Ar alkoholis veikia žmogaus kūrybiškumą?
2014.01.03
Temos: Darbuotojai.
Pasidomėjus garsių menininkų gyvenimo istorijomis toks klausimas kyla visiškai natūraliai. Bohemišką gyvenimo būdą pasirinkę menininkai dažnai susiduria su alkoholio vartojimu ir dėl to kylančiomis problemomis. Ar alkoholis suteikia kūrybinį potencialą? Anot psichologės Genovaitės Petronienės, kuriantiems žmonėms alkoholis yra būdas palaikyti socialinį ryšį. „Genialūs žmonės alkoholį vartoja ne tam, kad taptų kūrybingesni, priešingai, tarp jų alkoholis vartojamas dėl to, kad jie yra kūrybingi“, – antrina ir gydytojas psichiatras Mindaugas Šablevičius.
Ryšys tarp genijų ir alkoholio
Anot psichiatro M. Šablevičiaus, toks ryšys žinomas ir vargu ar jį galima paneigti. „Gana prisiminti garsiąją postimpresionistų trijulę – G. van Goghą, P. Gauguiną ir H. Toulouse-Lautrecą. Jų bohemiškas gyvenimas – absentas ir viešnamiai – veikiausiai būtų klasikinis tarp menininkų ir alkoholio egzistuojančio ryšio pavyzdys“, – sako pašnekovas.
„Žinoma, yra ir kitų: norvegų dailininkas E. Munkas ir, žinoma, pasaulinio pripažinimo sulaukę rašytojai: E. Hemingway, E. A. Poe, D. Kerouacas. Visi jie turėjo problemų dėl alkoholio, tačiau išgarsėjo savo talentu. Vis dėlto, kad ir kiek pavyzdžių rastume, tiesa yra tokia: tai, kad alkoholis lemia genialumą (kūrybiškumą), tėra mitas“, – užtikrina psichiatras.
Kaip veikia alkoholis?
„Pagal poveikį centrinei nervų sistemai išskiriama lengvas apsvaigimas, kai suvartojamas mažas alkoholio kiekis (tiesa, ką turėtume vadinti mažu kiekiu, neretai priklauso nuo organizmo jautrumo), vidutinis ir sunkus apsvaigimas, – aiškina M. Šablevičius. – Lengvas apsvaigimas sukelia atsipalaidavimą, euforijos jausmą. Be to, veikia kaip nerimą mažinantis preparatas (alkoholis ne tik sumažina nerimą, bet ir sukelia neigiamų pasekmių kūno ir psichikos sveikatai, taigi nėra rekomenduojamas gydymosi tikslais). Mažos alkoholio dozės (iki vienos promilės) pakelia nuotaiką ir padeda atsipalaiduoti.
Didesnė dozė alkoholio slopina centrinę nervų sistemą: žmogaus kalba, judesiai lėtėja, apima mieguistumas. Kai suvartojamos labai didelės dozės (daugiau kaip kelios promilės), centrinė nervų sistema slopinama itin smarkiai. Didelis alkoholio kiekis sukelia dezorientaciją ir sąmonės sutrikimus (iki komos).“
„Akivaizdu, kad taip veikdamas psichikos procesus aktyvinamojo (būdingo kitoms psichoaktyviosioms medžiagoms) poveikio alkoholis neturi“, – apibendrina M. Šablevičius.
Alkoholis – tik vienas iš veiksnių
„Meniškus žmones galime skirstyti į dvi kategorijas: tuos, kurie pripažįstami iš karto, ir tuos, kurių kūryba pralenkia laiką ir pripažįstama tik po mirties. Nors šių žmonių išgyvenimai skirtingi, rezultatas abiem atvejais labai panašus“, – sako M. Šablevičius.
„Tiek vieni, tiek kiti patiria didžiulį stresą, gyvena apimti įtampos. Pirmieji bando įtikti įnoringai ir vartotojiškai miniai. Jiems keliami vis didesni reikalavimai, todėl šie žmonės nuolat nerimauja. Kiti (kaip G. van Goghas) – nepripažįstami, jų kūryba atmetama. Tai kitoks, bet ne silpnesnis įtampos ir nerimo šaltinis“, – įžvalgomis dalijasi psichiatras.
Siekiant užsimiršti neretai griebiamasi alkoholio. „Problema ta, kad alkoholio poveikis labai apgaulingas: nors pats alkoholis ramina, jo skilimo produktai veikia kaip depresantas, sukeliantis prastą nuotaiką pasibaigus svaiginamam alkoholio poveikiui“, – paaiškina gydytojas.
Psichologė G. Petronienė pabrėžia, kad alkoholio vartojimas tarp menininkų yra gana įprastas socialinis reiškinys.
„Išgėrus lengviau bendrauti: užmegzti ryšius, dalytis idėjomis. Norėdamas realizuoti savo produktą menininkas turi rodytis viešumoje, būti matomas“, – mintimis dalijasi psichologė ir priduria, kad visi šie reikalai (idėjų mainai, produktų pardavimas) labai dažnai sprendžiami su gėrimų taurėmis.
Paklausta, ar sutinka, kad alkoholis skatina kūrybiškumą, G. Petronienė šypsosi: „Alkoholis gerina nuotaiką, didina pasitikėjimą savimi, tačiau neprideda talento. Žinoma, galime sakyti, kad kūrybiškumas priklauso nuo nuotaikos (taigi ir nuo tam tikro alkoholio kiekio), tačiau tai bus tik vienas iš veiksnių. O jų – daug: žinios, motyvacija, talentas, aplinka.“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.