Gyventojų pajamų mokestis nekilnojamojo turto sandoriuose

Žinių bazė

2013.04.03

Kas moka GPM, kuomet:
1. Nuomotojas (fizinis asmuo) išnuomoja negyvenamosios paskirties patalpas juridiniam asmeniui ir atvirkščiai – jei nuomotojas (juridinis asmuo) išnuomoja negyvenamosios paskirties patalpas fiziniam asmeniui?

2. Nuomininkas ir nuomotojas abu yra fiziniai asmenys ir atvirksčiai – jei abu yra juridiniai asmenys?

3. Ar moka gyventojų pajamų mokestį asmuo, nuomojantis gyvenamosios paskirties patalpas (butą) kitam asmeniui? Pagal VMI pateikiamą informaciją, jei nuomojamas gyvenamosios paskirties nekilnojamasis turtas ir nuomojamas fiziniam asmeniui, galima įsigyti verslo liudijimą. Tokiu atveju mokamas fiksuoto dydžio gyventojų pajamų mokestis, kuris sumokamas įsigyjant verslo liudijimą. Tačiau praktiškai nesu susidūręs, kad nuomotojas turėtų įsigijęs verslo liudijimą ir mokėtų GPM, nors nuomos sutartis būna sudaryta. Ar kilus ginčui tarp nuomininko ir nuomotojo nuomos sutartis galioja? Kaip VMI kontroliuoja tokį dalyką?

Temos: , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Publikavimo data: 2013-04-03 0:07

1. Jeigu fizinis asmuo nuomoja negyvenamosios paskirties patalpas juridiniam asmeniui, tarp jų sudaroma Patalpų nuomos sutartis, pagal kurią GPM už...

Publikavimo data: 2013-04-03 0:07

1. Jeigu fizinis asmuo nuomoja negyvenamosios paskirties patalpas juridiniam asmeniui, tarp jų sudaroma Patalpų nuomos sutartis, pagal kurią GPM už fizinį asmenį į biudžetą sumoka juridinis asmuo. Jeigu juridinis asmuo nuomoja negyvenamosios paskirties patalpas fiziniam asmeniui, tai prievolė sumokėti GPM į biudžetą atsiranda tada, kai juridinis asmuo patalpas fiziniam asmeniui nuomoja ne rinkos kaina. Tokiu atveju atsiranda gyventojo pajamos natūra ir nuo tų pajamų GPM sumokėti turi taip pat juridinis asmuo.

2. Jeigu fizinis asmuo negyvenamosios paskirties patalpas nuomoja kitam fiziniam asmeniui, tarp jų sudaroma Patalpų nuomos sutartis, pagal kurią GPM į biudžetą turi sumokėti nuomotojas. Per metus gautas pajamas nuomotojas privalės deklaruoti metinėje gyventojo pajamų mokesčio deklaracijoje ir kartu sumokėti GPM sumą už praėjusius metus iki einamųjų metų gegužės 1 dienos. Jeigu negyvenamosios paskirties patalpas juridinis asmuo nuomoja kitam juridiniam asmeniui, toks sandoris – ne GPM objektas.

3. Jei fizinis asmuo nuomoja gyvenamosios paskirties patalpas kitam fiziniam asmeniui, jis gali pasirinkti – veiklą vykdyti pagal verslo liudijimą arba su fiziniu asmeniu sudaryti Patalpų nuomos sutartį. Pasirinkęs tiek vieną, tiek kitą variantą, GPM mokės nuomotojas. Veiklą vykdydamas pagal verslo liudijimą, sumokės fiksuotą GPM dydžio sumą (kaip Jūs ir minėjote) prieš veiklos pradžią, tačiau jeigu pajamos iš patalpų nuomos viršytų 155 000 litų ribą, jos jau būtų apmokestinamos 15 proc. GPM.

Jeigu gyventojas patalpas nuomotų ne įsigijęs verslo liudijimą, bet sudarytų su nuomininku Patalpų nuomos sutartį, tokiu atveju pajamos iš patalpų nuomos būtų apmokestinamos 15 proc. GPM tarifu, kurias reikėtų deklaruoti metinėje gyventojo pajamų mokesčio deklaracijoje bei sumokėti GPM į biudžetą iki einamųjų metų gegužės 1 dienos.

Kilus ginčui tarp nuomininko ir nuomotojo tinkamos formos ir turinio nuomos sutartis galioja. Atkreipiu dėmesį tik į tai, kad pagal LR CK 6.478 str. 2 dalį, nekilnojamųjų daiktų nuomos sutartis, sudaryta ilgesniam kaip vienerių metų terminui, prieš trečiuosius asmenis gali būti panaudota tik tuo atveju, jeigu ji įstatymų nustatyta tvarka įregistruota viešame registre. Tačiau remiantis LR CK 1.94 str., įstatymų nustatyto reikalavimo teisiškai įregistruoti sandorį nesilaikymas sandorio nedaro negaliojančio.

Gyventojo, gavusio pajamų iš patalpų nuomos, prievolė – deklaruoti gautas pajamas ir sumokėti mokesčius į valstybės biudžetą. Net jeigu sudarytas sandoris tarp nuomininko ir nuomotojo neįregistruotas viešame registre (Valstybinė mokesčių inspekcija prie LR FM keičiasi informacija su VĮ Registrų centras), esant sudarytai patalpų nuomos sutarčiai arba ne, vis tiek yra liudijimų, įrodančių sandorio tarp nuomininko ir nuomotojo buvimą ir faktą apie pajamų gavimą, todėl VMI bet kada gali atlikti mokestinį patikrinimą.

Ekspertai

Kristina Makaveckaitė

Kristina Makaveckaitė

Mokesčių konsultantė / KM Consulting

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.