Pinjatų žavesį pirmieji skleidžia ir Lietuvoje

Verslas

2022.03.02

Autorius: Loreta Lileikienė

Temos: , .

Pinjatų žavesį pirmieji skleidžia ir Lietuvoje

Anatoly Chernysh Asmeninio albumo nuotrauka

Panevėžietis Anatoly Chernysh (37), inžinierius pagal specialybę, nuoširdžiai atviras: „Niekas, visiškai niekas iš artimų žmonių nesitikėjo, kad užsiimsime šia veikla. Aš toli gražu nebuvau žmogus „prie meno“. Antrus metus veikianti e. parduotuvė „Pinata“ Lietuvoje yra vienintelė tokios specializacijos – siūlo įsigyti rankų darbo šventinių dekoracijų pinjatų (isp. pinata).

Pinjata – tai „trys viename“

Pinjatas – dekoracijas, kurios yra tarsi „trys viename“: ir šventės puošmena, ir aktyvus žaidimas, ir staigmena bei vaišės – A. Chernysh pasakoja pirmą kartą pamatęs per televiziją ir tuokart jam tai pasirodė kažkas neįprasta ir nesuprantama. Kitą kartą šį neregėtą šventės akcentą jis išvydo gyvai per draugų vaikų gimtadienį: „Tada tai paliko didelį įspūdį, stebint vaikų reakcijas, koks tai azartas: klyksmas, juokas, nuostaba. Ėmiau labiau pradėjau domėtis, kas tai yra.“
Laimė, informacijos apie pinjatų gamybą internete daug ir kiekvienas norintis gali pasigaminti jų pats – tikina pašnekovas. Kitą kartą jis jau pats pabandė savo rankomis sukurti tokią šventės staigmeną draugams kaip dovaną.

Pasigamino sau ir draugams

Gamindamas pirmąją pinjatą, A. Chernysh įsitikino, kad šiam daiktui sukurti reikia nemažai laiko, tačiau, šypsosi, jo kūrinį pamatę kiti šventės svečiai paprašė pagaminti ir jų šventei. Taip ir prasidėjo pinjatų gamyba. Naują pomėgį atradęs vyras netrukus jas jau gamindavo ne tik sau, draugams, bet ir draugų draugams. Kadangi susidomėjimas šia, pasak jo, gana nauja mūsų šalyje atrakcija vis didėjo, pasitaręs su žmona Milda, nusprendė atidaryti e. parduotuvę, kurioje rankų darbo pinjatų galėtų įsigyti ir kiti. Taip 2020 m. liepos 1 d. pomėgis peraugo į nedidelį šeimos verslą.

Šiuo metu A. Chernysh gamintų pinjatų, skirtų ne tik vaikų gimtadieniams, vestuvėms ar mergvakariams, bernvakariams, jau galima įsigyti ne tik Lietuvoje, bet ir visose Baltijos šalyse.

Gausėja įmonių, kurios rengia savo įmonės šventes, produkcijos pristatymus, reklamos akcijas arba nori pinjatą naudoti kaip savo prekių pakuotę, užsakymų.

Atidumas kokybei

Anot A. Chernysh, gamindamas sau ar draugams, gali atlaidžiau žvelgti į gaminių kokybę. Bet, pradėjus jomis prekiauti, teko daug eksperimentuoti. Pašnekovas pabrėžia, kad pinjata turi būti gana tvirta, kad išlaikytų „įdaro“ (saldainiai, žaislai ir t. t.) svorį, bet tuo pačiu tokio stiprumo, kad vaikai galėtų ją sudaužyti. „Eksperimentavome su kiekvienu komponentu (kartonu, klijais, popieriumi lipniosiomis juostomis), kol radome tai, kas mus tenkina. Per karantiną teko susidurti su tam tikromis problemomis, nes kai kuriuos komponentus (pavyzdžiui, krepinį popierių) importuojame iš užsienio“, – savo verslo detales atskleidžia pinjatų sumanytojas, pastebintis, kad šių šventės puošmenų mada dar tik atkeliauja į Lietuvą ir kol kas nėra tokia populiari, kaip, tarkime, Meksikoje. Tačiau tie, kurie apie jas sužino, o ypač pamato gyvai, nori išbandyti ir vėliau jau sunkiai įsivaizduoja vaikų šventes be jų. Dažnai tai tampa smagiausia šventės dalimi.

