...

Startuoliai vienaragiai: sėkmę užtikrino unikalus veiklos modelis

Verslas

2020.11.12

Autorius: Ugnė Mažonaitė

Temos: .

Startuoliai vienaragiai: sėkmę užtikrino unikalus veiklos modelis

Asociatyvinė nuotr. Pexels.com nuotr.

Viešai paskelbti įrašai socialiniuose tinkluose gali būti peržiūrėti ne tik draugų ar pavienių smalsuolių, bet ir įvairių kompanijų, kurioms tai bus vertingą informaciją bei pelną generuosiantis šaltinis. Kompanija „Dataminr“, 2018 m. papildžiusi JAV verslo vienaragių sąrašus, būtent tuo ir užsiima. „bzn start“ paprašė dirbtinio intelekto taikymo stratego ir „Satalia Lithuania“ vadovo Domo Janicko pasidalinti mintimis, kuo toks veiklos modelis yra unikalus, ar galėtų tai pasiteisinti Lietuvoje.

Ypatingasis vienaragis

Analizuodama vartotojų publikuojamus pranešimus, „Dataminr“ gali nustatyti įvairias tendencijas, apie kurias realiuoju laiku teikia informacinius pranešimus privataus ir viešojo sektoriaus įmonėms. Tokioms kaip CNN, „USA Today“, „United Nations“, „Airbus“, „Shell“ ir kt. Dirbtinio intelekto platformos, apimančios „Deep Learning“, „Machine Learning“, „Neural Networks“, kompanijai leidžia kasdien analizuoti apie 350 mln. viešų publikacijų socialiniuose tinkluose – daugiausia „Twitter“. 2011 m. „Dataminr“ 23 minutėmis anksčiau nei kiti žiniasklaidos kanalai pranešė apie Osamos bin Ladeno žūtį, 2015 m. apie kilusį gaisrą Niujorke ugniagesiai sužinojo anksčiau, nei gautas pirmasis pranešimas pagalbos numeriu 911. Būtent greita informacijos sklaida užtikrino ankstyvą sėkmę ir pripažinimą, o 2018 m. kompanijos vertė išaugo iki 1,6 mlrd. dolerių. „Fidelity Investments“, „Goldman Sachs“, „Morgan Stanley“, „Vulcan Capital“ ir kiti įvardijami kaip pagrindiniai „Dataminr“ investuotojai.

Kaip pastebi D. Janickas, didžiausias „Dataminr“ išskirtinumas, palyginti su kitais panašių paslaugų teikėjais, yra tiesioginė prieiga prie „Twitter“ įrašų srauto. „Taip pat svarbi ir bendra integruotų duomenų šaltinių aprėptis bei kompanijos naudojamos duomenų apdorojimo, kūrimo technologijos ir algoritmai. Palyginti su panašiomis socialinių tinklų ir kitos viešai prieinamos informacijos analizės kompanijomis, kurias pavyko atrasti, nė viena neprilygsta „Dataminr“, – tikina pašnekovas.

Pavojai

Vis dėlto unikalus kompanijos modelis sulaukia ir kritikos. 2020 m. „The Intercept“ publikavo straipsnį apie tai, kad policija naudojosi „Dataminr“ jiems teikiama informacija protestų dėl George’o Floydo nužudymo metu. Anot „The Intercept“, remiantis „Twitter“ pranešimais, kuriuos analizavo „Dataminr“, pareigūnai sužinodavo apie būsimus protestus, jų vietas ir dalyvius. Tačiau „Twitter“ teigė, kad „Dataminr“ taip tik dalinosi naujienų perspėjimais.

Neatsižvelgiant į įspūdingas galimybes ir išskirtinį veiklos principą, potencialių grėsmių yra ir itin sėkmingų kompanijų veiklos kelyje. Nesklandumų taip pat gali sukelti pasirinkto socialinio tinklo nenoras dalintis tam tikru turiniu, ribojamos galimybės laisvai prieinamų šaltinių duomenims gauti. „Dataminr“ atveju „Twitter“ turi 5 proc. akcijų ir suteikia kompanijai prieigą prie visų viešų savo vartotojų įrašų. Todėl „Twitter“ greičiausiai niekam kitam tokios prieigos nebenorėtų suteikti ir taip susikuria tam tikras monopolis. Tas pats galėtų būti taikoma bet kokiam kitam socialiniam tinklui – būtų labai sudėtinga neturint tiesioginės prieigos sukurti pakankamai galingus įrankius turinio analizei.“

Dirbtinis intelektas Lietuvoje

Mūsų šalyje dirbtinis intelektas (DI) taip pat sparčiai plėtojamas ir taikomas, anot pašnekovo, jaučiami teigiami pokyčiai, kurie turėtų paskatinti šios srities plėtrą valstybiniu lygmeniu: „Lietuvos dirbtinio intelekto bendraminčių bendruomenė gana aktyvi, pernai įsteigėme ir kūrėjus vienijančią asociaciją. Turime nemažai vietinių talentų, jie dažniausiai dirba prie savo DI startuolių, dalis kurių jau pavirto sėkmingo verslo modeliais, o kiti prisideda prie tarptautinių kompanijų Lietuvos padaliniuose kuriamų DI sprendimų ar dirba tiesiogiai su klientais bei darbdaviais užsienyje. Tikiu, kad greitai ir valstybės mastu galėsime sutarti dėl rimtos dirbtinio intelekto strategijos.“

„Dataminr“ analogo galimybės

Kaip pabrėžia D. Janickas, lietuviai nėra aktyvūs „breaking news“ tipo informacijos skleidėjai: „Dažniau pastebiu reakcijas į naujienų portalų paskelbtą informaciją negu pačių vartotojų proaktyvų dalinimąsi asmeninėse paskyrose ar bendruomenių grupėse.“ Anot pašnekovo, dar vienas išskirtinumas – įrašai socialiniuose tinkluose dažniausiai yra privatūs, dalinamasi uždarose grupėse ar privačių susirašinėjimų metu. Be to, viešais pranešimais išsiskiriantis „Twitter“, kuriuo daugiausia naudojasi „Dataminr“, nėra toks populiarus kaip, pavyzdžiui, „Facebook“.“

Lietuvių kalba, anot pašnekovo, taip pat yra vienas iš iššūkių dirbtinio intelekto srityje. Norint naudotis apdorojimo ir analizės sistemomis, pirmiausia jas reikėtų tinkamai paruošti – apmokyti. Be to, lietuviškas turinys galbūt net neužtikrintų reikiamo kiekio.

„Kita vertus, galima kliautis ne vien socialinių tinklų turiniu, bet ir analizuoti kitų sistemų, galinčių padėti pasidaryti įvairias išvadas, duomenis – ką daro ir „Dataminr“. Nors po truputį einame link įvairių duomenų atvėrimo, nesu tikras, ar šiandien Lietuvoje rastume pakankamai šaltinių, tinkamų realiojo laiko analizei“, – teigia „Satalia Lithuania“ vadovas.

Potencialūs vienaragiai

Galimybių DI sektoriuje veikiančioms įmonėms yra labai daug, todėl tikėtina, kad ateityje sulauksime sėkmės istorijų. „Neteko susidurti su lietuviškomis kompanijomis, dirbančiomis būtent tokioje srityje kaip „Dataminr“, tačiau kuriančių inovacijas ir taikančių DI medicinos, logistikos, kibernetinio saugumo ir kitose srityse kompanijų tokiai mažai šaliai kaip mūsų yra tikrai daug. Esu tikras, kad tarp jų yra ne vienas būsimas lietuviškas vienaragis“, – įžvalgomis dalinasi D. Janickas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.