Pasaulinės inovacijų tendencijos: metabolizmą matuojantis prietaisas
2022.01.31
Temos: Startuolis, Technologijos.
2021 m. į inovatyviausių skaitmeninių sveikatingumo startuolių sąrašą pateko išskirtinis produktas – „Lumen“. Prietaisas su programėle, skirtas išmatuoti įvarius, su žmogaus medžiagų apykaita susijusius rodiklius, matuojant išpučiamo anglies dioksido kiekį. Pavyzdžiui, jis padeda identifikuoti, kuriuo dienos metu kūnas degina riebalus. Naudojant prietaisą ryte, yra galimybė sudaryti asmeninį mitybos planą tai dienai, atsižvelgiant į individualius siekius ir kūno bei organizmo galimybes. Kuo šis produktas išskirtinis sveikatingumo startuolių kategorijoje? Dr. Živilė Glaveckaitė, „bzn start“ žinių centro augančiam verslui įkūrėja, apžvelgia „Lumen“ sėkmę, įvertindama ir sveikatingumo inovacijų sektorių.
Inovatyvus metabolizmo rodiklių matavimas
Pandemijos sukeltas sąstingis iš dalies paskatino vartotojus susimąstyti apie sveikatingumą. Sumažėjus fiziniam aktyvumui, bet atsiradus daugiau laiko sau, jį galima investuoti į gerą savijautą. Tokiame kontekste atsirado prietaisas „Lumen“, kurio sumanytojos – seserys dvynės Michal ir Merav, galinčios pasigirti daktaro laipsniais fiziologijos srityje. Produkto vystymas užtruko apie ketverius metus, pasitelkiant įvairių sričių specialistus ir produkto testavimą, o, prieš produktą pristatant rinkai, komandai pavyko surinkti reikiamą pinigų sumą sutelktinio finansavimo platformoje „Indiegogo“.
Pasiūlius inovaciją, kuri gerokai supaprastina medžiagų apykaitos stebėjimą, „Lumen“ 2021 m. pateko į inovatyviausių skaitmeninių sveikatos startuolių sąrašą. „Būtent šio startuolio komanda sukūrė pirmąjį pasaulyje medžiagų apykaitos matavimo prietaisą, paremtą kvėpavimu. Pagrindinis inovacijos tikslas – padėti žmonėms būti sveikesniems, prižiūrint ir stebint metabolizmą, kuris apima medžiagų apykaitą ir cheminių reakcijų, vykstančių kiekvienoje ląstelėje, visumą“, – komentuoja dr. Ž. Glaveckaitė. Pagrindinė prietaiso „Lumen“ inovacija – gebėjimas, vien matuojant žmogaus išpučiamo anglies dvideginio kiekį, nustatyti įvairius su medžiagų apykaita susijusius rodiklius. „Sukurta paslauga atrodo itin patraukli, nes, pavyzdžiui, dar nė vienas išmanusis laikrodis kol kas negeba išmatuoti metabolizmo rodiklių. Be to, daugybė programėlių, siūlančių padėti sulieknėti ar gyventi sveikiau, yra nepatrauklios ir nepatogios, nes visą informaciją vartotojams reikia nurodyti ir įvesti patiems, o rezultatas vargu ar parodys tiksliai, kokius rezervus ar mitybos įpročius turi kiekvienas kūnas. Juk kiekvienas mūsų turime unikalius organizmus“, – teigia pašnekovė.
Sveikatingumo srities inovacijų augimas ir populiarumas
Žinoma, prietaiso „Lumen“ sėkmė sveikatingumo srityje toli gražu ne vienintelė srities inovacija. Sveikatingumo sritis, inovacijų prasme, išgyvena augimą ir vis populiarėja. „Sveikatinimo paslaugos pastaruoju metu itin populiarėja, žmonės daugiau dėmesio pradėjo skirti mitybai ir judėjimui. Apie tai byloja ir stipriai augančios išmaniųjų laikrodžių pardavimų pajamos (2021 m. buvo 33 % augimas). Tai parodo, koks iš tikrųjų yra tokio tipo paslaugų ir produktų poreikis“, – pasakoja dr. Ž. Glaveckaitė.
Suabejoti sveikatingumo srities populiarumu neleistų ir lietuviško startuolio „Kilo.Health“ sėkmė. „Kilo.Health“ kuriami produktai siekia padėti spręsti įvairiais sveikatos problemas: nuo antsvorio iki diabeto ar psichinės savijautos iššūkių. „Kilo.Health“ dar vasarą investavo 0,5 mln. eurų į sveikatos technologijų startuolį „Tyler“, kuris vysto nuolatinio gliukozės stebėjimo sistemą, o 2021 m. pabaigoje „Tyler“ technologija buvo pristatyta visuomenei. Šią technologiją sudaro nuolatinio gliukozės stebėjimo jutiklis ir programėlė, kuri fiksuoja gliukozės kiekį kraujyje realiuoju laiku. Gaunami duomenys padeda paruošti individualias rekomendacijas pagal asmeninius vartotojo mitybos, sporto ar miego įpročius bei jų įtaką medžiagų apykaitai. Tai lietuvių sukurta technologija, kuri ateityje gali sudaryti rimtą konkurenciją „Lumen“ inovacijoms.
Vis dėlto prietaisas „Lumen“ šiuo metu tiesioginių analogų neturi – tai leidžia kūrėjams palaikyti didesnę produkto kainą. „Produktas yra labai inovatyvus, bet jį nusipirkus išlaidos nesibaigia. Kainuoja ir programėlės, kuri padeda apdoroti duomenis ir leidžia sekti metabolizmo rodiklius, prenumerata“, – teigia dr. Ž. Glaveckaitė. Dar reikės palaukti, kol atsiras tiesioginių konkurentų, kurie siūlys analogišką paslaugą už labiau priimtiną kainą, tada metabolizmo sekimo paslauga bus prieinama kiekvienam vartotojui, o ne tik turintiesiems didesnes pajamas.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.