Norint importuoti prekes iš ES šalių arba 3-jų šalių ( Kinija) ar reikalinga steigti įmonę?
Į klausimą atsakė:
Atsakyti į klausimą
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Audrius Slažinskas
Vyresnysis teisininkas / „SPC legal”
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Vyresnysis teisininkas / „SPC legal”
Publikavimo data: 2013-10-23 09:08
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje yra įtvirtinta, kad Lietuvos ūkis grindžiamas ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva. Dėl to Lietuvos Respublikos teisės aktai,...
Publikavimo data: 2013-10-23 09:08
Lietuvos Respublikos Konstitucijoje yra įtvirtinta, kad Lietuvos ūkis grindžiamas ūkinės veiklos laisve ir iniciatyva. Dėl to Lietuvos Respublikos teisės aktai, asmenims vykdantiems ūkinę veiklą nenumatė pareigos būtinai įsteigti juridinį asmenį. Visgi tam tikros išimtys iš minimos taisyklės egzistuoja, bet jos yra pagrįstos tam tikromis aplinkybėmis. Kompetentingos institucijos yra numačiusios, kokia veikla gali būti vykdoma tik įsteigus juridinį asmenį ar gavus licenciją.
Teisės aktai nepateikia išsamaus sąrašo veiklų, kurios gali būti vykdomos tik įsteigus juridinius asmenis ar gavus licenciją, tai yra numatyta atskiruose teisės aktuose, reguliuojančiuose tam tikrą sritį. Tokioje situacijose pravartu atsižvelgti į Valstybinės mokesčių inspekcijos rengiamus sąrašus, kuriuose nurodyta, kurias veiklas gali vykdyti tik juridiniai asmenys ir kurios veiklos gali būti vykdomos tik gavus licenciją. Reglamentuojant prekių importą iš trečiųjų valstybių ar įvežimą iš Europos Sąjungos valstybių narių į Lietuvą, išskyrus prekybą alkoholiu, pareiga įsteigti juridinį asmenį nebuvo numatyta. Lietuvos Respublikos alkoholio kontrolės įstatyme nurodoma, kad įvežti bei importuoti prekes į Lietuvą gali tik įmonėms, Europos juridiniams asmenims ir jų filialai, užsienio juridinių asmenų atstovybės Lietuvoje. Taigi paliekama laisvė pasirinkti verslo formą vykdytinai veiklai – ar tai būtų juridinio asmens, ar individualios veiklos forma. Individualią veiklą galima vykdyti pagal pažymą arba pagal verslo liudijimą. Pastebėtina, kad kalbant apie prekybą tarp Europos Sąjungos valstybių narių, vietoj sąvokos „importas“ dažnai yra naudojama sąvoka „įvežimas“.
Išskyrus minėtą išimtį, bendroji praktika yra tokia, kad prekių importui ar įvežimui nereikia steigti juridinio asmens, bet tam, kad vykdyti tam tikrų prekių importą ar įvežimą gali reikėti turėti licenciją. Pavyzdžiui licencija reikalinga tekstilės prekių (importui iš Baltarusijos ir Kinijos, kuriam taikomos kvotos), elektros, pirotechnikos priemones, alkoholio ir kt. importui. Taigi būtina atkreipti dėmesį ir į tai, kokia veikla yra licencijuojama.
Nustatant, ar importuojant prekes reikėtų rinktis individualią veiklą pagal pažymą, ar verslo liudijimą reikia atsižvelgti į Verslo liudijimų gyventojams išdavimo taisykles, kuriose nurodoma, kurioms veikloms vykdyti būtinas verslo liudijimas. Kadangi importo veiklos vykdymui verslo liudijimas nėra išduodamas, individualią veiklą galima vykdyti tik pagal pažymą.