...

Patentas

Žinių bazė

2013.08.08

Prekiausiu ne savo intelektinio darbo sukurtu objektu, tačiau esančiu gamtoje. Ar įmanoma jį patentuoti, kad tik aš turėčiau leidimą tokiai prekybai, užpatentuoti? Kur apie tai galėčiau sužinoti daugiau? Ar toks patentas galiotų ir Lietuvoje ir užsienyje?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Publikavimo data: 2013-08-08 00:30

Atkreipiame dėmesį, kad atsižvelgiant į Jūsų atskleistus duomenis, toliau pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Patentas gali būti išduodamas pirma, tik...

Publikavimo data: 2013-08-08 00:30

Atkreipiame dėmesį, kad atsižvelgiant į Jūsų atskleistus duomenis, toliau pateikiama tik bendro pobūdžio informacija. Patentas gali būti išduodamas pirma, tik išradimui, antra, atitinkančiam Lietuvos Respublikos patentų įstatyme (toliau – Patentų įstatymas) numatytus patentabilumo reikalavimus. Pažymėtina, kad Patentų įstatymo 4 str. 2 d. numato objektų, kurie nėra laikomi išradimais, sąrašą. Pavyzdžiui, šio įstatymo 4 str. 2 d. 1 p. nurodyta, kad išradimais nėra laikomi atradimai. Manytina, kad atradimas yra tuomet, kai surandamas kažkas jau egzistuojantis, t. y. to objekto nereikia specialiai sukurti ar išrasti. Todėl toks objektas savaime nėra laikytinas išradimu. Dėl šios priežasties abejotina, ar esantis gamtoje ir ne Jūsų intelektinio darbo sukurtas objektas galėtų būti laikomas išradimu. Kita vertus, jei šiam objektui būtų sukuriamas praktinis panaudojimas, atitinkantis patentabilumo sąlygas, tikėtina, kad už tokį išradimą patentas galėtų būti išduodamas.

Patentų įstatymo 4 str. 1 d. nustato, kad bet kokios technikos srities išradimai yra patentabilūs, jeigu, pirma, išradimas yra naujas. Išradimas laikomas nauju, jeigu jis nežinomas technikos lygiu. Kitaip tariant, iki patento paraiškos padavimo datos išradimas neturėjo būti viešai skelbtas arba naudotas Lietuvos Respublikoje ir užsienyje (visame pasaulyje). Antra, išradimas privalo būti išradimo lygio, t. y. jis neturi būti akivaizdus atitinkamos srities specialistui. Trečia, išradimui taikomas pramoninio pritaikomumo reikalavimas. Išradimas laikomas turinčiu pramoninį pritaikomumą, jeigu jį galima pagaminti ar panaudoti bet kurioje pramonės srityje, įskaitant ir žemės ūkį.

Tuo atveju, jeigu objektas būtų laikomas išradimu ir atitiktų patentabilumo reikalavimus, Jums reikėtų kreiptis į Lietuvos Respublikos patentų biurą su prašymu išduoti patentą. Pažymime, kad patento objektui esant gaminiu, savininkas turi išimtinę teisę drausti kitiems asmenims be jo leidimo gaminti, naudoti, siūlyti parduoti, parduoti, importuoti ar eksportuoti tą gaminį. Atkreipiame Jūsų dėmesį į tai, kad Lietuvos Respublikos valstybinio patento biuro išduotas patentas galiotų tik Lietuvos Respublikos teritorijoje, todėl Jums siekiant gauti patento suteikiamą apsaugą užsienyje, svarstytinas patento gavimas Tarptautinės registracijos arba Europos patento registracijos būdu.

Ekspertai

Gintautas Bartkus

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.