...

Mokestinė aplinka: kokie pokyčiai laukia verslo?

Verslas

2020.01.03

Autorius: Ieva Kniukštienė

Temos: , , .

Mokestinė aplinka: kokie pokyčiai laukia verslo?

Mantas Mališauskas Asmeninio albumo nuotr.

Kaip ir kasmet, prasidėję naujieji metai įneša kiek sumaišties ir nežinios savo pokyčiais. Verslas ne išimtis, tad aktualu išsiaiškinti, kokie mokestinės sistemos pakeitimai turės įtakos smulkiajam ir vidutiniam verslui. Savo įžvalgomis sutiko pasidalinti UAB „Rödl & Partner“ Vidaus mokesčių skyriaus vadovas Mantas Mališauskas.

Praėjusių metų aktualijos

Vienu ryškiausių pokyčių, nutikusių pernai, M. Mališauskas įvardija PVM mokėjimo pakitimus. Anot jo, tai itin aktualūs pakitimai jaunam, pradedančiajam verslui, kuris vis dar stokoja apyvartinių lėšų.

„Nuo 2019 m. vidurio smulkiajam verslui, kurio metinė apyvarta nesiekia 300 tūkst. eurų, atsirado galimybė pasirinkti ir taikyti ketvirčio trukmės PVM mokestinį laikotarpį. Pasinaudojęs šia galimybe, smulkusis verslas PVM mokestį gali mokėti kas tris mėnesius. Taip pat nuo 2019 m. rugpjūčio 1 d. pradėjo galioti atvirkštinis PVM apmokestinimas standiesiems diskams ir mobiliesiems telefonams, planšetėms bei nešiojamiesiems kompiuteriams. Šias prekes verslo poreikiams įsigyjantiems PVM mokėtojams faktiškai pardavėjui tereikia sumokėti kainą be PVM, o pirkimo ir pardavimo PVM nurodyti PVM deklaracijoje“, – pasakoja M. Mališauskas.

Be to, praėję metai atnešė pelno mokesčio lengvatas mažoms įmonėms, turinčioms ne daugiau kaip 10 darbuotojų ir neviršijančioms 300 tūkst. eurų apyvartos.

„Lengvatos tarifas siekė 5 procentus. Iki 2019 m. lengvata nebuvo taikoma vienetams, kurių dalyvis ar jo šeimos nariai turi daugiau kaip 50 proc. akcijų kituose vienetuose, taip pat tiems vienetams, kuriuos iš esmės valdo vienas asmuo. Vadovaujantis nuo 2019 m. sausio 1 d. įsigaliosiančiais pakeitimais, lengvata netaikoma tik tuomet, jeigu tokių susijusių vienetų bendras darbuotojų skaičius bus didesnis nei 10 darbuotojų ir bendros metinės pajamos viršys 300 tūkst. eurų. Sąlygas atitinkantys verslai pirmąjį mokestinį laikotarpį apmokestinami 0 proc. pelno mokesčio tarifu, o kitais mokestiniais laikotarpiais – 5 proc. tarifu. Nuo 2019 m. ši lengvata taikoma ir pelno nesiekiantiems vienetams“, – atskleidžia ekspertas.

Svarbu tinkamai planuoti

Paklaustas, kokių naujovių mokesčių sistemoje verslininkai gali tikėtis prasidėjusiais 2020 metais, M. Mališauskas pastebi, kad planuoti metus bus svarbu, o juos planuojant būtina atkreipti dėmesį į jau žinomus svarbiausius pokyčius.

„Nuo sausio 1 d. iki 607 eurų kyla minimali mėnesinė alga (MMA), o kartu ir su ja siejami dydžiai bei mokesčiai. Pavyzdžiui, svarbu žinoti, kad, jei besikurianti UAB turi vienintelį darbuotoją direktorių, kuris yra įdarbintas puse etato ir kurio atlyginimas lygus pusei MMA, „Sodros“ įmokos vis tiek kas mėnesį turės būti skaičiuojamos nuo MMA (607 EUR); be to, nuo 38,74 iki 42,37 euro padidės ir privaloma sveikatos draudimo minimali įmoka (t. y. 607 EUR x 6,98 proc.)“, – pavyzdį pateikia pašnekovas.

Planuojantiesiems steigti nuosavą verslą pašnekovas rekomenduoja gerai apgalvoti, kokia verslo forma bus palankiausia.

„Pasirinkimas gali priklausyti ir nuo: planuojamų investicijų pritraukimo būdo, pavyzdžiui, MB gali būti ne daugiau nei 10 narių (tik fiziniai asmenys), o UAB akcininkais gali būti 250 skirtingų akcininkų (fiziniai ir juridiniai asmenys); administracinių sąnaudų, pavyzdžiui, MB gali dirbti jos nariai narystės pagrindu, t. y. nesukuriant darbo santykių, o UAB būtina turėti bent vieną darbuotoją (direktorių), už kurį kas mėnesį turi būti mokami mokesčiai; pelno išmokėjimo būdų, pavyzdžiui, MB nariams suteikiama galimybė išsimokėti pelną avansu, kai UAB pelnas akcininkams paskirstomas dividendų pagrindu, patvirtinus metines finansines ataskaitas“, – vardija M. Mališauskas.

Be to, ekspertas rekomenduoja išsiaiškinti, ar tiekiamos prekės, teikiamos paslaugos yra apmokestinamos PVM, ar bus poreikis registruotis PVM mokėtoju, ar numatytas verslo modelis kuria darbo santykius, ar ne.

Aktualu startuoliams

Pašnekovas pastebi, kad nuo šių metų vasario 1 d. įsigalios startuoliams itin aktualus GPM įstatymo pakeitimas dėl darbuotojų skatinimo akcijomis (opcionais) apmokestinimo.

„Naujai įsigaliosianti nuostata numato, kad GPM neapmokestinama darbuotojo nauda, gauta opciono pagrindu iš darbdavio ar su juo susijusio asmens, įsigijus akcijų neatlygintinai ar už lengvatinę kainą, jeigu akcijos įsigyjamos ne anksčiau kaip po trejų metų nuo teisės į pasirinkimo sandorį suteikimo. Nuo darbuotojo gautos naudos taip pat neskaičiuojamos įmokos „Sodrai“, – sako pašnekovas.

Paklaustas, ko šiais metais norėtų palinkėti visiems pradedantiesiems verslams, M. Mališauskas linki nebijoti kreiptis į ekspertus, profesionalus, taip pat šiais metais užsitikrinti teisinį stabilumą.

„Itin daug ir neprognozuojamų teisės aktų pakeitimų gali sukurti papildomų kliūčių ir ilgalaikiam verslo planavimui, ir pritraukiant ar įtikinant užsienio investuotojus, todėl startuoliams ateinančiais metais palinkėčiau teisinio stabilumo“, – sako ekspertas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.