...

Ekologinis ūkis: sveiko maisto kelias iki stalo

Verslas

2020.11.13

Autorius: Aušra Matulaitytė

Temos: , .

Ekologinis ūkis: sveiko maisto kelias iki stalo

A. Gurklys Irmanto Gelūno nuotr.//

Pastaraisiais metais galima stebėti maisto rinkoje vykstantį perversmą. Padaugėjo vegetariško maisto kavinių, ūkininkų turgelių, vis daugiau žmonių ant savo stalo renkasi ekologiškus produktus, kurių Lietuvoje augant poreikiui daugėja. Toks gyvenimo būdas – rūpinimasis savo sveikata, o kartais ir noras neatsilikti nuo mados.

Įmonės „Farmers Circle“ vadovas Andrius Gurklys sako, kad jų ūkis nėra visiškai savarankiškas objektas, jis priklauso įmonių grupei „Asgaard“. Tų įmonių savininkas yra jau 15 metų Lietuvoje gyvenantis danas Nielsas Peteris Pretzmannas. Lietuvoje jis turi nemažai veiklų, viena jų – Vilniuje valdomi keli verslo centrai, taip pat įkurti keli restoranai. Juose itin daug dėmesio skiriama aptarnavimui bei produktų kokybei.

„Vystant šiuos restoranų verslus, pastebėta, kad Lietuvoje trūksta kai kurių produktų kokybės, o klientui norisi pasakoti ant jo stalo atsirandančio maisto istoriją“, – pasakoja A. Gurklys. 

Taip 2018 m. Ukmergės rajone buvo nupirktas 600 ha sklypas ir pradėta žemės ūkio veikla. Šis ekologinis ūkis yra labai mišrus. Čia auginamos ekologiškos daržovės, žolelės, galvijai, vištos dedeklės, mėsiniai viščiukai, įvairūs javai. 

Sveiki produktai – nelengvas kelias

„Labai tikiu ekologiška produkcija ir kaip žmogus, dirbęs ekologiniame ir neekologiniame ūkyje, galiu juos palyginti. Pavyzdžiui, neekologiniame ūkyje kviečiai būdavo daugybę kartų purškiami pesticidais, fungicidais, insekticidais, trumpinamas šiaudas, naudojamos trąšos. Todėl esu labai patenkintas sveiko produkto auginimu“, – patirtimi dalinasi direktorius. 

Tačiau taip pat pabrėžia, kad kaip įmonės, kuri iš tos auginamos produkcijos turi gyventi, atstovas toks patenkintas nėra: „Rinka yra labai maža ir, nors dauguma žmonių deklaruoja, kad vertina ekologiją, rūpinasi gamta bei sveikata, viskas baigiasi tuo, kad, jų akimis, tas ekologiškas produktas turi būti labai gražus ir labai pigus.“ Tačiau, pasak A. Gurklio, taip nėra. 

Pašnekovas teigia, kad Lietuvoje yra labai mažai auginamų ekologiškų vištų ar daržovių. Dalis jų auginama kaimiškai, o tai skiriasi nuo ekologinio ūkio principų.

„Mes laikomės visų ekologiškumo reikalavimų ir dar daugiau. Vištos dedeklės ganosi lauke, maistiniai galvijai maitinami tik žole, neduodame jokių koncentratų ir grūdų. Jie lėčiau auga, bet mėsos kokybė būna kitokia. Pačiame ūkyje dirba daugiau nei 20 darbuotojų“, – pasakoja A. Gurklys.

Šis ekologinis ūkis savo produkcija aprūpina ne tik kelis restoranus, produktų galima įsigyti ir „Senatorių pasaže“ esančiose parduotuvėse, o bendrame projekte dirba apie 80 žmonių. 

Pabėgimas į gamtą 

„Farmers Circle“ ūkyje renginių metu veikia restoranas, kuriame galima pasimėgauti patiekalais iš čia pat auginamos produkcijos. Apžiūrėti ūkį, pasivaikščioti ir apsilankyti čia esančioje parduotuvėlėje galima bet kada. Čia taip pat organizuojami ir įmonių renginiai, vyksta užsakomieji renginiai „Gamink su šefu“, kurių metu virtuvės šefas rodo, kaip pasigaminti skanių ir akiai mielų patiekalų. 

A. Gurklys sako, kad ūkyje jau baigiamas statyti ir viešbutis, kur atvykę svečiai ar renginių dalyviai galės apsistoti. Šiemet pasaulinė pandemija ir Lietuvoje vykęs karantinas kiek pakoregavo renginių planus, didžioji dalis jų buvo atšaukta, tačiau kitąmet planuojama organizuoti ir ne vienerias vestuves. 

„Atvykę į ūkį svečiai gyvai pamato maisto produktų kelią iki stalo ir pakeičia savo nuomonę apie ekologinius ūkius, tad patiekalų, pagamintų iš šių produktų, kaina nebeatrodo tokia aukšta“, – atskleidžia šio ūkio vadovas. 

„Farmers Circle“ ūkyje auginama daugiau nei 300 veislių daržovių ir įvairių žolelių. Kiekvienai veislei reikia specifinių žinių. Restoranai nori įvairovės, nuolat keistis bei būti įdomūs. Parduotuvėse ir restorane 70 proc. produktų turi būti patiekta iš ūkio ir tai yra sudėtingiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio. 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.