...

Kaip teisiškai įforminti veiklą, kuri gauna pajamas pardavinėdama virtualų turinį? ("Apps" ir "In-app purchases")

Žinių bazė

2013.08.27

Noriu pradėti imtis programėlių mobiliesiems telefonams kūrimo veiklos. Šių programėlių, jų papildomo turinio įsigyjimas būtų apmokestinamas. Kaip man reiktų legaliai ar teisiškai tvarkingai užsiimti šitokia veikla. Ar reikia steigti UAB? Ar galima tai priskirti individualiai veiklai?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Mantas Gerdauskis

Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"

Publikavimo data: 2013-08-27 11:23

Atsižvelgiant į pateiktą informaciją, galima daryti išvadą, kad planuojate kurti tam tikras programas savarankiškai, t. y. nesant pasirašytos darbo sutarties...

Publikavimo data: 2013-08-27 11:23

Atsižvelgiant į pateiktą informaciją, galima daryti išvadą, kad planuojate kurti tam tikras programas savarankiškai, t. y. nesant pasirašytos darbo sutarties su darbdaviu. Tokiai savarankiškai veiklai nebūtina steigti įmonės ar kito juridinio asmens, nebent planuojate vystyti šią veiklą kaip pagrindinį savo pajamų šaltinį. Tokiu atveju geriausia išeitis būtų steigti ribotos civilinės atsakomybės juridinį asmenį, kurio civilinė atsakomybė būtų atskirta nuo Jūsų, kaip fizinio asmens.

Tačiau jeigu planuojate užsiimti šia savarankiška veikla, nesteigiant juridinio asmens, pajamos gautos iš tokios veiklos apmokestinamos priklausomai nuo to, ar Jūsų veikla bus tęstinio ir nuolatinio pobūdžio. Vykdyti šią kūrybinę veiklą galite tiek pagal individualios veiklos pažymą, tiek pagal autorines licencines sutartis (jeigu pats savarankiškai sukūrėte galutinį produktą – veikiančią ir jau paruoštą naudojimui programą).

Jeigu planuojate sistemingai ir nuolat savarankiškai kurti programėles, galite gauti individualios veiklos pažymą pagal Ekonominės veiklos rūšių klasifikatorių (EVRK) 62.01.00 – kompiuterių programavimo veikla. Tokiu atveju Jūsų veikla bus priskirta prie laisvųjų profesijų ir Jūsų pajamos bus apmokestinamos 15 proc. Gyventojų pajamų mokesčio (toliau – GPM) tarifu, atimant visas galutinio produkto sukūrimo išlaidas (jeigu turite išlaidas pagrindžiančius dokumentus) arba atimant 30 proc. nuo visos pajamų sumos (tokiu atveju nereikia išlaidas pagrindžiančius dokumentų).

Pažymėtina, kad gautinoms pagal individualios veiklos pažymą pajamoms taikomi ir privalomojo sveikatos draudimo bei valstybinio socialinio draudimo mokesčiai (detaliau žr. http://www.sodra.lt/pasikeitimai_2013 ir http://www.sodra.lt/valstybinio_socialini_draudimo_vykdymas_2013).

Jeigu planuojate imtis ne tęstinės veiklos, o tiesiog per neapibrėžtą laiko tarpą sukurti kelias programėlės, kurios Jums neštų papildomų pajamų, teises naudotis savo kūriniais galite parduoti ir pagal autorines licencines sutartis už tam tikrą atlygį – honorarą. Honoraru laikomas atlyginimas, kurį asmuo gauna už autorine licencine sutartimi suteiktą teisę naudotis savo sukurtu literatūros, mokslo ar meno kūriniu, nagrinėjamu atveju – sukurta programėle ir jos priedais. Honoraras apmokestinamas 15 proc. GPM tarifu, tačiau, skirtingai nei pajamoms gautoms iš individualios veiklos, iš gauto honoraro sumos neatimamos išlaidos galutinio produkto sukūrimui, t. y. 15 proc. GPM mokestis taikomas visam honoraro dydžiui.

Atkreiptinas dėmesys, kad honoraras yra pasyvaus pobūdžio pajamos, kurias asmuo gauna ne už atliekamą nuolatinę veiklą ir veikloje sukurto rezultato (savo kūrinio, gretutinių teisių, pramoninės nuosavybės objekto ir pan.) perleidimą, bet už teisių (t.y. teisių naudotis kūriniu, gretutinėmis teisėmis, pramoninės nuosavybės objektu ir pan.) suteikimą. Kitaip tariant, asmuo sukūręs tam tikrą kūrinį (– programėlę), gauna pasyvias pajamas, daugiau nebedėdamas tam jokių papildomų pastangų.

Reziumuojant, Jūsų planuojamos savarankiškos kūrybinės veiklos įteisinimas priklauso nuo pasirinkto veiklos modelio ir jos tęstinumo. Priklausomai nuo pasirinkto veiklos modelio, atitinkamai mokami ir nustatyto dydžio mokesčiai nuo gautų pajamų.

Ekspertai

Mantas Gerdauskis

Mantas Gerdauskis

Advokato padėjėjas / Advokatų profesinė bendrija „ADLEX"

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.