją įkvėpė „Sinagoga Studio“ Kaune ir kelios bemiegės naktys galvoje bekuriant panašią erdvę Marijampolėje.

Atviros renginių erdvės mieste labai trūko

Dar „Kultūros variklio BWM“ steigimo stadijoje ir kūrimo darbų pradžioje idėja išaugo iki atviros erdvės atsiradimo visiems, norintiems organizuoti savo renginius. „Kaip organizacija turime ir savo renginius, tokius kaip kūrybos dienos, naudotų daiktų ir rankdarbių mugės, svajonių dienos, motyvaciniai renginiai ir pan.“, – dėsto kūrybinės erdvės iniciatorė. Kartu veikloje dalyvauja ir jos sesuo Edita Ragažinskienė bei partneris Aivaras Novikas.

Pašnekovė pripažįsta, kad pradžioje viskas būna sunku, bet kai yra didelis noras, žingsnis po žingsnio viskas įmanoma. Vienas didžiausių iššūkių buvo finansai. Viskas padaryta rėmėjų lėšomis bei palaikytojų dėka. N. Pangonytę džiugina tai, kad šioje veikloje ji gali realizuoti visus savo sumanymus, nuolatos sutinka daug įdomių žmonių: „Dažnai projektai patys mus pasigauna.“

Kultūros centro pavadinimą ir pradinę rinkodaros idėją sugalvojo ir padėjo išvystyti Mindaugas Rimavičius. „Automobilių industrijoje BMW yra aukštos klasės galingas automobilis su polėkiu būti išskirtiniam, kartais provokuojančiam. Taip ir mes – „Kultūros variklis BWM“. Apkeitę dvi raides vietomis, sukeliame mini ažiotažą, vežame kultūrą: kitokią, eksperimentinę, laisvą, – paaiškina ji ir pabrėžia, kad tokios erdvės Marijampolėje tikrai trūko. – Pagrindinis iššūkis dabar yra karantinas ir jo pėdsakai. Bet tikime, kad viskas grįš į vėžes ir dar net geresnes. Užkuriame variklį iš naujo. Veiklą palaikome iš užsakymų (patalpų nuomos) ir rėmėjų, kurių, džiugu, vienas kitas vis atsiranda.“

Komercinis elementas – būtinas išsilaikyti

Kadangi „Kultūros variklis BWM“ yra ne pelno organizacija, jos kūrėjai greitai suprato, kad be komercinio elemento neišsilaikys. N. Pangonytė sako: „Karantinas šiuo klausimu nuleido mus ant žemės ir dabar jau žiūrime, kad savęs nenusiskriaustume ir organizacija bei erdvė galėtų tvirtai stovėti ant kojų finansiškai. Taip pat atviriau žiūrime į bendradarbiavimą su kitomis organizacijomis.“

N. Pangonytė mano, kad jeigu būtų skaičiavusi naujos veiklos atsipirkimą, tikriausiai nebūtų net pradėjusi. „Kaip buvusi bankininkė ir verslininkė, tikriausiai pasielgiau neatsakingai, tačiau aiškiai žinojau, kad darau ne dėl pinigų, o dėl pačios idėjos“, – tikina ji šypsodamasi ir sako dabar jau rezganti planus, kaip iš to ir uždirbti – bent jau pagrindinių įsitraukusių žmonių atlyginimams, nes kol kas visi savanoriauja.

Pradedantiesiems savo verslą ar projektą pašnekovė sako, kad pats pagrindas – įsimylėti savo idėją, daug svajoti, pradėti veikti ir nesustoti. Papildomi praktiški patarimai: konsultuotis, susipažinti su naujais žmonėmis, nuolatos mokytis savo srityje (knygos, tinklalaidės, seminarai ir pan.), būti aktyviems socialinėje erdvėje.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.