...

Biuro paslaugos lankstumas nebėra tik mažų įmonių prioritetas

Verslas

2020.10.06

Autorius: Ugnė Mažonaitė

Temos: .

Biuro paslaugos lankstumas nebėra tik mažų įmonių prioritetas

Laura Panovienė Asmeninio albumo nuotr.

Pakitus požiūriui ne tik į darbą, bet ir į darbo vietą, lankstumo poreikis bei svarba dar labiau išaugo. Spalio 1 d. vykusioje „Colliers International“ konferencijoje „Flex Forward | The Future of Flex in EMEA“ metu diskutuota, kaip suteikti daugiau galimybių tiek įmonėms, tiek darbuotojams. Kaip atrodys šio sektoriaus ateitis?

„WeWork“: lankstumo poreikis

Dirbti nuotoliniu būdu šiandien nėra tik reta galimybė – tai daugeliui tapo kasdienybe. Kaip pastebi „WeWork“ viceprezidentas Ronenas Journo – tradiciniai stacionarūs biurai, kai organizacija pati atsakinga už patalpų nuomą ir visokeriopą aprūpinimą, ateityje taps daug retesniu pasirinkimu, daugės lanksčių (angl. Flex office) biurų nuomos pasirinkimo galimybių. Dėl šios priežasties didės ir konkurencija šioje srityje. Anot R. Journo, darbuotojams itin svarbu, kad jie patys galėtų daryti pasirinkimus – planuoti dienotvarkę, susidaryti grafiką, leisiantį atlikti užduotis tinkamiausiu metu, pasirinkti, iš kur dirbti – biuro, namų ar kitos vietos.

Lankstūs centrai Europos, Vidurio Rytų ir Afrikos regionuose

Pasak Sandros Jovaišaitės (nuotr. kairėje), „Colliers International Advisors“ partnerės ir tarpininkavimo departamento Vilniuje vadovės, žvelgiant į Europos, Vidurio Rytų ir Afrikos regionus (toliau EMEA, angl. Europe, the Middle East and Africa), Vilnius turi vieną mažiausių veikiančių lankstaus tipo centrų skaičių. Vis dėlto pagal užimamo ploto proporciją biurų rinkoje (2,6–2,7 proc.) viršija EMEA vidurkį, kuris 2020 m. pirmajame pusmetyje siekė apie Sandra Jovaišaitė1,9 proc. viso esamo biuro ploto.

„Analizuodami EMEA regiono paklausos tendencijas, matome, kad nors dalis įmonių nutraukė savo sutartis, 2020 m. pirmąjį pusmetį tokiuose miestuose kaip Viena, Hamburgas, Maskva ir Sankt Peterburgas apie 30 proc. nuomos sandorių jau buvo sudaryta lankstaus tipo centruose. Manome, jog tokio tipo centrų paklausos aktualumas išliks dėl lankstumo ir sprendimo spartos. Tiek Lietuvoje, tiek EMEA mastu operatoriai vis daugiau konkuruos su augančia subnuomai skirtų plotų pasiūla, o galimos viešbučių paskirties objektų konversijos į lankstaus tipo biurus dar labiau aštrins konkurenciją. Be abejo, ši tendencija gali būti išnaudojama ir kaip galimybės lankstaus tipo centrams bendradarbiaujant su jau rinkoje patyrusiais operatoriais. Atsiranda galimybių nuomininkams – panaudoti įrengtus ir nenaudojamus plotus, kuriuos norisi išlaikyti ateities plėtrai. Ilgalaikėje perspektyvoje šio subsektoriaus perspektyvas vertiname palankiai. Jau prieš COVID-19 pandemiją EMEA regione nuomininkai formavo poreikį lanksčioms nuomos struktūroms, įtraukiančioms dalį biuro poreikio lankstaus tipo centre. Ši tendencija Lietuvoje dar mažai pastebima, tačiau tai tik laiko ir naujų biuro nuomos pirkimų klausimas“, – teigia S. Jovaišaitė.

„Workland“: vis daugiau didžiųjų įmonių pereina į lanksčios nuomos biurus

workland lankstus biurai„Šiuo metu „Workland“ užimtumas siekia 90 proc., tačiau stipriai keičiasi klientų pobūdis. Prieš koronaviruso pandemiją stambių įmonių užklausos buvo gan retos, dabar yra dominuojančios. Visapusiškas paslaugas teikiantys centrai tampa racionaliu sprendimu dėl nuomos sąlygų lankstumo. Taip pat puikiai tinka naujiems įgūdžiams, kai dirbama tarp namų ir biuro.

Įmonės susiduria su situacija, kai nuolat kinta darbuotojų skaičius. Be to, nauja tendencija dirbti „tarp“ namų ir biuro parodė, kad standartinė nuoma – nuomos mokestis už nenaudojamą plotą – šiandien atrodo neracionalu. Visiškai įrengti biurai suteikia privalumų darbdaviams, nes jie gali pasiūlyti daugiau lankstumo ir užtikrinti unikalias darbo vietas savo komandai – čia yra ne tik jaukios virtuvės, bet ir pramogų, poilsio erdvės. Tai svarbu siekiant į biurus susigrąžinti namų laisvę ir komfortą pamėgusius darbuotojus“, – sako „Workland“ valdomų verslo centrų vadovė Lietuvoje Laura Panovienė.

„Tikiu visapusiškai aptarnaujamų biurų ateities perspektyva. Šis segmentas stipriai auga. Matome, kad pandemija veikė kaip katalizatorius tokių lanksčių paslaugų paklausai, ypač tuomet, kai norisi atsargiai elgtis su ilgalaikiais įsipareigojimais“, – teigia L. Panovienė.

Ekspertai

Laura Panovienė

Laura Panovienė

Workland valdomų centrų Lietuvoje vadovė / Workland Lietuva

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.