...

Z darbuotojų karta keičia žaidimo taisykles

Verslas

2017.11.13

Autorius: Rimantė Bieliauskaitė

Temos: , .

Z darbuotojų karta keičia žaidimo taisykles

Andrius Francas. Asmeninio albumo nuotr.

Tūkstantmečio karta, gimusi 1980–2000 m., įeina į darbo rinką ir iš esmės pakeičia žaidimo, vadinamo darbu, taisykles. Šie jauni darbuotojai – kartais nesuprantami X kartos kolegoms, tačiau atnešantys gryno oro darbo rinkai. Apie darbuotojų kartų skirtumus, pranašumus, bendravimo manieras ir iššūkius darbdaviui kalbamės su bendrovės „Alliance for Recruitment“ partneriu ir plėtros direktoriumi Andriumi Francu.

Gimė technologijų pasaulyje

Pradedant kalbėti apie Z kartą, reikėtų turėti omenyje, kad jie augo saugioje, nepriklausomoje aplinkoje bei technologijų pasaulyje, kuris nuolat skatino tobulėti ir ieškoti inovatyvesnių sprendimų kiekviename žingsnyje. Z kartą supa technologijos ir jie to reikalauja visur. Darbinė aplinka ne išimtis – jaunieji darbuotojai palankiau žiūri į inovatyvesnes, sparčiai tobulėjančias įmones. A. Francas juokauja: „Šiuo metu ieškant darbuotojų, nereikėtų dairytis mokyklose ar universitetuose, ieškoti reikia socialiniuose tinkluose. Jie ten užaugo – jie ten ir gyvena.“ Tačiau, palyginti su X karta, jaunieji darbuotojai yra daug uždaresni ir siekiantys valdyti informaciją, kurią apie juos žino kiti. Pašnekovas pastebi, kad nors internetinėje erdvėje apie žmones yra daug daugiau informacijos nei anksčiau, tačiau iš jos darosi gana sunku nuspėti apie patį asmenį. Taip yra todėl, kad ši karta sąmoninga, gebanti objektyviai vertinti su informacija susijusius pavojus ir ypač vertinanti konfidencialumą.

Bendravimas – didžiausia vertybė

Atvirumas, nuolatinės ir dažnos grįžtamojo ryšio sesijos, bendradarbiavimas, smegenų šturmas, lankstumas ir glaudus bendravimas – tai idealios darbo sąlygos Z kartos atstovui. Šie jauni žmonės vertina tikrą, neformalų ryšį ir nuoširdų bendravimą ne tik su kolegomis, bet ir su vadovais. Dėl to jie mielai buriasi su bendradarbiais po darbo, leidžia kartu laisvalaikį ir jaučiasi gerbiami ir vertinami, jei įmonės vadovai taip pat prisijungia. Z karta keičia taisykles ir apie vadovus galvoja bei su jais bendrauja lyg su lygiaverčiais kolegomis. Jauni žmonės kupini idėjų, minčių ir nori būti išklausyti bei suprasti. Jie linkę daugiau eksperimentuoti ir rizikuoti. Pasak pašnekovo taip yra todėl, kad Z kartos atstovai užaugo saugiomis sąlygomis ir nejautė nepritekliaus fiziologiniams ir būtiniems poreikiams tenkinti, taigi jie sau net nekelia tokio klausimo, kad darbas gali būti reikalingas pirminiams poreikiams patenkinti. Iš to kyla kitas labai svarbus aspektas, kurį turėtų žinoti darbdaviai – Z kartos atstovui labai svarbu darbe rasti prasmę. Taigi darbdavys turėtų nuolat pasakoti galutinius įmonės tikslus visiems darbuotojams, kad jie žinotų, ko siekia įmonė ir galėtų prie to prisidėti. Taip pat šiai kartai labai svarbu, kad įmonės vertybės sutaptų su jų ir taip jie galėtų save realizuoti darbe. A. Francas pasakoja, kad dažnai Z kartos atstovai dirbdami nori prisidėti ne tik prie įmonės gerovės, bet ir prie miesto, šalies ar net pasaulio, kitaip tariant, nori jaustis svarbūs ir įvertinti.

Z karta – tolerantiška ir liberali

 

„Jie ypač tolerantiški, draugiški, lengvai komunikuojantys, inovatyvūs ir liberalių pažiūrų.“

A. Francas.

 

A. Francas pabrėžia, kad Z karta tarsi atneša naują vėją ne tik į darbo rinką, bet ir į visuomenę: „Jie ypač tolerantiški, draugiški, lengvai komunikuojantys, inovatyvūs ir liberalių pažiūrų.“ Kaip darbuotojai – labai potencialūs, todėl darbdavys turėtų stengtis suteikti geras ir jaunųjų darbuotojų poreikius tenkinančias sąlygas. Z kartai svarbiausia laisvumas, nepriklausomybė prie vietos ir neformali darbo aplinka, viso to pasekmė – dabar itin populiarūs laisvai samdomi darbuotojai (angl. freelancer). Anot pašnekovo, dėl šios naujos kartos ir jų įpročių pasaulis darosi plokščias, o darbuotojai laisvai kalba net keliomis kalbomis, laisvai migruoja ir yra globalūs. Z kartos atstovui nėra jokio streso ar nepastovumo jausmo gyventi Lietuvoje ir dirbti per internetą kitame pasaulio krašte arba atvirkščiai.

Darbdavių laukia iššūkiai

Šiuo metu daugelio įmonių kolektyvą sudaro ir X, ir Z kartos darbuotojai, o tai sukelia tam tikrus iššūkius darbdaviams. Visų pirma reikia keisti komunikacijos manierą įmonės viduje ir stengtis komunikuoti bei motyvuoti skirtingų kartų darbuotojus jiems priimtinais būdais. Be abejo, jauniesiems darbuotojams reikėtų suteikti galimybę judėti į priekį ir nuolat tobulėti darbe, tačiau nežadėti per daug to, ko nebus galima įgyvendinti. Taip pat A. Francas pataria vykdyti vidinius įmonės mokymus ir skatinti darbuotojus bendrauti tarpusavyje bei dažnai ir greitai duoti jiems konkretų grįžtamąjį ryšį. Naujoji darbuotojų karta ieško palankios ir lanksčios darbo aplinkos, o to nesuteikiantys darbdaviai vertinami kaip itin nepatrauklūs. Pagaliau Z kartos atstovams būdingas pragmatizmas, taigi norint, kad jie stabiliai ir gerai dirbtų, reikia nurodyti realų ir pasiekiamą rezultatą bei perspektyvas. A. Francas įsitikinęs, kad Z darbuotojų karta skatins verslą judėti į priekį ir Lietuvą pavers globalia bei inovatyvia šalimi.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.