Noriu išleisti savo autorinę knygą. Kaip?

Žinių bazė

2014.01.15

Jei žmogus nori išleisti savo autorinę knygą: receptų, biografiją ar kt., kaip apsaugoti autorius teises? Nuo ko jam pradėti? Kokį vaidmenį atlieka leidėjas? Kaip tariamasi dėl honorarų?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Justinas Usonis

Advokatas / Advokato Justino Usonio kontora

Publikavimo data: 2014-01-15 09:04

Autorių teisių įgyvendinimą, apsaugą, gynimo būdus reglamentuoja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. Autorių teisių objektais pagal įstatymą yra laikomi...

Publikavimo data: 2014-01-15 09:04

Autorių teisių įgyvendinimą, apsaugą, gynimo būdus reglamentuoja Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymas. Autorių teisių objektais pagal įstatymą yra laikomi originalūs literatūros, mokslo ir meno kūriniai, kurie yra kokia nors objektyvia forma išreikštas kūrybinės veiklos rezultatas. Kad tam tikras kūrinys galėtų būti saugomas, jis turi būti originalus, t. y. nenukopijuotas, savarankiškai sukurtas intelektinės veiklos rezultatas.

Svarbu žinoti, kad autorių teisių objektai nėra registruojami. Jų apsauga atsiranda automatiškai nuo kūrinio sukūrimo ir išreiškimo objektyvia forma momento. Nuo šio momento autorius įgyja asmenines neturtines teises ir turtines autorių teises. Neturtinės teisės leidžia autoriui apginti savo autorystę, vardą ir kūrinio neliečiamybę, jos negali būti perduodamos kitiems asmenims. Turtinės teisės gali būti perduotos kitiems asmenims (pvz., leidėjui) autorinėmis sutartimis. Turtinių teisių grupei priklauso autoriaus teisė išleisti kūrinį, platinti kūrinį, išversti kūrinį, paskelbti kūrinį internete ir pan.

Atsakant į klausimą dėl leidybos sutarčių, pažymėtina, kad leidybos sutartimi autorius ar kitas autorių teisių subjektas perduoda ar suteikia leidėjui už sutartyje nustatytą autorinį atlyginimą teisę atgaminti spausdinimo ar kitokiu būdu literatūros, mokslo ar meno kūrinį pagaminant pagrįstiems visuomenės poreikiams patenkinti pakankamą egzempliorių skaičių ir teisę juos platinti.

Pagal leidybos sutartį, leidėjas privalo išleisti kūrinį sutartu būdu ir forma per sutartyje nustatytą terminą be pakeitimų, kuriems autorius nepritarė, ir ant kiekvieno išleisto kūrinio egzemplioriaus nurodyti autoriaus vardą arba autoriaus nurodytą pseudonimą ar kitą autorių identifikuojančią informaciją. Leidybos sutartis turi būti sudaroma rašytine forma. Teisinis reguliavimas reikalauja sudaryti sutartis nustatant konkrečias sąlygas, aiškiai apibrėžiant perduodamų ar suteikiamų teisių apimtį, terminus, perdavimo teritoriją.

Pagal autorinę sutartį mokamo autorinio atlyginimo (honoraro) dydis nustatomas šalių susitarimu. Autorinis atlyginimas autorinėje sutartyje gali būti nustatomas procentais nuo naudotojo pajamų, gautų už kiekvieną kūrinio naudojimo būdą, konkrečia pinigų suma arba kitu nurodytu būdu.

Šalys autorinėje sutartyje gali numatyti autorinio atlyginimo ar jo dalies mokėjimą avansu. Kūrinio antrasis ir vėlesni leidimai arba papildomi tiražai galimi tik tuo atveju, kai leidybos sutartyje dėl to susitarta ir numatytas atlyginimas autoriui ne mažesnis kaip 5 procentai leidėjo pajamų iš atitinkamo leidimo ar tiražo. Tokiu būdu užtikrinama, kad autorius gaus pajamų eksploatuojant komerciškai sėkmingus kūrinius.

Ekspertai

Dr. Justinas Usonis

Dr. Justinas Usonis

Advokatas / Advokato Justino Usonio kontora

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.