...

Norime pardavinėti įžymybių įvaizdžius, ar galime?

Žinių bazė

2012.10.20

Norime pardavinėti įžymybių įvaizdžius. Tarkime parodome gatvėje nufotografuotą įžymybę ir tada išanalizavę jos aprangą, pasiūlome panašius drabužius su nuoroda kur būtų galima juos nusipirkti ir įsigyti. Ar reikia įžymybių sutikimo? Ar situacija keičiasi jei randame įžymybės nuotrauką internete ir ją įdėję, siūlome labai panašius į įžymybės nešiojamus drabužius savo parduotuvėje? Ar tokiu atveju reikia sutikimo?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Vilija Viešūnaitė

Įkūrėja, partnerė, advokatė / „TRINITI“

Publikavimo data: 2012-10-20 23:06

Asmens privatus gyvenimas yra įstatymu saugoma asmeninė neturtinė teisė. Teisės į atvaizdą, kaip privataus gyvenimo dalies apsaugą ir gynimą reglamentuoja LR CK 2.22 straipsnis, kuriame...

Publikavimo data: 2012-10-20 23:06

Asmens privatus gyvenimas yra įstatymu saugoma asmeninė neturtinė teisė. Teisės į atvaizdą, kaip privataus gyvenimo dalies apsaugą ir gynimą reglamentuoja LR CK 2.22 straipsnis, kuriame įtvirtina, jog fizinio asmens nuotrauka (jos dalis), portretas ar kitoks atvaizdas gali būti atgaminami, parduodami, demonstruojami, spausdinami, taip pat pats asmuo gali būti fotografuojamas tik jo sutikimu, priešingu atvejus bus pažeistos žmogaus teisės į atvaizdą, tuo pačiu ir teisę į privatų gyvenimą. Minėta teisės norma nenustato, kokia forma turi būti duotas sutikimas, todėl laikytina, kad jis gali būti duotas tiek žodžiu, tiek raštu, tiek ir konkliudentiniais veiksmais.

Svarbu pažymėti, kad bendro pobūdžio sutikimas fotografuotis pats savaime nereiškia ir sutikimo nuotrauką bet kokiu būdu atgaminti, parduoti, demonstruoti, spausdinti, nes tai, kad asmuo galėjo sutikti (ar pats to prašė) būti fotografuojamas, dar nereiškia, kad fotografuojančiam asmeniui yra suteikta teisė panaudoti to asmens atvaizdo asmeniniams ar kitokio pobūdžio neteisėtiems tikslams. Tuo tarpu, kai atvaizdas panaudojamas reklamai ir panašiai, rekomenduojame gauti specialųjį sutikimą, kurio turinį sudarytų ir tai, kad pozuotojui žinoma jo atvaizdo naudojimo reklamai sąlyga ir jis su tuo sutinka. Atsižvelgiant į Lietuvos teismų formuojamą praktiką, visais atvejais, kilus ginčui dėl atvaizdo panaudojimo, prioritetas bus atiduodamas ne komercinio intereso, o privatumo gynimui.

Lietuvos teisės aktai įtvirtina konkrečius atvejus, kai atvaizdas gali būti naudojamas be žmogaus sutikimo. Jais laikytini atvejai, kai asmens fotografavimą (filmavimą) ar jo nuotraukų (nufilmuotos medžiagos) publikavimą galime pateisinti tam tikru viešuoju interesu, būtent, sutikimo nereikia, jeigu veiksmai yra susiję su visuomenine asmens veikla ar jo tarnybine padėtimi. Viešoje vietoje fotografuoti taip pat galima. Tačiau šie leidimai negalioja, jeigu atvaizdo naudojimas gali pažeminti asmens garbę, orumą ar dalykinę reputaciją arba jeigu asmuo išreiškia savo nesutikimą dėl fotografavimo.

Viešieji asmenys – Lietuvos įstatymų įtvirtina išimtis, kai asmens sutikimas dėl atvaizdo naudojimo nėra būtinas. Todėl atsakant į klausimą ar būtinas sutikimas žinomų žmonių, įžymybių fotografijų talpinimui internete, būtina išsiaiškinti, ar pastarieji, vadovaujantis Lietuvos įstatymais bei formuojama teismų praktika, yra laikomi viešaisiais asmenimis.
Viešojo asmens samprata yra detalizuota Visuomenės informavimo įstatymo 2 straipsnio 73 dalyje, iš kurios matyti, kad viešaisiais asmenimis laikomi ne tik viešojo administravimo subjektai (valstybės politikai, teisėjai, valstybės ar savivaldybės pareigūnai), tačiau ir kiti viešajame gyvenime dalyvaujantys asmenys, prie kurių dažniausiai galima būtų priskirti ir įžymybes.

Atsižvelgiant į aprašytą, laikytina, kad nuotraukų, darytų paties publikuotojo arba rastų internete, kaip ir kitų asmens duomenų, skelbimas internete gali būti laikomas teisėtu, tačiau tik tuo atveju, jeigu atitinka aukščiau nurodytas sąlygas.

Nagrinėjamu atveju svarbi ir nuotraukos autoriaus teisių apsauga – nuotrauka yra kūrinys ir ji gali būti naudojama tik su autoriaus ar jo teisių perėmėjo sutikimu.

Ekspertai

Vilija Viešūnaitė

Vilija Viešūnaitė

Įkūrėja, partnerė, advokatė / „TRINITI“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.