...

Paskelbtas 500 didžiausių 2023m. Lietuvos įmonių sąrašas

Verslas

2023.06.26

Autorius: bzn start

Temos: .

Paskelbtas 500 didžiausių 2023m. Lietuvos įmonių sąrašas

TOP dižiausios įmonės // pexels nuotr.

Praėję 2022 m. į tarptautinę verslo erdvę atnešė nemažai staigių posūkių. Rusijos pradėtas karas Ukrainoje sudrebino energetikos sritį ir drastiškai pakeitė kai kurias prekybos kryptis, slūgstanti Covid-19 viruso banga formavo naujus vartotojų įpročius, o sparčiai didėjanti infliacija lėmė kainų šuolį. Šie ir kiti įvykiai turėjo įtakos tiek vietinio, tiek ir tarptautinio verslo rodikliams – tai puikiai pastebima ir Lietuvos įmonių duomenų bazės „Scoris“ paskelbtame 500 didžiausių 2023 m. Lietuvos įmonių sąraše.

Pagrindinis verslo rodiklis, kuriuo remtasi sudarant šį sąrašą – 2022 m. metinė apyvarta. Kartu į sąrašą įtraukti ir kiti kintamieji, leidžiantys susidaryti bendrą įspūdį apie kiekvienos bendrovės verslo pokyčius: apyvarta 2021 m., apyvartos augimas procentais (nuo 2021 iki 2022 m.) darbuotojų skaičius bei pozicijos pokytis lyginant su 2021 m. didžiausių Lietuvos įmonių sąrašu. Vis dėlto, kartu būtina pažymėti ir tai, kad į sąrašą įtrauktos tik tos įmonės, kurios jau paskelbė savo 2022 m. veiklos rodiklius. Bendrovių, kurios dar nepaskelbė šių duomenų (dėl vėlavimo arba finansinių metų nesutapimo su kalendoriniais metais), sąrašas paskelbtas po įmonių reitingu, o pagrindinio sąrašo duomenys nuolat atnaujinami.

Ženkliai išaugo energetikos sektoriaus įmonių pajamos

Pačiame reitingo viršuje šiemet atsidūrė net dvi šio sektoriaus įmonės. Praėjusių metų reitinge pirmąją vietą užėmęs rafinuotų naftos produktų gamintojas „Orlen Lietuva“ ir toliau išliko tvirtu lyderiu: bendrovės apyvarta išaugo nuo 4 iki net 7,5 mlrd. eurų (77,1%). Antrą vietą užėmė elektros energijos tiekėjas „Ignitis“, užfiksavęs 239,6% pelno augimą. Net 285% apyvartos šuolį taip pat užfiksavo ir dujų pardavimo įmonė „Achema Gas Trade“, palyginus su 2021 m. reitingu pakilusi net 61 eilute aukščiau (į 14 vietą). Pagrindinė tokių drastiškų pokyčių priežastis – Rusijos pradėtas karas, sukėlęs neprognozuojamas geopolitines aplinkybes ir nestabilumą tarptautinėje energijos išteklių rinkoje. Tai lėmė nemažą energijos kainų šuolį, kuris atitinkamai padidino energetikos srities įmonių metinę apyvartą.

Infliacija atnešė papildomą pelną prekybinėms įmonėms

Remiantis Lietuvos banko paskelbtais duomenimis, vidutinė infliacija šalyje 2022 m. siekė net 18,9%. Žvelgiant į labiausiai infliacijos paveiktas prekių kategorijas, sąrašo viršuje atsidūrė maisto produktai bei degalai. Ši tendencija aiškiai matoma ir „Scoris“ publikuotame didžiausių Lietuvos įmonių reitinge. Didžiausias šalyje maisto prekių parduotuvių tinklas „Maxima LT“ jame užima trečią vietą (taip pat, kaip ir 2021 m. sąraše), o bendrovės pajamos per praėjusius metus išaugo 12,8%. Kiti didieji prekybos tinklai („IKI Lietuva“, „Norfos mažmena“ bei „Rimi Lietuva“) ne tik užfiksavo pelno augimą, bet ir pagerino savo poziciją palyginus su praėjusių metų reitingu. Jų pelno augimas palyginus su 2021 m. svyruoja nuo 7,8% iki 15,5%.

Gerokai didesnį apyvartos šuolį užfiksavo bendrovės, užsiimančios mažmenine prekyba degalais. „Viada LT“, „Jozita“ ir „Baltic Petroleum“ pajamos augo apie 40%, o „Neste Lietuva”, “Trevena” bei “EMSI” apyvarta padidėjo daugiau nei 50%. Visos išvardintos bendrovės reitinge pakilo aukščiau nei praėjusiais metais, o rekordinį šuolį pasiekė „Trevena“, sąraše pakilusi net per 278 vietas. Sąraše taip pat matomi ir kiti, mažiau kryptingi pokyčiai. Pavyzdžiui, bendrovė “Thermo Fischer Scientific Baltics” 2022 m. sulaukė beveik 24% mažiau pajamų nei 2021 m. Šį pokytį iš dalies galima paaiškinti tuo, kad pasaulyje pamažu stabilizuojasi „Covid-19” sukelti neramumai ir mažėja testavimo priemonių, kurioms reikalingus reagentus gamina ši įmonė, poreikis.

Pilnas 500 didžiausių 2023 m. Lietuvos įmonių sąrašas paskelbtas “Scoris” platformoje. Jis prieinamas viešai ir be registracijos. Sulaukus naujų duomenų iš įmonių, kurios sąrašo paskelbimo metu nebuvo paviešinusios 2022 m. veiklos rodiklių, reitingas nuolat atnaujinamas.

 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.