Laisvai samdomo darbuotojo atlyginimo mokesčiai
2014.04.25
Laba diena, esu studentė ir dirbu laisvai samdomą darbą. Su darbdaviu esu pasirašiusi bendradarbiavimo sutartį, algą gaunu iš Vokietijoje, darbdavio įkurtos įmonės. Kaip laisvai samdoma darbuotoja pinigus gaunu be jokių atskaitytų mokesčių, tiesiai į savo banko kortelę. Norėjau paklausti ar metų pabaigoje man reikės sumokėti kažkokius papildomus mokesčius valstybei, nors esu studentė? Gal būtų galima pinigus gauti į Pay pal kortelę ir būtų išvegta mokesčių?
Temos: Darbuotojai, Mokesčiai, Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Augustina Martinėlytė
Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Teisininkė / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“
Publikavimo data: 2014-04-25 09:52
Iš Jūsų aprašytos situacijos galima daryti išvadą, kad dirbate ne pagal darbo sutartį. Tokiu atveju mokesčių sumokėjimas priklauso nuo to,...
Publikavimo data: 2014-04-25 09:52
Iš Jūsų aprašytos situacijos galima daryti išvadą, kad dirbate ne pagal darbo sutartį. Tokiu atveju mokesčių sumokėjimas priklauso nuo to, pagal kokią teisinę formą dirbate. Laisvai samdomi laisvųjų profesijų atstovai legaliai savo darbą atlieka tik tuomet, kai veikia pagal autorinę sutartį, individualios veiklos pažymėjimą ar verslo liudijimą. Taigi, apmokestinimas taip pat priklauso nuo to, ar fizinis asmuo veikia pagal individualios veiklos pažymėjimą, verslo liudijimą ar pagal autorines sutartis.
Individuali veikla. Individualios veiklos pažymėjimą renkasi tie laisvai samdomi darbuotojai, kurie nori paprastai, be didelių investicijų įregistruoti savo veiklą, taip pat lengvai ją nutraukti ar sustabdyti. Laisvai samdomi darbuotojai, turintys individualios veiklos pažymėjimą, moka šiuos mokesčius:
• PSD – privalomasis sveikatos draudimas. Dirbant pagal individualios veiklos pažymėjimą, PSD dydis yra 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos (šiuo metu ji yra 1000 Lt).
• GPM – gyventojų pajamų mokestis. Pajamoms iš laisvųjų profesijų veiklos dirbant pagal individualios veiklos pažymą, taikomas 15 proc. pajamų mokesčio tarifas.
• VSD – Valstybinio socialinio draudimo įmoka. Laisvai samdomam darbuotojui veikiant pagal individualios veiklos pažymą, mokamos 28,5 proc. dydžio socialinio draudimo įmokos, kurios skaičiuojamos nuo 50 proc. apmokestinamųjų (neatėmus PSD ir VSD įmokų) individualios veiklos pajamų.
Verslo liudijimas – dar viena „freelancer‘ių“ paslaugų legalizavimo forma. Verslo liudijimas nusiperkamas su visais mokesčiais iškart. Įregistruojant šią verslo formą yra sumokami mokesčiai už visą verslo liudijimo galiojimo laikotarpį. Į bendrą mokesčių sumą įeina:
• PSD, kaip ir veikiant su individualios veiklos pažymėjimu, yra nekintami 9 proc. nuo minimalaus darbo užmokesčio, t.y. 90 Lt už vieną mėnesį.
• GPM nustato Savivaldybių tarybos, priklausomai nuo verslo liudijimo įregistravimo vietos.
• VSD – 28,5 proc. nuo pusės neapmokestinamų pajamų.
Atkreiptinas dėmesys į tai, kad, jeigu daugiau nei 10 proc. verslo liudijimą turinčio paslaugos teikėjo klientų sudaro juridiniai asmenys, uždarbiui yra taikomas papildomas – 15 proc. nuo gautų pajamų – mokestis.
Autorinė sutartis. Atlygiui pagal autorines sutartis taikomi tie patys mokesčiai, kaip ir jau aptartoms formoms: GPM (15 proc.), VSD ir PSD – 38,7 proc. nuo 50 proc. autorinės sutarties sumos. Dirbant pagal autorinę sutartį VSD ir PSD mokesčiai nėra nuskaičiuojami, jei atlygis už darbą viršija 5 952 Lt per mėnesį ar 71 424 Lt per metus.