...

Kaip pačiam padaryti gražias nuotraukas?

Verslas

2022.05.17

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: .

Kaip pačiam padaryti gražias nuotraukas?

Agnė Bridaitytė Asmeninio albumo nuotrauka

Spaudoje neturint tinkamos nuotraukos, nenaudojama jokia, bet interneto portaluose straipsnio skaitomumą didina pašnekovo nuotrauka. Kaip pačiam padaryti gražias nuotraukas straipsniui klausiame integruotos komunikacijos magistro studentės, fotografės, žurnalistės Agnės Bridaitytės.

Kartais tikrai sunku rasti tinkamą nuotrauką, trūksta laiko, žinių savų nuotraukų kūrimui, todėl šalia straipsnių matome „pritemptas“, kartais absurdiškai atrodančias nuotraukas iš viešai prieinamų talpyklų. Kartais naujienų portalai ar el. žurnalai naudoja manipuliuojančias nuotraukas, kurios sukelia erzulį, pyktį arba nuostabą.

„Tačiau, kad ir kaip neteisingai turinio prasme tai nuskambėtų, geriau bet kokia iliustracija negu jokios, nes geriausiai skaitytojo dėmesį atkreipia vizualinė medžiaga. Bet reikėtų nepamiršti pagarbos skaitytojui, netinkama straipsnio iliustracija gali turėti įtakos skaitytojo pasirinkimams, taip pat jei siekiate kokybės, medžiaga, sukelianti skaitytojo erzulį šiuo atveju nepadės. Svarbu nepamiršti ir to, jog puiki nuotrauka neišgelbės nekokybiško ir tuščio straipsnio, o netinkamai parinktas pavadinimas ar „neskanus“ pirmas sakinys, taip pat gali atgrasyti skaitytoją“, – patirtimi dalinasi fotografė A. Bridaitytė.

Kaip pagal turinio esmę rasti tinkamiausią nuotrauką?

Raktiniai žodžiai – esmę geriausiai gali apibrėžti raktiniai žodžiai, dažniausiai tekste jų galima rasti 5. Taip pat galima pastebėti straipsnyje pasikartojančius žodžius. Pavyzdžiui, straipsnis „Sezoninių uogų kainos“, raktiniai žodžiai braškių dėžutė, 5 eurų kupiūra, turgus, parduotuvė ir kt.

Perskaičius tekstą kylantys klausimai: Apie ką yra mano tekstas, kokia nuotrauka ar iliustracija šia tema atkreiptų mano paties dėmesį? Ar aš skaityčiau straipsnį su vienokia ar kitokia nuotrauka?

Užsimerkite – dar vienas būdas ieškoti tinkamiausios nuotraukos – perskaitykite ką parašėte ir užsimerkite ir ką matote prieš akis? Tai Jūsų atsakymas.

„O jeigu ir užsimerkus nieko nematote ir šiaip niekas neateina į galvą, ieškokite pavyzdžių Lietuvos ir užsienio naujienų portaluose, greičiausiai tikrai kažkas ir rašė ir iliustravo tai apie ką šiuo metu rašote“, – pataria pašnekovė.

Pasiruošimas fotosesijai

Šviesos ir vietos įvertinimas. Suplanavus su pašnekovu susitikimą patalpoje, reikia įvertinti ar bus pakankamai šviesos ar reikės papildomo apšvietimo. Vykstant fotosesijai lauke dienos metu nestatykite pašnekovo ryškioje saulės šviesoje, nes tai gali „iškąsti“ nuotraukos spalvas.

Nereikalingos detalės aplinkoje. Cigarečių pakelis ant stalo, praeiviai nukreipiantys dėmesį nuo pagrindinio objekto ir kt.

Kompozicijų kūrimo taisyklės. Vengti centravimo, vadovautis trečdalių taisykle, jų pavyzdžių rasite internete ir nepamiršti apžiūrėti aplinkos, ar nėra detalių, kurios nukreipia dėmesį nuo pagrindinės nuotraukos idėjos. „Patarimas – pasižiūrėkite pavyzdžių internete, išsisaugokite bent kelis. Pritrūkus idėjų ar atvykus į vietą tai gali labai pasitarnauti“, – pataria pašnekovė.

Fotosesija turi pasakoti istoriją

Siekiant sukurti vertingą kadrą, reikėtų padaryti kuo daugiau nuotraukų, keisti matymo  kampus. „Jeigu imate interviu, nebijokite savo pašnekovo paprašyti papozuoti daugiau, nesigėdykite ieškoti geresnio matymo kampo. Jeigu darote foto reportažą, drąsiai eikite ten, kur reikia. Juk tai darbas ir tik taip galite padaryti jį vertingu“, – pasakoja fotografė.

Savo fotografijomis iliustruojant tekstus apie reikšmingus įvykius, gyvenimą ar nelaimes vadovaukitės taisykle: „Ar ši nuotrauka, jei būčiau jos herojus mane paveiktų teigiamai ar neigiamai? Ar man būtų malonu, skaudu ar jausčiausi neutraliai?

Pastatus fotografuoti reikėtų platesniu kampu. Taip pat ne tik iš toli, bet ir iš arti, pateikti pastato istoriją ar pagrindinį bruožą.

„Savo nuotraukoms taikykite istorijos pasakojimo metodą – jei pažvelgus į nuotrauką prieš akis išdyksta istorija, sukūrėte vertingą kadrą“, – sako Agnė.

Nuotraukų tvarkymas

Atkreipti dėmesį į kompoziciją, spalvų gamą, šviesą. Retušuojant nuotraukas, parinkti tinkamą koloritą, nebijoti apkirpti, jei manote, kad per didelę kadro dalį užima tuščia erdvė, ištiesinti linijas. Laikytis nuotraukos esmės, neįtraukti per daug nereikalingų dėmesį blaškančių detalių.

Renginiams, patalpoms, produktams dažniausiai naudojamas horizontalaus vaizdo formatas, o portretams – vertikalus. „Tačiau tai tik patarimas, situaciją vertinate patys, ieškant geriausio kadro nebijokite keisti formatų iš vertikalaus į horizontalų“, – pataria pašnekovė.

Žurnalų, pramoginių portalų ir kt. nuotraukų tendencijos

Naujienų portalų tendencijos nesikeičia taip greitai kaip galėtų atrodyti, tačiau šiokių tokių pokyčių galime pamatyti: prie straipsnių naudojama daugiau iliustracijų (nuo vienos iki penkių), tampa populiarūs koliažai, mažėja absurdiškų nuotraukų iš nuotraukų talpyklų, o daugėja pačių autorių ar fotografų darytų nuotraukų.

Bendrose fotografijų tendencijose atsirado daugiau vienos temos, vienodo kolorito fotografijų, keitėsi spalvų gama, populiarios tapo pastelinės spalvos.

Nenumatytos aplinkybės

Visų situacijų neįmanoma sukontroliuoti: lyja lietus, stresas pamačius įvykį ar kitą. Ką daryti? „Tiesiog fotografuoti, nepamirškite nustatyti tinkamų parametrų ir padarius daug kadrų tikrai rasite tinkamą. Juk įgūdžiai susiformuoja tik praktikuojantis, todėl nenusiminkite, jei padaryta nuotrauka neatrodo taip kaip pavyzdžiai internete“, – drąsina pašnekovė Agnė Bridaitytė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.