...

Paulas R. Scheele’as ir jo greitojo skaitymo metodas

Verslas

2014.09.23

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: .

Paulas R. Scheele’as ir jo greitojo skaitymo metodas

Jeigu mes nemokėsime skaityti arba darysime tai prastai, net ir pačios geriausios knygos mums tebus popieriaus lapai su juose atspaustais simboliais. flickr.com nuotr.

Žmogus yra ribotas. Dažnai norėtume kažką daryti greičiau, geriau, bet susiduriame su natūraliomis kliūtimis. Tokia yra ne visada maloni tikrovė. Tačiau tiesa ir tai, kad labai dažnai mūsų ribotumas yra susikurtas mūsų pačių. Dažnai iš tiesų galime daugiau, nei manome. Mes turime potencialo, tereikia jį kažkaip atskleisti. Žinoma tam reikia atitinkamų metodų ir užsispyrimo.

Skaitymas yra vienas iš tų dalykų, kuriuos patobulinti nori bene kiekvienas. Kad ir kiek daug skaitytų, žmogui visada atrodys, kad skaito per mažai. Amerikiečių rašytojas Kurtas Vonnegutas labai tiksliai pastebėjo, kad skaitymas yra vienintelė meno sritis, kurią norėdamas įvaldyti kiekvienas skaitytojas turi tiesiogiai naudotis savo įgūdžiais. Jeigu mes nemokėsime skaityti arba darysime tai prastai, net ir pačios geriausios knygos mums tebus popieriaus lapai su juose atspaustais simboliais. Ir atvirkščiai. Kuo daugiau skaitysite, tuo jūsų vidinis pasaulis taps įvairesnis. Tačiau net ir vienai knygai perskaityti prireikia nemažai laiko. Ar įmanoma taip pagerinti savo skaitymo įgūdžius, kad pats tempas pagreitėtų kelis kartus? Amerikiečių psichologas P. R. Scheele’as bando pasaulį įtikinti, kad taip.

Psichologai ir edukologai jau labai seniai eksperimentuoja su greituoju skaitymu. Kai kurie žmonės jau gimsta turėdami šį gebėjimą, bet daugumai jį tenka ugdytis. Pagrindinė kliūtis, neleidžianti mums skaityti greitai, yra pats mūsų protas. Paprastai skaitydamas žmogus žodžius garsiai perskaito savo galvoje, o jau tada suvokia juos protu. Greitojo skaitymo metodo tikslas ir yra pašalinti tą žodžių kartojimą savo galvoje bei sukurti tiesioginę akių ir smegenų grandinę. Skamba paprastai, bet iš tikrųjų nėra paprasta. Kita vertus, kai kurie psichologai kvestionuoja tokio skaitymo efektyvumą. Tyrimai rodo, kad skaitant greitai prisimenama net iki 50 proc. mažiau informacijos. Tačiau nepabandęs nesužinosi. Taigi kaip išmokti skaityti greitai?

P. R. Scheele’as siūlo įvaldyti penkis veiksmus, kad skaitymo procesas žaibiškai paspartėtų.

1. Pasiruošimas

Prieš ruošiantis skaityti labai svarbu tinkamai nusiteikti. Kodėl mes skaitome? Koks mūsų tikslas? Ar mes ieškome tam tikros informacijos? Ar bandome pasikartoti tai, ką jau žinome iš anksčiau? Tinkamai nustatę priežastį, dėl kurios skaitome konkrečią knygą ar straipsnį, užprogramuosime smegenis atlikti jiems skirtą užduotį. P. R. Scheele’as tokią būseną vadina atpalaiduotu budrumu (angl. Relaxed alertness). Jos metu skaitytojas yra ir ramus, ir atidus tuo pat metu.

2. Peržiūra

P. R. Scheele’as peržiūrą prilygina knygos peršvietimui rentgeno spinduliais. Ką būtent jis turi omenyje? Prieš skaitant tekstą reikėtų tiesiog peržvelgti. Čia omenyje turimas ne skaitymas, o pati teksto vaizdinė struktūra. Kaip atrodo jo pastraipos, koks teksto šriftas, kokios svarbiausios temos, kokie raktiniai žodžiai? Taip peržiūrėjus knygą sąmonėje liks savotiškas jos antspaudas, kuris padės suprasti knygą net ir vėliau ją skaitant didžiuliu tempu. Šio metodo kūrėjas pataria knygos peržiūrai skirti penkias minutes, keliasdešimties puslapių tekstui – tris minutes, o straipsniui užtenka ir pusės minutės.

3. Fotografinis skaitymas

Fotografinio skaitymo procesui reikia dar didesnio atsipalaidavimo ir ramaus proto. Metodo esmė ta, kad, užuot kreipę dėmesį į atskirus žodžius, tekstą labiau suvokiame kaip visumą. Čia suveikia mūsų periferinis regėjimas ir tekstas suvokiamas daug greičiau bei veiksmingiau. Mūsų akys tarsi nufotografuoja tekstą, o smegenys išanalizuoja nuotrauką. Gerai įvaldžius fotografinį skaitymą įmanoma visą knygą perskaityti per 3–5 minutes. Vis dėlto iškart po skaitymo dar nesuvokiame to, ką perskaitėme. Informacija guli mūsų sąmonėje, bet ją dar reikia prikelti.

4. Aktyvinimas

Aktyvinimo metu mes pakartotinai sužadiname savo smegenis ir nagrinėjame padarytą teksto nuotrauką. Tai daroma užduodant sau rūpimus klausimus ir ieškant atsakymo teksto nuotraukoje. Kilus papildomų klausimų informaciją galima pasitikrinti fizinėje knygos versijoje. Tačiau daryti tai reikėtų leidžiant laisvai veikti intuicijai. Pavyzdžiui, jeigu jums atrodo, kad reikiama informacija yra dušimtajame puslapyje, jį ir atsiverskite. Labai greitai pamatysite, kad intuicija daug patikimesnis ginklas, nei manėte.

5. Greitasis skaitymas

Paskutinis veiksmas yra artimiausias tradiciniam skaitymo suvokimui. Jo metu taip greitai, kaip tik galime, vedame akis tekstu iš kairės į dešinę. Šį žingsnį reikėtų atlikti sau patogiu tempu. Šis žingsnis itin svarbus pradedantiesiems, nes jis panaikina baimę, kad gretai perskaitę knygą nieko apie ją neprisiminsime. Kuo daugiau treniruositės, tuo greičiau sugebėsite atlikti šį veiksmą, o galiausiai pasijusite taip patogiai, kad galbūt jo jums net neprireiks ir užteks pirmų keturių veiksmų.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.