Noriu pradėti prekiauti vaistažolėmis, kaip?
2013.07.30
Norėčiau pradėti prekiauti savo užaugintomis ar/ir gamtoje rinktomis vaistažolėmis. Ar tokiu atveju būtina steigti įmonę? Ar tokiai veikla reikalingos licencijos ar kiti leidimai? Ar taikomi specialūs rekalavimai sandėliavimui ir/ar pakavimui?
Temos: Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Dr. Dalia Foigt-Norvaišienė
Advokatė, teisės patarėja / Nepriklausoma advokatų kontora „COBALT”
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Advokatė, teisės patarėja / Nepriklausoma advokatų kontora „COBALT”
Publikavimo data: 2020-01-03 11:28
Atsakydama į klausimą pirmiausia noriu pažymėti, kad Lietuvoje galiojantys teisės aktai vaistažolių sąvokos nepateikia. Tokią sąvoką galima rasti 2004 m....
Publikavimo data: 2020-01-03 11:28
Atsakydama į klausimą pirmiausia noriu pažymėti, kad Lietuvoje galiojantys teisės aktai vaistažolių sąvokos nepateikia. Tokią sąvoką galima rasti 2004 m. kovo 31 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2004/24/EB (toliau tekste – Direktyva) 1 str., kur nurodoma, kad žolinė medžiaga – visi daugiausia sveiki, susmulkinti arba supjaustyti augalai, jų dalys, dumbliai, grybai, kerpės, kurios yra neapdorotos, paprastai išdžiovintos, bet kartais šviežios. Noriu atkreipti dėmesį į terminų ir sąvokų skirtumus: Direktyvoje naudojama „žolinio vaisto“ sąvoka, o Farmacijos įstatyme vartojama augalinio vaistinio preparato sąvoka. Įstatymo 2 str. 1 d. taip apibrėžia augalinį vaistinį preparatą: tai vaistinis preparatas, kurio veiklioji medžiaga yra arba augalinė medžiaga, arba augalinis ruošinys, arba tokios augalinės medžiagos ir tokio augalinio ruošinio mišinys. Turiu pažymėti, kad šiuo metu žolinė medžiaga Lietuvos Respublikoje paprastai nėra laikoma vaistiniu preparatu, todėl jos platinimui, pakavimui ar sandėliavimui nėra taikomi jokie specialūs Lietuvos Respublikos farmacijos įstatyme įtvirtinti reikalavimai. Šiuo metu vaistažolių galima įsigyti bet kurioje prekybos vietoje, todėl manome, kad norint prekiauti vaistažolėmis nereikia turėti jokių licencijų ar leidimų. Specifiniai reikalavimai yra taikomi tik maisto produktų ženklinimui. O dėl būtinumo steigti įmonę noriu pabrėžti, kad jūsų nurodyta ūkine ir komercine veikla, t. y. prekyba žoline medžiaga, turi teisę verstis individualiąją veiklą įregistravę fiziniai asmenys, taip pat juridiniai asmenys. Apibendrindama tai, kas išdėstyta, darau išvadą, kad prekybai žolinėmis medžiagomis, atsižvelgiant į šiuo metu galiojančius teisės aktus, licencijos ar leidimo nereikia. Tačiau noriu atkreipti dėmesį, kad pasikeitus teisės aktams arba valstybės institucijų taikomai praktikai gali būti, kad žolinė medžiaga (vaistažolės) bus pripažinta vaistiniu preparatu. Tuomet šioms prekėms būtų taikomi specialūs reikalavimai. Todėl siūlau sekti teisės aktų pakeitimus ir kreiptis pagalbos į teisininkus.