...

Nepastovaus darbo grafiko/darbo vietos darbuotojo sutartis

Žinių bazė

2013.01.24

Turėsiu darbuotoją ir nesu tikras kaip forminti jo darbą neterminuotoje sutartyje.

1. Darbo pobūdis: prekių priežiūros vadybininkas neturintis pastovios darbo vietos visą laiką važinėja po parduotuves visoje Lietuvoje. Darbo užmokesčio suplanuoti 2 iš 3-jų mėnesių neįmanoma (dirbami nesuplanuoti “atsitiktiniai” minimalūs darbeliai, nuo 0 iki 20 valandų/mėnesį, alga nuo 100Lt iki 500Lt), trečiąjį mėnesį (kartą per ketvirtį metų) – darbų apimtis didelė ir alga aiški (~2000Lt). Ir taip kiekvieną metų ketvirtį.
Forminti pusę etato ar pan. ir III-ąjį mėnesį mokėti didelius viršvalandžius nėra patogu, kadangi laisvesnį mėnesį darbuotojas gali neturėti išvis darbų, o algą reikės mokėti.

2. Ar šį darbą reikėtų forminti kaip kilnojamo pobūdžio ir mokėti priedą prie algos iki 50%? Ir kaip su tuomet dienpinigiais, jei darbuotojas nakvoja kitame mieste viešbutyje, ar reikia mokėti papildomus dienpinigius ar pakanka priedo dėl kilnojamo darbo pobūdžio?

Temos: .

Į klausimą atsakė:

Atsakyti į klausimą

Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Publikavimo data: 2013-01-24 09:50

1. Jūsų atveju rekomenduotina darbo sutartyje nustatyti formuluotę, kuri apimtų Jūsų atvejį ir vertinant DK 35 str. įtvirtintų protingumo, teisingumo...

Publikavimo data: 2013-01-24 09:50

1. Jūsų atveju rekomenduotina darbo sutartyje nustatyti formuluotę, kuri apimtų Jūsų atvejį ir vertinant DK 35 str. įtvirtintų protingumo, teisingumo ir sąžiningumo principų prasme tenkintų abi darbo santykių šalis.

DK 144 str. 1 d. numatyta bendra taisyklė, kad darbo laikas negali būti ilgesnis kaip keturiasdešimt valandų per savaitę. DK 150 str. 1 d. numato, kad viršvalandiniais laikomi darbai, be kita ko, dirbami viršijant kodekso 144 straipsnio 1 dalyje nustatytą darbo laiko trukmę. Iš to darytina išvada, kad viršvalandžiais laikomas darbo laikas, kai darbuotojas dirba daugiau nei 40 valandų per savaitę. Kita vertus darbo sutartyje būtina nustatyti konkretų darbuotojo savaitės darbo laiką, t. y. darbuotojas turi garantiją, kad žinos savo minimalų darbo laiką ir su tuo susijusias pajamas.

Jūsų situacijoje darbo sutartyje galima formuluotė, kad darbuotojas dirba ne visą darbo laiką (pvz. 10 val. per savaitę), tačiau darbo laikas, viršijantis ne visą darbo laiką, bet neviršijantis DK 144 straipsnio 1 dalyje nustatytos darbo laiko normos ir 12 valandų per dieną, darbuotojo sutikimu nėra laikomas viršvalandiniu darbu. Tokiu būdu trečiąjį mėnesį darbuotojui dirbant daugiau nei nustatyta darbo sutartyje ir esant jo sutikimui toks darbo laikas, jeigu neviršijama 40 valandų per savaitę, neturėtų būti laikomas viršvalandiniu.     

2. Jeigu darbo sutarties šalys laiko, kad darbas yra kilnojamojo pobūdžio, tai turi būti aptarta darbo sutartyje, t. y. darbo sutartyje šalys sulygsta, kad dirbamas kilnojamojo pobūdžio darbas. Kita vertus, jeigu darbas pagal savo pobūdį visgi yra ne kilnojamojo pobūdžio, nors darbo sutartyje sulygta priešingai, kyla rizika, jog esant ginčui atsižvelgiant į turinio viršenybės prieš formą principą bus pripažinta, jog darbuotojas dirbo ne kilnojamojo pobūdžio darbą. 

Paprastai kilnojamojo pobūdžio darbu gali būti laikomas toks darbas, kai darbuotojas darbo funkcijas vykdo ne nuolatinėje darbo vietoje ar lauko sąlygomis bent pusę jo nustatyto darbo laiko.

Darbuotojui, kuris dirba kilnojamojo pobūdžio darbą, padidėjusios išlaidos gali būti kompensuojamos kaip komandiruočių išlaidos arba nustatant kompensaciją už faktiškai dirbtą laiką, bet neviršijant Vyriausybės nustatytų maksimalių dydžių. Kompensacijos dydis nustatomas darbo sutartyje. Atsakant į Jūsų klausimą reikia pažymėti, kad vienu metu gali būti taikomas tik vienas iš nurodytų padidėjusių išlaidų kompensavimo būdų, todėl įmonė įvertina darbuotojo atliekamų darbų aplinkybes ir nustato vieną iš minėtų kompensavimo būdų. Taigi ir kompensacija ir dienpinigiai kartu mokami negali būti. 

Ekspertai

Dr. Tomas Bagdanskis

Dr. Tomas Bagdanskis

Advokatas, vadovaujantis partneris / Advokatų profesinė bendrija „Bagdanskis iLAW“

Tapk ekspertu

Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.