Kodėl startuoliai praranda alkį?

Verslas

2017.01.30

Autorius: Povilas Sabaliauskas

Temos: , .

Kodėl startuoliai praranda alkį?

Žinomas investuotojas, „Nextury Ventures“ bendraįkūrėjas - Mindaugas Glodas. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

Verslo auginimas – ilgas ir sudėtingas procesas. Ne visi pradėję žengti šiuo keliu sugeba juo nueiti iki galo. Kas atsitinka, kad kai kurie verslai taip ir neatranda savo vietos? Kodėl susidūrę su tomis pačiomis kliūtimis vieni jas įveikia ir toliau juda sustiprėję, o kiti neatlaiko ir nutraukia veiklą? Kokios savybės atskiria geriausius startuolius nuo ne tokių gerų? Apie visa tai pasikalbėjome su „Nextury Ventures“ įkūrėju Mindaugu Glodu.

Kliūtys padeda augti

Pašnekovas sako, kad jam ne kartą teko iš arti stebėti, regis, perspektyvaus startuolio žlugimą. „Man tai tikrai yra tekę matyti. Tai atrodo labai paprastai. Aš manau, kad jeigu jau taip atsitinka, tai reiškia, kad to alkio niekada iš tikrųjų ir nebuvo. Startuoliai yra toks patrauklus dalykas: nuo nulio daroma kas nors unikalaus. Tačiau ne visi supranta, kad pradžia yra labai lengva. Smagu susėsti ir nutarti, kad ką nors darome. Tačiau praeina du mėnesiai – nieko nėra. Trys mėnesiai – vis dar nieko nėra. Keturi mėnesiai – jau kažkas yra, bet tai neveikia. Penki mėnesiai – klaidos ištaisytos, bet vis tiek neveikia. Padarai tai, apie ką svajoji, bet pasirodo, kad to nelabai kam reikia. Tada prasideda gumos tampymas. Svarstoma, kas čia neišėjo, kodėl žmonės nesupranta, kodėl jie tokie neprotingi… Štai tada ir prasideda tikrasis startuolio darbas. Pradžioje juk sukuriamas varikliukas, kurį reikia užvesti, o tas užvedimas tikrai nėra lengvas. Startuoliai visada susiduria su tokia paauglystės krize. Panašiai kaip vaikai, jie turi užaugti. Dažnai apie tai ir kalbama kaip apie alkio praradimą“, – pasakoja jis.

Kitaip tariant, bet kuris startuolis gali atrodyti labai perspektyvus, bet pirmosios kliūtys galiausiai atskiria pelus nuo grūdų. „Aš manau, kad kuo anksčiau tos kliūtys atsiranda ir kuo anksčiau startuoliui reikia priimti sprendimus, tuo geriau. Aišku, gerai būtų ir tai, kad tų kliūčių sudėtingumas pamažu augtų. Jeigu priprasi prie lengvesnių kliūčių, paskui bus lengviau apeiti ir sunkesnes“, – įsitikinęs M. Glodas.

 

Kai žmogus ne tiesiog klausia, ką jam daryti, o nori pasitarti, padiskutuoti, tada aiškiai matai, jog žmogus žiūri atsakingai ir pats ieško kelio savo verslui. Tai savarankiškumas.

M. Glodas

 

Sėkmę lemia ir pasiruošimas, ir žmogiškosios savybės

„Nextury Ventures“ įkūrėjas pastebi, kad startuolių sėkmę arba nesėkmę lemia tiek nusiteikimas bei branda, tiek žmogiškosios savybės. „Būna įvairių situacijų. Nepasiruošimas yra didelė kliūtis. Lietuvoje dar nėra nė vienos mokyklos, kuri būtų išleidusi kartą žmonių, kurie nuo pat pirmo kurso indoktrinuojami į tą verslumo idėją. Tų žmonių mes dar daug neturime. Susižavėjimo pačia veikla turime labai daug. Todėl išbandyti save ir ateina daug žmonių. Tai labai gerai. Jiems gal ir nieko neišeina, bet jie bent jau pabando. Gal jie ir atsikanda kartų kąsnį, bet bent jau žino skonį ir gal sugrįš po kokių dešimties metų, kai labiau subręs. Esama ir žmogiškųjų veiksnių. Vieni jau gimsta su ta dvasia. Jau mokykloje jie prekiauja kramtomąja guma. Kiti vis dėlto turi prie to pribręsti. Treti gal niekad ir nepribręs. Tačiau tai ir nebūtina. Juk nemanau, kad visi turėtų įkurti nuosavas įmones“, – teigia jis.

