...

Kaip atpažinti kūrybingą žmogų?

Verslas

2012.05.24

Autorius: bzn start

Temos: .

Kaip atpažinti kūrybingą žmogų?

Neretai žmonės pirma nori įsigilinti ir perprasti, kaip veikia tai, kas jau nusistovėję, ir tik tuomet pradeda siūlyti savo idėjas. http://files.campus.edublogs.org

Ne vienas verslininkas susiduria su personalo atrankos problemomis. Komandoje nori matyti kūrybingą darbuotoją, siūlantį idėjas, naujus sprendimus, tačiau nelabai sekasi. Į šį klausimą mums atsako Solveiga Grudienė, „Primum Esse“ įkūrėja, psichologė.

Priimant į darbą naują darbuotoją daugumą jo savybių ir kompetencijų įvertinti nelengva, nes ne visos atsiskleidžia per susitikimą. Kūrybingumas – viena jų.Bet kurias tokias savybes ar kompetencijas vertinant tinka tie patys metodai: Nagrinėti ankstesnę patirtį (prašyti pavyzdžių, kurie pagrįstų, kad žmogus priimdavo kūrybingus sprendimus, ką nors nauja kūrė, sugalvojo ir tai buvo pritaikyta). Galima prašyti rekomendacijų ir rekomenduojančių asmenų klausti apie kūrybinius sprendimus, prašyti pavyzdžių.

Spręsti konkrečius klausimus čia ir dabar. Vertėtų sugalvoti situaciją, kuri atspindėtų jūsų veiklos sričiai būdingą kontekstą. Situacija turėtų užkoduoti problemą, kuriai spręsti reikia kūrybingumo. Siūlydami tą pačią situaciją visiems kandidatams galėsite palyginti jų sprendimus ir idėjas. Tai galima daryti per pokalbį, tada net galima prašyti kandidato galvoti garsiai – perprasite minčių eigą.

Duoti kūrybingumo reikalaujančią praktinę užduotį. Tokio pobūdžio užduotys paprastai duodamos keliems paskutinio etapo kandidatams, kai dėl kitų kompetencijų jie tinka, tik dar norima pasitikrinti tai, kas svarbiausia. Rekomenduojama parengti užduoties aprašymą raštu ir duoti kandidatui laiko (pvz., iki savaitės). Paskui – dar kartą susitikti ir kartu aptarti jo idėjas.

Galimi klausimai apie kūrybingumą:

„Kaip suprantate kūrybingumą darbe?“ (Iš atsakymo galėsite suprasti, kiek sutampa ar skiriasi jūsų ir kandidato požiūris į tai.)

„Kokius kūrybiškus sprendimus jums yra tekę priimti?“ (Atsakymai padės suprasti, kokios srities ir kokio naujumo tai buvo sprendimai.) Tuos pavyzdžius galima aptarti plačiau – pasiteirauti, kuris iš šių sprendimų jam pačiam yra vertingiausias ir kodėl, ką darytų kitaip ir kodėl.

„Kai reikia sugalvoti ką nors nauja, kaip tai darote?“ (Atsakymai į tokio pobūdžio klausimus padės susiorientuoti, kokia kūrybinio mąstymo schema veikia šio žmogaus galvoje, ir įvertinti, ar tai jums tinka. Kai kurie kandidatai negali įvardyti, kaip randa sprendimus. Dažniausiai tai spontaniški kūrėjai, kurių rezultatai labai priklauso nuo įkvėpimo. Kai kuriose veiklos srityse tai tinka, kai kuriuose – ne.)

Net ir priėmę į darbą žmogų, kuris sudarė kūrybingo darbuotojo įspūdį, neturime visko palikti savieigai. Svarbu padėti kuo greičiau adaptuotis, perprasti naujo darbo specifiką ir skatinti kūrybingumą, kuris, tikėtina, atsiskleis ne iš karto. Neretai žmonės pirma nori įsigilinti ir perprasti, kaip veikia tai, kas jau nusistovėję, ir tik tuomet pradeda siūlyti savo idėjas. Be abejo, yra ir tokių, kurie nuo pirmos minutės siūlo viską daryti kitaip, bet nebūtinai tuo džiaugsitės.

Ekspertai

Stasys Drazdauskas

Stasys Drazdauskas

Patarėjas / Advokatų kontora „Sorainen“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.