...

Ateities darbo rinkos iššūkiai, kurių negali ignoruoti

Verslas

2023.05.22

Autorius: bzn start

Temos: , .

Ateities darbo rinkos iššūkiai, kurių negali ignoruoti

Airida Ruibytė-Butkuvienė, Mantas Mikalopas, Rasmina Čepkauskienė, Inga Jončienė Organizatorių nuotr.

Šiuolaikinėje žmogiškųjų išteklių vadyboje susiduriama su įvairiais darbo rinkos iššūkiais: nuo naujų talentų trūkumo iki mažėjančio esamų darbuotojų įsitraukimo, nuo darbo kodekso pakeitimų iki kasdienį darbą iš pagrindų keičiančių technologijų diegimo.  „SDG“ organizuojamas atviras forumas „Darbas ir poilsis“ kasmet pakviečia įvairių sričių vadovus, komandų lyderius, personalo vadybos ir darbo teisės specialistus aptarti aktualiausius veikloje kylančius klausimus.  

Darbo santykiai. Kaip teisingai ir teisėtai atleisti darbuotoją?

Žmonės visuomet bus pagrindinė organizacijos vertybė. Tačiau ne visada susiformuoja vienodai efektyvi, lojali ir motyvuota komanda. Šių metų forume kalbėsime apie darbuotojo ir organizacijos santykį, kuris, atrodo, neturi ateities. Kartu su „Triple O Consulting“ lyderystės ir vadovavimo konsultante, organizacinės kultūros eksperte Airida Ruibyte-Butkuviene atsakysime į klausimus, kada atleidimas yra neišvengiamas, kokie ženklai parodo, kad laikas atsisveikinti, ir kaip formuoti komandą, kad ji būtų ilgalaikė.

Remdamasi tarptautinės rinkos pavyzdžiais, personalo atrankų ekspertė Inga Jončienė iš „Alliance for Recruitment“, apžvelgs atleidžiamų darbuotojų lūkesčius, įprastą atleidimą keičiantį išdarbinimo procesą ir kokią vertę abiems pusėms suteikia gerosios darbuotojų patirties kūrimas.

Brangiai kainuojančios darbuotojų atleidimo klaidos  

Nutraukdamos sutartį su darbuotoju, organizacijos gali susidurti su įvairiomis problemomis. Didžiausiomis klaidomis įvardijama: atleidimo proceso ir atleidimo terminų nesilaikymas, netinkamas atleidimo pagrindas ir atsiskaitymas su darbuotoju darbo sutarčiai pasibaigus. Nusižengus darbo kodekso reikalavimams dėl darbuotojų atleidimo, gali kilti neigiamų pasekmių, tokių kaip papildomos išlaidos teisiniams ginčams, LR darbo kodekso numatytos sankcijos ir, žinoma, pažeista reputacija.

Advokatų kontoros „ILAW LEXTAL“ partneris, advokatas Mantas Mikalopas forume aptars teisiškai sklandų darbuotojo atleidimo iš darbo procesą, dažniausiai praktikoje sutinkamus teisinius klausimus apie darbo sutarties nutraukimą darbdavio iniciatyva. Pranešėjas, atsižvelgdamas į naujausią teisminę praktiką, pasidalins įžvalgomis, kaip nepadaryti klaidų.

Valstybinės darbo inspekcijos statistika rodo, kad ginčai dėl atleidimo iš darbo teisėtumo 2022 m. buvo antroje vietoje pagal Darbo ginčų komisijos išnagrinėtų reikalavimų skaičių. Ir tik 30 proc. šių ginčų buvo išspręsti sudarant taikos sutartį. Rasmina Čepkauskienė, „Teismeda“ įkūrėja, teisininkė-mediatorė įvardins, kada kyla darbo ginčai ir papasakos apie alternatyvų darbo ginčų sprendimo būdą – mediaciją.

Darbo ir poilsio balanso paieškos įmonėse

Daugelis pripažįsta, kad pastaraisiais metais darbo organizavimo taisyklės pasikeitė ir šiuolaikiškos, aukštus tikslus sau keliančios organizacijos nebegali naudoti tų pačių principų, kaip prieš kelerius metus. Įtakos tam turėjo ne tik pandemija, technologiniai ar geopolitiniai veiksniai – per šiuos metus darbo rinką papildė jaunoji karta su savitu požiūriu į darbo ir poilsio derinimą. 

Konkurencija ir veiklos optimizavimo procesai skatina organizacijas ieškoti įvairesnių darbo organizavimo formų, nustatyti lankstesnes darbo sąlygas. Kartu su pokyčiais atsiranda poreikis vertinti tokio darbo efektyvumą: ar priimti drąsūs ir inovatyvūs sprendimai pagerina rezultatus, padidina darbuotojų motyvaciją ir sustiprina organizacijos kultūrą. 

Pasidalinti savų organizacijų pavyzdžiais į forumą atvyks Rūta Jocytė-Smith (Hydro Extrusion Lithuania, UAB) ir Dalia Vitkuvienė (AB „Vilniaus šilumos tinklai“) – personalo valdymo profesionalės, sukaupusios vertingos žmogiškųjų išteklių valdymo, organizacijų plėtros, pokyčių inicijavimo ir transformacijų įgyvendinimo patirties tarptautinėse, lietuviško kapitalo ir valstybės sektoriaus įmonėse. 

Dirbtinis intelektas darbo santykiuose

Generatyvaus dirbtinio intelekto pažanga jau dabar keičia visus verslo sektorius. Praktiniai šių technologijų taikymai didina darbuotojų produktyvumą, paprastina verslo operacijas ir keičia produktus. Tačiau staigus proveržis ir žinių trūkumas kuria mitus, kad visi darbai lengvai bus atlikti už mus ir žmonės neteks darbo. 

Paneigti mitus ir išgryninti pritaikomas dirbtinio intelekto modelių galimybes, sutiko Lietuvos dirbtinio intelekto asociacijos prezidentas, „Vinted“ vyriausiasis duomenų mokslininkas Dovydas Čeilutka, KTU Dirbtinio intelekto centro vadovė Dr. Agnė Paulauskaitė-Tarasevičienė ir Aistis Raudys, Vilniaus universiteto profesorius ir taikomojo dirbtinio intelekto bendrovės AAI Labs vadovas.

Savo pranešimuose jie atsakys, kokios galimos dirbtinio intelekto (DI) naudos ir grėsmės, kodėl visuomenei svarbu suprasti, kaip veikia DI, kaip jis paveiks darbo rinką, naujų ateities profesijų ir kompetencijų atsiradimą. Taip pat bus pristatomos didžiųjų kalbos modelių pritaikymo galimybės žmogiškųjų išteklių vadybai, supažindinama su GPT technologija paremtais verslo optimizavimo sprendimais, rodoma, kaip gauti didžiausią vertę naudojantis dabartinėmis DI technologijomis (tokiomis kaip Midjourney ir ChatGPT).

SDG forumas „Darbas ir poilsis 2023“ gegužės 30 d. vyks Kauno „Žalgirio“ arenos SDG amfiteatre ir transliuojamas tiesiogiai internetu. Renginio programa ir bilietai sdgforumas.lt svetainėje.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.