...

Būk geresnis vadovas!

Verslas

2012.08.23

Autorius: Gintaras Gimžauskas

Temos: , .

Būk geresnis vadovas!

Gali būti, kad vienintelis išsišokėlis bendrovėje esate jūs – vadovas. bzn start fotomontažas

Koks yra geras vadovas? Į šį klausimą daugelis, matyt, atsakytų skirtingai. Tai priklauso nuo veiklos pobūdžio ir sukauptos patirties. Vis dėlto tikėtina, kad vienas bendras bruožas būtų paminėtas – visi sakytų, kad vadovas turi būti lyderis. Žmogus švyturys, kuris rodo kelią ir įkvepia judėti pirmyn, kai aplink nematyti prošvaistės.

Kalbėdami apie lyderius žmonės prikuria daugybę būtų ir nebūtų dalykų. Priskiria jiems vos ne antgamtines savybes, pamiršdami, kad vadovai tėra paprasti žmonės, kaip ir mes visi. Būtent žmogiškasis faktorius ir jo suvokimas turėtų padėti ne tik darbuotojams, bet ir patiems vadovams.

Tai įgyvendinti galima pradėjus mažiau kalbėti ir daugiau klausytis. Būtina išmokti jausti kolegų ir pavaldinių nuotaiką, nusiteikimą. Vienu žodžiu tai vadinama empatija. Tiesa, ne kiekvienas yra apdovanotas tokiu gebėjimu. Kai kuriems žmonėms be galo sudėtinga suvokti, ką jaučia kiti. Tokiu atveju gali padėti kolega, kuriam netrūksta šio gebėjimo. Pavyzdžiui, tokį metodą taiko socialinio tinklo „Facebook“ įkūrėjas, kuris savo darbuotojus bando suprasti pasitelkęs kolegos Chriso Coxo gebėjimus. Chrisas yra Marko akys ir ausys dideliame skirtingų žmonių kolektyve.

Kitas būdas, kuris gali padėti pajusti bendrovės darbuotojų kuriamą mikroklimatą ir pamatyti, kas iš jų yra išsišokėliai, o kas neatrasti aukso grynuoliai, – susirinkimo stebėjimas.

Per susirinkimą reikėtų pasistengti nesikišti į bendravimą ir viską stebėti iš šalies, pasižymint svarbias detales. Vėliau jas peržvelgus galima padaryti tam tikras išvadas.

Žinoma, gali būti, kad vienintelis išsišokėlis bendrovėje esate jūs – vadovas. Jei norite patikrinti, ar taip nėra, įrašykite posėdį ar pasitarimą, žinoma, prieš tai gavę kitų sutikimą, ir vėliau suskaičiuokite, kiek kartų pertraukėte kitą darbuotoją ir kiek laiko iš viso kalbėjote. Gali būti, kad kiti neturėjo net progos prasižioti. Na, o jei buvo kitaip, lieka pasveikinti – išlaikėte pusiausvyrą.

Paklausite, kodėl svarbi ta pusiausvyra? Atsakymas glūdi nuo seno susiklosčiusioje socialinėje sanklodoje, pagal kurią žmonės sustatomi ant skirtingų hierarchijos laiptelių. Esantys žemiau visada atidžiau stebės aukščiau stovinčius.

Toks žiūrėjimas pro didinamąjį stiklą gali pridaryti daug žalos, jei vadovas nesielgs tinkamai ir nebus pavyzdys darbuotojams bei kolegoms.

Netikite, kad tai veikia? Pasižiūrėkite, ką masės skaito ir žiūri. Stebi žvaigždžių, garsenybių gyvenimą, žino jų įpročius ir mėgdžioja aprangos stilių. Žurnalą „Žmonės“ visi perka, nes nori pasižiūrėti į „tuos“, kurie yra „ten“. Panašūs procesai vyksta ir verslo pasaulyje, kur arogantiškas vadovas gali paskatinti arogantiškai elgtis savo darbuotojus ir taip nemaloniai nustebinti klientus.

Tiesa, sveika arogancija yra žavus ir gana populiarus dalykas, tačiau, kaip vieno garsaus serialo herojus sakė: „Teisę būti arogantiškam privalai nusipelnyti.“

Na, o bene svarbiausia vadovo užduotis – netapti eiliniu draugeliu, su kuriuo smagu išgerti kavos. Lyderis yra lyderis. Jis privalo atlikti savo pareigas ir nubrėžti aiškias ribas. Jei visi bus draugai, kaip pavyks duoti velnių darbuotojui, kuris vėl susimovė?

Gal visiems jau ir nusibodęs pavyzdys, bet amžinatilsį Steve‘as Jobsas buvo laikomas tikru šikniumi – despotu, engiančiu darbuotojus. Nepaisydami to, buvę darbuotojai sako, kad jis taip pat buvo itin atidus, stengėsi palaikyti glaudų ryšį. Taigi būkite atidūs ir geri vadovai, bet turėkite valios kartais tarti griežtą žodį.

Štai dar keli dalykai, kurie padės tapti geresniais vadovais ir lyderiais:

Skatinkite kūrybiškumą
Būkite pozityvūs
Motyvuokite sąjungininkus ir žinokite, kas juos motyvuoja
Nuolatos mokykitės naujų dalykų
Įgykite kitų pasitikėjimą ir darykite įtaką
Išmokite pasakyti „ne“
Jauskite socialinę atsakomybę
Su malonumu priimkite kritiką ir pats sau būkite kritiški
Dalyvaukite bendrovės gyvenime, ne tik jai vadovaukite

Būkite kuklūs ir pirmiausia geruoju minėkite savo darbuotojus

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.