Kitą sykį koją gali pakišti ir savotiška žmonių arogancija. Atsitinka taip, kad startuolis tiek paskęsta savo vizijose, kad pamiršta patikrinti, ar kam nors ji išvis aktuali. „Man teko matyti daug startuolių, su daugeliu diskutuoti. Vienas žmogus ateina ir sako: „Štai ką aš noriu padaryti, štai ką darau, štai kaip man sekasi, bandžiau tą, o kai neišėjo pabandžiau štai taip.“ Kitaip tariant, jis nuolat renka grįžtamąjį ryšį. Pas rizikos kapitalo fondų vadovus jis ateina ne tam, kad šiaip pasišnekėtų ar pinigų gautų, bet kad gautų kokių nors patarimų. Tačiau būna ir tokių, kurie ateina ir sako: „Mes norime, kad investuotumėte į šitą dalyką, mes viską darome taip, nes mums tai patinka ir yra įdomu.“ Kai paklausi, kodėl jie mano, kad šito kažkam reikia, paprastai atsakymas būna toks: „Man ir mano draugams reikia.“ Na, ir kas? Užsispyrimo startuoliams reikia, bet nereikia kvailo užsispyrimo. Startuolis juk turi būti ir lankstus. Susidūręs su siena turi gebėti ją apeiti, nes startuolis juk neturi išteklių ją tiesiog pramušti“, – aiškina M. Glodas.

Kartais reikia perlipti per save

Pašnekovas pabrėžia ir tai, kad jaunam verslininkui būtinas savarankiškumas. Joks investuotojas neatves jūsų iki sėkmės už rankutės. Atsakymų reikia ieškoti pačiam. „Vienas iš ženklų, kuriuos man labai malonu matyti, yra, kai pats startuolis ateina su kokia nors problema ir nori pagalbos. Vieni nepateikia jokių savo pasiūlymų ir tiesiog laukia. Tačiau kiti ateina ir pasakoja, ką išbandė, kas nepavyko, o kas pavyksta šiek tiek geriau ir ką dar nori pabandyti. Tada paklausia tavo nuomonės. Kai žmogus ne tiesiog klausia, ką jam daryti, o nori pasitarti, padiskutuoti, tada aiškiai matai, jog žmogus žiūri atsakingai ir pats ieško kelio savo verslui. Tai savarankiškumas“, – įsitikinęs jis.

Galiausiai „Nextury Ventures“ vadovas pataria startuoliams neapriboti savęs įsikimbant tam tikrų vaidmenų. Versle komandos narių vaidmenys keičiasi, titulai irgi. Nereikia bijoti jų atsisakyti dėl įmonės gerovės. „Manau, kad tai labai svarbu. Tai gero, subrendusio, už savo įmonę sergančio įkūrėjo bruožas. Paimkime tokį radikalų pavyzdį – Richardas Bransonas. Ar įsivaizduojate jį kaip realų vadovą, vadovaujantį žmonėms iš administracinės pusės? Neįmanoma. Jis to negali. Jis yra lyderis. Jis kuria įmonę, veda ją į ateitį. Tačiau tai nebūtinai turi būti tapatinama su administracijos vadovo funkcija. Lietuvoje tenka matyti žmonių, kurie sako, kad jeigu jau aš esu įkūrėjas, tai aš turiu būti ir generalinis direktorius. Tačiau jis yra vykdomasis direktorius. Už tai jis ir atsakingas. Įkūrėjas gal ir kuria puikias idėjas, bet jis toli gražu ne visada gali būti atsakingas už jų vykdymą. Taigi jis gali atnešti idėjas, o kitas žmogus su jomis gali pasiekti daug geresnį rezultatą negu generalinio direktoriaus kėdės įsikibęs įkūrėjas. Įkūrėjas su generaliniu ar vykdomuoju direktoriumi neturėtų būti painiojami. Kiekviename įmonės raidos etape reikėtų įvesti naujų žmonių“, – pataria M. Glodas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.