...

Ar reikalingas kaimynų sutikimas steigiant privatų darželį privačiame name?

Žinių bazė

2013.12.02

Laba diena,
Norėčiau paklausti ar reikalingas kaimynų sutikimas steigiant privatų darželį privačiame name? Namas yra fiziškai sujungtas viena bendra siena su kaimynais, tačiau turi skirtingus savininkus, taip pat turi skirtingus adresus, atskirus įėjimus, teritorijos atskirtos tvora, padaryti detalieji planai. Ar teisiškai reikalingas kaimynų sutikimas darželio steigimui? Šiuo metu pastatas yra gyvenamosios paskirties ir yra įkeistas bankui (yra laikomasi visų įsipareigojimų bankui), ar tai gali turėti įtakos darželio steigimui? Kokiuose teisės aktuose galėčiau rasti daugiau informacijos privataus darželio steigimui? Ačiū už atsakymą.

Pagarbiai,
Milda

Temos: , , .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Publikavimo data: 2013-12-02 21:15

Pirmiausia pažymėtina, kad iš pateiktos situacijos nėra visiškai aišku, ar darželį planuojama steigti asmeniui nuosavybės teise priklausančiame gyvenamajame name, kuris...

Publikavimo data: 2013-12-02 21:15

Pirmiausia pažymėtina, kad iš pateiktos situacijos nėra visiškai aišku, ar darželį planuojama steigti asmeniui nuosavybės teise priklausančiame gyvenamajame name, kuris yra fiziškai sujungtas bendra siena su kitu savarankišku pastatu, ar patalpoje, kuri turi priskirtą unikalų numerį ir kuri kartu su kitiems asmenims priklausančiomis patalpomis yra viename bendrame pastate. Taip pat nenurodyta, ar steigiant darželį bus vykdomi kokie nors statybos (rekonstravimo, remonto) darbai ir, jei taip, kokio pobūdžio šie darbai. Priklausomai nuo šių aplinkybių, situacijos teisinis įvertinimas gali skirtis bei gali būti reikalingi kitų nekilnojamojo turto objektų savininkų sutikimai statybos darbų atlikimui ir / ar darželio steigimui kaip ekonominei veiklai.

Mes suprantame, kad pagal nurodytą faktinę situaciją darželis būtų steigiamas asmeniui nuosavybės teise priklausančiame atskirame gyvenamajame name. Tokiu atveju greta esančio pastato savininko sutikimas būtų reikalingas tik tuomet, jeigu steigiant darželį būtų atliekami statybos darbai, kurie įtakotų bendrą konstrukciją – pastatus jungiančią sieną. Tuo tarpu pagal Lietuvos Respublikos teisės aktus gretimo pastato savininko sutikimas darželio steigimui kaip ekonominei veiklai nebūtų reikalingas.

Situacijos vertinimas skirtųsi, jeigu vis dėlto darželis būtų steigiamas ne savarankiškame gyvenamajame name, o šio namo dalyje (t.y. asmeniui nuosavybės teise priklausančioje savarankiškoje patalpoje). Tuomet reikėtų gauti name esančių kitų butų ir kitų patalpų savininkų sutikimą atlikti statybos darbus, susijusius su bendrąja daline nuosavybe esančiais namo objektais (pavyzdžiui, bendromis namo konstrukcijomis). Kitų butų ir kitų patalpų savininkų sutikimas darželio steigimui kaip ekonominei veiklai būtų reikalingas tuomet, jei šią veiklą planuojama vykdyti daugiabučiame name ir ši veikla yra susijusi su klientų lankymusi.

Siekiant atsakyti į antrąjį klausimą dėl hipotekos įtakos darželio steigimui, reikėtų atsižvelgti į konkrečias hipotekos sutarties sąlygas, pavyzdžiui, hipotekos sutartyje gali būti numatyta pareiga gauti išankstinį kreditoriaus sutikimą vykdyti įkeisto objekto statybos darbus ir pan.

Norint steigti privatų darželį, reikia įvertinti, jog specifinėms veikloms reikalingi specialūs leidimai, pavyzdžiui norint vykdyti ikimokyklinio ugdymo veiklą, reikėtų gauti leidimą – higienos pasą. Šį dokumentą išduoda teritorinė visuomenės sveikatos priežiūros įstaiga. Leidimas – higienos pasas parodo, kad įstaigos veiklos sąlygos atitinka visuomenės sveikatos saugos teisės aktų reikalavimus bei suteikia jo turėtojui teisę verstis jame nurodyta ūkine komercine veikla. Taip pat svarbu parengti ir patvirtinti ikimokyklinio ugdymo programą pagal Švietimo ir mokslo ministro patvirtintą Ikimokyklinio ugdymo programų kriterijų aprašą.

Atsižvelgiant į tai, kad vaikų darželiai praktikoje neretai yra paramos gavėjais, Jūsų privačiam darželiui siūlytume pasirinkti viešosios įstaigos teisinę formą. Įsteigus viešąją įstaigą, bus galima gauti paramą vykdant visuomenei naudingą veiklą. Atkreiptinas dėmesys, kad viešosios įstaigos steigimas yra gana paprastas, nereikalaujantis didelių lėšų. Steigėjai pasirašo viešosios įstaigos steigimo sutartį, o jei steigėjas yra vienas asmuo – steigimo aktą. Svarbu pažymėti, jog viešosios įstaigos įstatuose būtina aiškiai nurodyti veiklos sritį ir baigtinį veiklos rūšių sąrašą.

Daugiau informacijos apie darželių steigimą galite rasti Švietimo ir mokslo ministerijos svetainėje: http://www.smm.lt/web/lt/smm-svietimas/svietimo-sistema-ikimokyklinis-ugdymas.

Ekspertai

Gintautas Bartkus

Gintautas Bartkus

Vadovaujantysis partneris, advokatas / Deloitte Legal

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.