Kaip legalizuoti pajamas gautas iki verslo įkūrimo?
2013.11.19
Seiki,
prieš kelis mėnesius pradėjau veiklą susijusią su prekyba internete. Veiklą pradėjau atsitiktinai parduodamas daigtus, kuriuos pirkau asmeniniam naudojimui. Pradžioje, maniau, kad tai bus vienkartinis pardavimas, negalvojau, kad kažką uždirbsiu ar, kad uždirbsiu vos kelis šimtus litų, tad galvojau, kad dėl to neverta atidarinėti įmonės ar registruoti individualios veiklos. Dabar veikla išsiplėtė, pradėjau uždirbti daugiau ir supratau, kad tai bus ilgalaikis projektas, tad jau kuris laikas noriu atidaryti įmonę ir pradėti mokėti mokesčius. Problema, kad bijau eiti klausti ko nors į mokesčių inspekciją ir vis ieškau informacijos internete kaip legalizuoti iki tol gautas pajamas. Bijau, kad valstybė neuždėtų didelės baudos ar nekonfiskuotų prieš tai gautų pajamų. Tad, kaip man ir kokius mokesčius susimokėti nuo pajamų gautų vykdant veiklą iki jos įregistravimo ir jas legalizuoti? Už jokius pažeidimus susijusius su mokesčių nemokėjimu ir apskritai nieką baustas anksčiau nesu. Ačiū.
Temos: Mokesčiai, Teisė, Verslo pradžia.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Tomas Čepulis
Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Mokesčių informacijos departamento direktorius / VMI
Publikavimo data: 2013-11-19 22:17
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085, toliau – GPMĮ) 2 str. 7 dalies nuostatomis, individuali...
Publikavimo data: 2013-11-19 22:17
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos gyventojų pajamų mokesčio įstatymo (Žin., 2002, Nr. 73-3085, toliau – GPMĮ) 2 str. 7 dalies nuostatomis, individuali veikla – savarankiška veikla, kuria versdamasis gyventojas siekia gauti pajamų ar kitokios ekonominės naudos per tęstinį laikotarpį.
Nuolatinis Lietuvos gyventojas, kuris vykdo individualią prekybos internetu veiklą, privalo apie tai informuoti mokesčių administratorių, pateikdamas Fizinio asmens prašymo įregistruoti į Mokesčių mokėtojų registrą formą REG812 (Žin., 2013, Nr. 67-3390).
Esant minėtiems individualios veiklos požymiams gyventojo vykdoma veikla laikoma individualia veikla, o pajamos iš tokios veiklos turėtų būti apmokestinamos ir deklaruojamos kaip individualios veiklos pajamos, net ir nesant individualios veiklos įregistravimo fakto.
Vadovaujantis GPMĮ 6 str. 3 dalies nuostatomis, pajamos iš individualios prekybos veiklos apmokestinamos 5 proc. dydžio gyventojų pajamų mokesčiu, kuris turi būti mokamas į vieną iš Valstybinės mokesčių inspekcijos biudžeto pajamų surenkamųjų sąskaitų, kurias galima rasti Valstybinės mokesčių inspekcijos interneto svetainėje www.vmi.lt, skyrelyje Apie VMI – Mokesčiai – VMI mokėjimų duomenys. Apskaičiuojant apmokestinamąsias individualios veiklos pajamas, pagal GPMĮ 18 straipsnio nuostatas, iš pajamų galima atimti faktiškai patirtas išlaidas, patvirtintas juridinę galią turinčiais dokumentais, arba leidžiamais atskaitymais laikyti 30 proc. gautų (uždirbtų) individualios veiklos pajamų, kurių nereikalaujama pagrįsti juridinę galią turinčiais dokumentais.
Vykdant individualią veiklą pagal pažymą, mokamos 9 proc. dydžio privalomojo sveikatos draudimo (toliau – PSD) ir 28,5 proc. dydžio socialinio draudimo (toliau – VSD) įmokos, kurios skaičiuojamos nuo 50 proc. apmokestinamųjų (neatėmus PSD ir VSD įmokas) individualios veiklos pajamų. Šių įmokų mokėjimo tvarką administruoja Valstybinio socialinio draudimo fondo valdyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.
Individualios veiklos pajamos deklaruojamos metinėje pajamų deklaracijoje, kurią gyventojas privalo pateikti pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, iki kitų metų gegužės 1 dienos, bei iki šios datos sumokėti į biudžetą pajamų mokestį. Tačiau, vadovaujantis Lietuvos Respublikos mokesčių administravimo įstatymo (Žin., 2004, Nr. 63-2243) 68 straipsnio nuostatomis, gyventojas turi teisę patikslinti mokesčio deklaraciją ne daugiau kaip už einamuosius ir penkerius praėjusius kalendorinius metus, skaičiuodamas atgal nuo tų metų, kada pradedama mokestį apskaičiuoti arba perskaičiuoti, sausio 1 dienos. Deklaracija turėtų būti teikiama už tą mokestinį laikotarpį, kuriuo buvo gautos individualios veiklos pajamos.