...

Ką reikia žinoti apie mokesčius, prieš pradedant verslą?

Verslas

2015.06.30

Autorius: Marija Rudzevičiūtė

Temos: , .

Ką reikia žinoti apie mokesčius, prieš pradedant verslą?

Buhalterių ir auditorių asociacijos suteiktą buhalterio profesionalo vardą pelniusi Kristina Makaveckaitė. BFL/Vyginto Skaraičio nuotr.

„Planuoti mokesčius reikia dar prieš pradedant verslą: sistemingas ir kryptingas ekonominių bei finansinių tikslų ir mokesčių efektyvumo tarpusavyje derinimas – vienas pagrindinių sėkmingo verslo plėtojimo uždavinių. Smulkusis verslas – ne išimtis. Ne dirbtinai konstruojant veiklos modelį dėl mokesčių lengvatų, o verslo logika paremtais veiksmais tenkinant pirmiausia savo, kaip ūkio subjekto, poreikius, galima sutaupyti mokesčių, juos atidėti ir, aišku, sumažinti papildomų mokesčių riziką“, – sako Kristina Makaveckaitė, pelniusi Buhalterių ir auditorių asociacijos suteiktą buhalterio profesionalo vardą.

Ką pasirinkti: verslo liudijimą ar individualią veiklą pagal pažymą?

„Pagal šiuo metu galiojančią tvarką gyventojai, dirbantys su verslo liudijimu, produktus ar paslaugas parduoti gali tik galutiniam vartotojui, didmeninė prekyba negalima, yra apribojimų parduodant įmonėms, nėra galimybės būti PVM mokėtoju. Jeigu minėtos sąlygos netenkinamos, ekonominei veiklai vykdyti reikia rinktis pažymą arba steigti juridinį vienetą. Mat verslo liudijimas labiau orientuotas į smulkius savos gamybos prekių pardavėjus arba konkrečių paslaugų teikimą, pavyzdžiui, kirpėjų veikla, o su pažyma dirba laisvųjų profesijų atstovai: advokatai, padėjėjai, konsultantai, taip pat prekių perpardavėjai ir pan.“, – kurių profesijų atstovams pravartu rinktis verslo liudijimą, o kurių individualią veiklą pagal pažymą, aiškina ekspertė.

„Mokesčių, nekuriančių tiesioginės vertės, optimizavimas – vienas verslo tikslų, todėl juos planuoti itin svarbu“

K. Makaveckaitė

Kada tikslinga tapti PVM mokėtoju?

K. Makaveckaitė pataria prieš pradedant veiklą pasidomėti, ar ją vykdant nėra prievolės registruotis į PVM mokėtojų registrą. „O jei ir nėra, ūkio subjektas turi teisę įsiregistruoti savanoriškai, bet, ar tai daryti tikslinga, įvertinkite atsižvelgdami į veiklos pobūdį. Tačiau nepamirškite, kad pats PVM mokėtojo statusas iš karto suponuoja įsipareigojimą biudžetui, ko dažnai nesupranta jaunieji verslininkai“, – plačiau pasidomėti šia sritimi siūlo finansininkė.

Kada mokama mažiau mokesčių?

„Universalios ūkio subjekto formos parinkimo taisyklės smulkiajam verslui nėra dėl ūkio subjekto veiklos specifikos, pinigų srautų, tikslų. Mokesčių naštos optimizavimo aspektu verslo liudijimas patrauklus parduodantiesiems savo gamybos prekes galutiniam vartotojui, o individualios veiklos pažyma su alternatyviuoju išlaidų pripažinimo metodu tikslinga tiems, kas patiria mažiau faktinių išlaidų. Įkūrus mažąją bendriją, nereikia nei darbo sutarčių nariams, nei privalomo įstatinio kapitalo, vadovui suteikiama galimybė dirbti pagal civilinių paslaugų teikimo sutartį, mokant tik GPM įmokas. Tad tai alternatyva smulkiam šeimos verslui. Tiesa, nuo 2015 m. visi MB nariai, nepatenkantys į mokesčių lengvatų taikymo sritį, privalomai kas mėnesį moka PSD ir VSD įmokas, kurios, apmaudu, tapo nemaža našta daugeliui MB“, – apie verslo formos pasirinkimo galimybes pasakoja K. Makaveckaitė.

Kaip sutaupyti mokesčių?

Pasak finansininkės, pasirinkusieji atitinkamą verslo formą pagal veiklos rūšį, tikslus, situaciją rinkoje ir supratę, kaip ji veikia, gali sutaupyti ir mokesčių. „Mokesčių, nekuriančių tiesioginės vertės, optimizavimas – vienas verslo tikslų, todėl juos planuoti itin svarbu. Ir nors Lietuvoje mokestinė aplinka dėl vis besikeičiančių įstatymų nėra stabili, trūksta platesnio dvigubo apmokestinimo išvengimo sutarčių tinklo bei aiškios mokesčių sistemos, smulkieji verslininkai dar dažnai pirmenybę teikia formai, o ne turiniui, planuodami sandorius neišnaudoja visų galimų priemonių, nesvarsto tarptautinės teisės siūlomų galimybių, o mokesčius planuoti pradeda tik susidūrę su mokesčių administratoriumi“, – patirtimi dalijasi ekspertė ir pabrėžia, kad kiekvienai verslo idėjai ir pasirinktai verslo formai mokesčius taupyti reikėtų skirtingai. Mat tai priklauso nuo daugybės veiksnių ir kiekvieną jų reikia vertinti atskirai.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.