...

Lenkijos pilietės apmokestinimas Lietuvoje

Žinių bazė

2013.11.08

Mano žmona yra Lenkijos pilietė, gyvename Lietuvoje. Ji nori prekiauti gėlėmis pagal individualios veiklos pažymą. Ar ji privalo registruotis PVM mokėtoju, jei atlygis neviršija 155 tūks. lt. per metus?Arba kitaip paklausus, mano žmona skaitosi užsienio apmokestinamuoju asmeniu ar Lietuvos?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Publikavimo data: 2013-11-08 22:49

Remiantis Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505, toliau – PVM įstatymas) 2 str....

Publikavimo data: 2013-11-08 22:49

Remiantis Lietuvos Respublikos pridėtinės vertės mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 35-1271; 2004, Nr. 17-505, toliau – PVM įstatymas) 2 str. 15 dalies nuostatomis, fizinis asmuo laikomas Lietuvos Respublikos apmokestinamuoju asmeniu, jeigu jis nuolat gyvena Lietuvos Respublikoje ir vykdo bet kokio pobūdžio ekonominę veiklą, pvz., vykdo individualią veiklą pagal pažymą. Nuolatinė gyvenamoji vieta – valstybė, kurioje fizinis asmuo nuolat gyvena, o jeigu tokios vietos nėra, – valstybė, kurioje yra jo asmeninių, socialinių ir ekonominių interesų vieta.

Pagal PVM įstatymo 71 straipsnio nuostatas Lietuvos apmokestinamasis asmuo privalo pateikti prašymą įregistruoti jį PVM mokėtoju bei už tiekiamas prekes (išskyrus į kitas valstybes nares tiekiamas naujas transporto priemones) ir (arba) teikiamas paslaugas skaičiuoti PVM ir mokėti jį į biudžetą, jeigu bendra atlygio už vykdant ekonominę veiklą šalies teritorijoje patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršijo 155 000 Lt ribą. Už patiektas prekes ir (arba) suteiktas paslaugas, už kurias atlygis neviršijo nurodytosios 155 000 litų sumos, PVM neskaičiuojamas. Tuo atveju, kai nurodytoji riba viršijama, mokėtina į biudžetą PVM suma turi būti apskaičiuota ne nuo ribą viršijančios pajamų sumos, o nuo visos sandorio, dėl kurio buvo viršyta nustatytoji riba, sumos.

Skaičiuojant 155 000 Lt atlygio sumą, kada privalomai tampama PVM mokėtojais, neatsižvelgiama į atlygį už prekių tiekimus ir (arba) paslaugų teikimus už šalies teritorijos ribų, į atlygį už PVM neapmokestinamų prekių tiekimą ir (arba) paslaugų teikimą, į avansų sumas, į atlygį už ilgalaikio turto, naudoto ekonominėje veikloje, pardavimą bei atlygį už nekilnojamųjų pagal prigimtį daiktų tiekimą ir finansinių paslaugų teikimą, jeigu šie sandoriai yra atsitiktinio pobūdžio ir asmuo paprastai tokia veikla nesiverčia.

Vadinasi, Lenkijos pilietė, nuolat gyvenanti Lietuvoje ir vykdanti ekonominę veiklą, bus laikoma Lietuvos apmokestinamuoju asmeniu. Tokiam asmeniui prievolė registruotis PVM mokėtoju atsirastų, jeigu bendra gauto (gautino) atlygio už šalies teritorijoje patiektas PVM apmokestinamas prekes (gėles) suma per metus (paskutinius 12 mėnesių) viršytų 155 000 Lt.

Atkreipiame dėmesį, kad fiziniam asmeniui prievolė registruotis PVM mokėtoju gali atsirasti ir dėl prekių įsigijimų iš Europos Sąjungos (toliau – ES) valstybių narių, jeigu visų įsigytų prekių vertė per kalendorinius metus viršija 35 000 Lt (neįskaitant PVM, sumokėto ar mokėtino ES valstybėje, iš kurios prekės buvo atgabentos). Skaičiuojant iš kitų valstybių narių įsigytų prekių vertę (35 000 Lt sumą), atsižvelgiama tik į tų prekių vertę, kurių pardavėjai yra ekonominę veiklą vykdantys kitų valstybių narių juridiniai ir fiziniai asmenys, kurie pagal savo valstybės teisės aktus įregistruoti arba privalo įsiregistruoti PVM mokėtojais.

Ekspertai

Tomas Čepulis

Tomas Čepulis

Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.