Paklausa pagal sezoną

„Pinata“ savininkas sako, kad jo siūlomai prekei būdingas šioks toks sezoniškumas. Kai orai atšyla ir galima švęsti gryname ore, paklausa žymiai padidėja.
Šiuo metu kuriant ir gaminant pinjatas dirba 2–3 žmonės, visi šeimos nariai ir giminaičiai, prireikus ir savaitgaliais bei vakarais. Šįmet sezono metu ketinama įdarbinti dar keletą žmonių.
Labiausiai pirkėjų mėgstamos pinjatos – tai tradicinis meksikietiškas asiliukas arba mergaičių mėgstamas vienaragis. Taip pat galima išskirti amžiaus grupes: jaunesniems vaikams labiau patinka superherojai, animacinių filmukų personažai, vyresniems – kompiuterinių žaidimų personažai arba tai, kas susiję su jų pomėgiais.

Teko palikti gerai apmokamą darbą

Vienas iš psichologiškai sunkių momentų prieš apsisprendžiant pomėgį paversti verslu, anot A. Chernysh, buvo po Vilniaus Gedimino technikos universitete įgytos statybos inžinerijos specialybės ir darbo pagal ją įvairiose statybos srities įmonėse palikti gerai apmokamą darbą ir visą dėmesį skirti naujai veiklai. Tai padarė po pusmečio.

„Verslo idėja gimė iš noro gauti papildomų pasyvių pajamų, sužinojus, kad žmona laukiasi pirmagimio. Pradėjau domėtis elektronine prekyba. Problema, kad visiškai neturėjome pradinio kapitalo. Supratome, kad turime gaminti kažką savo rankomis. Tuo metu jau turėjome pinjatų gamybos patirties. Kartais gamindavome jas draugams ir draugų draugams. Taip gimė idėja pasiūlyti savo produkciją ne tik pažįstamiems, bet ir didesniam žmonių ratui. Tuo labiau, kad neradome tokios specializuotos parduotuvės, kuri užsiimtų pinjatų prekyba Lietuvoje. Gauti pasyvių pajamų nepavyko, tačiau tai virto visaverčiu verslu“, – apibendrina pašnekovas.

Programavimo pamokos – naktimis

Pradžia, kaip ir kiekvienam verslui, nebuvo lengva. Ypač dėl to, kad A. Chernysh neturėjo jokios su prekyba susijusios patirties. Jis prisimena, kad vakarais po darbo ar net naktimis jam teko mokytis programavimo pagrindų. Domėtis, ko reikia, kad pradėtų nuosavą verslą. Įgyti žinių apie rinkodarą ir reklamą. „Juk neužtenka vien sukurti e. parduotuvę, reikia, kad ji pasiektų pirkėją“, – pasakoja verslininkas.

Beje, žinios, kurių įgijo studijuodamas statybos mokslus, vyrui padeda tiksliai nubraižyti reikiamą figūros formą ir pinjatą pagaminti taip, kad ji sudužtų maksimaliai efektingai.

 

Procesas be pabaigos

Savo verslą kuriantis A. Chernysh apie jį kalba kaip apie procesą be pabaigos. „Sunku išskirti konkrečias klaidas. Jų buvo daug. Viską darėme bandydami. Kažką padarai, tada įvertini, perdarai. Ir vėl viskas iš naujo“, – sako jis ir pasidžiaugia, kad ypač padeda ir palaiko geri žmonių atsiliepimai, o pastabos ar pirkėjų lūkesčiai padeda tobulėti.

Pradedantiesiems savo verslą ar naują veiklą „Pinata“ autorius A. Chernysh, kad ir kaip tai banaliai skambėtų, palinkėtų tiesiog žengti pirmą žingsnį ir pradėti: „Nesvarbu, kas tai bus. Tu gali visą gyvenimą mokytis, įgyti vis daugiau žinių, bet vis vien atrodys, kad nesi pakankamai pasiruošęs pradėti. Bet tiesa ta, kad eini ir mokaisi pakeliui. Tik praktika parodys, ko mokytis, tik kelyje sužinosi, kokius klausimus užduoti. Tiesiog daryk, koreguok ir eik toliau.“

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.