Kaip užpatentuoti ar apsaugoti logotipą ir pavadinimą?
2013.08.14
Sveiki,
Kaip galėčiau apsaugoti nuo kopijavimo savo sukurtą logotipą ir prekės ženklo pavadinimą? Apie Lietuvą gal nelabai rūpinuosi, bet labiausiai dėl užsienio šis klausimas.
Temos: Teisė.
Į klausimą atsakė:
Atsakyti į klausimą
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Mantas Gerdauskis
Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"
Publikavimo data: 2013-08-14 11:47
Siekiant prekės ženklą apsaugoti nuo panaudojimo be jūsų sutikimo, būtina jį įregistruoti. Priklausomai nuo to, kurioje pasaulio vietoje norite jo...
Publikavimo data: 2013-08-14 11:47
Siekiant prekės ženklą apsaugoti nuo panaudojimo be jūsų sutikimo, būtina jį įregistruoti. Priklausomai nuo to, kurioje pasaulio vietoje norite jo apsaugos, prekės ženklą registruoti galite nacionaliniu, Europos Sąjungos ir/ar tarptautiniu lygiu.
Nacionaliniu lygiu prekės ženklų įregistravimą vykdo Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras, pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus (pagrindinis jų – Lietuvos Respublikos prekių ženklų įstatymas). Norint įregistruoti prekės ženklą (logotipą, frazę ar pan.) reikia:
Atitikti visus keliamus reikalavimus prekės ženklui Prekių ženklų įstatyme (turi turėti skiriamąjį bruožą, turi atitikti moralę bei viešąją tvarką ir kiti Prekių ženklų įstatymo 5, 6, 7 str. nurodyti kriterijai);
Pateikti paraišką į Valstybinį patentų biurą (paraiškos formą galima rasti Valstybinio patentų biuro internetiniame puslapyje – http://www.vpb.gov.lt/);
Sumokėti numatytą mokestį (nuoroda į kainyną – http://www.vpb.lt/index.php?n=187&l=lt).
Europos bendrijos prekės ženklo registraciją Europos Sąjungos mastu vykdo Vidaus rinkos derinimo tarnyba (OHIM). Pagrindinis teisės aktas skirtas Europos bendrijos prekės ženklams yra Tarybos reglamentas (EB) Nr. 207/2009 dėl Bendrijos prekių ženklo (nuoroda į reglamentą – http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:L:2009:078:0001:01:LT:HTML). Šiuo atveju registracija primena Lietuvos nacionalinę prekės ženklo registraciją, tik prekės ženklo reikalavimai dėl tinkamumo registravimui yra nurodyti minėto reglamento II dalies 1 skyriuje, tokie kaip prekės ženklo forma, dydis, grafinė charakteristika, reikšmė ir kt. Be to, paraišką dėl Europos bendrijos prekės ženklo galima užpildyti tiesiog internetu, o tai kur kas palengvina visą registravimo procedūrą (nuoroda – https://secure.oami.europa.eu/ctm/efiling/displayform.htm?result=init&reloadable=YES&lang=LT).
Tarptautiniu lygiu norint apsaugoti prekės ženklą (pasirenkant valstybes, kuriose siekiama ženklo apsaugos), prekės ženklas privalo atitikti Madrido protokolo 2 straipsnio 1 dalies i papunkčio reikalavimus („asmuo, kurio vardu ta paraiška paduota ar ta registracija atlikta, yra arba pilietis tos susitariančios valstybės, kurios tarnybai paduota pagrindinė paraiška ar kurios tarnyba atliko pagrindinę registraciją, arba turi toje susitariančioje valstybėje nuolatinę gyvenamąją vietą, arba turi nefiktyvią veikiančią pramonės ar prekybos įmonę“) bei Madrido protokolo ir Madrido sutarties dėl tarptautinės ženklų registracijos ir su ja susijusio protokolo bendrąsias taisykles (nuoroda į protokolą – http://www.vpb.lt/index.php?n=343&l=lt). Kalbant apie naujo prekės ženklo tarptautinę registraciją, paraišką reikia paduoti per Valstybinį patentų biurą. Kai registruojamas naujas prekės ženklas, pirmiausia ženklas įregistruojamas nacionaliniu lygmeniu, o tik tada kreipiamasi dėl tarptautinės registracijos (dabar galima pateikti abi paraiškas vienu metu, o tai reiškia, kad nereikės laukti, kol bus užregistruotas prekės ženklas valstybėje ir tik tada bus pradėtas nagrinėti jo tarptautinio registravimo procesas). Tuo atveju, jei prekės ženklas jau yra įregistruotas Lietuvoje, tačiau yra norima jo apsaugą išplėsti tarptautiniu lygiu, galima kreiptis į Valstybinį patentų biurą arba tiesiogiai į Pasaulinės intelektinės nuosavybės organizacijos (PINO) Tarptautinį biurą.