Ar galiu kaip fizinis asmuo įdarbinti žmogų dirbti aukle? Kokie mokesčiai mokami?
2014.04.04
sveiki, noriu įdarbinti žmogų dirbti aukle, kaip tai galėciau padaryti?ar man kokius mokesčius reikėtų mokėti? ir kokie mokesčiai būtų auklei?kaip suprantu galiu įdarbinti auklę tik jai turint individualios veiklos pažymą? jeigu ji registruota darbo biržoj ar ji gali išsiimti tokią pažymą? O ar stažas skaičiuosis jei ji diebs su pažyma? kokius mokesčius reikės mokėti?beje, ji turi 3 invalidumo grupe. Aciu
Temos: Darbuotojai, Mokesčiai, Teisė.
Į klausimą atsakė:
Kad atsakyti turite tapti ekspertu. Jei esate patvirtintas ekspertas, turite prisijungti.
Ekspertai
Artūras Tukleris
Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora GLIMSTEDT
Tapk ekspertu
Esi savo srities žinovas, turi patirties? Tuomet pasidalink savo žiniomis su kitais verslo atstovais ir padėk jiems auginti savo verslą. Prisijunk prie „bzn start” bendruomenės!
Vyresnysis teisininkas / Advokatų kontora GLIMSTEDT
Publikavimo data: 2014-04-04 13:36
Galimi keli variantai. Esant darbo santykiams būtina sudaryti darbo sutartį laikantis teisės aktų reikalavimų. Konstatuoti, kad tarp samdančio asmens ir...
Publikavimo data: 2014-04-04 13:36
Galimi keli variantai. Esant darbo santykiams būtina sudaryti darbo sutartį laikantis teisės aktų reikalavimų. Konstatuoti, kad tarp samdančio asmens ir auklės yra darbo santykiai, reikėtų nustatyti, jog susitariama dėl konkrečių darbo funkcijų, darbo apmokėjimo, darbo vietos ir funkcijų, drausmės, atostogų, susitariama dėl ilgalaikės, pastovios priežiūros tiksliai nustatant darbo pradžią ir pabaigą, o tarp šalių egzistuoja aiškus pavaldumas.
Įdarbintam asmeniui nereikia individualiosios veiklos pažymos. Dirbant pagal darbo sutartį mokamas gyventojų pajamų mokestis (GPM) – 15 % (moka darbuotojas), privalomojo sveikatos draudimo įmokos (PSD) – 3 % (darbdavys), 6 % (darbuotojas), valstybinio socialinio draudimo įmokos (VSD) – 27,98% (darbdavys), 3 % (darbuotojas), 0,2 % įmokos į garantinį fondą (darbdavys). Šiuos mokesčius apskaičiuoti ir sumokėti privalo darbdavys.
Jeigu yra pagrindas teigti, kad samdomas asmuo vykdo individualiąją veiklą, pavyzdžiui, asmuo yra savarankiškas vykdyti funkcijas, nėra susitarta dėl tęstinių rūšiniais požymiais apibrėžtų darbo funkcijų vykdymo, konkretaus darbo grafiko, darbo laiko pradžios, pabaigos, nėra pavaldumo, griežtos darbo drausmės, jeigu samdomas asmuo individualiąją auklės veiklą vykdo ir su kitais asmenimis, galima būtų konstatuoti, kad asmeniui pakanka VMI įsigyti individualiosios veiklos pažymą ir šis asmuo nėra įdarbinamas pagal darbo sutartį.
Tokiu atveju samdomas asmuo pats privalės sumokėti GPM (5 %), PSD (9 %) bei VSD (28,5 %) įmokas. Asmeniui įsigijus verslo liudijimą, mokamas savivaldybių nustatytas fiksuoto dydžio GPM, 9 % minimalios mėnesinės algos dydžio mėnesio PSD ir 50 % bazinės pensijos dydžio VSD įmokos, kurios apskaičiuojamos proporcingai verslo liudijimo galiojimo laikotarpiui.
Atsižvelgiant į tarp samdančio asmens ir auklės susiklostančią teisinių santykių specifiką, kad tarp šalių iš esmės susiklosto lankstūs teisiniai santykiai, auklė dažniausiai samdoma pagal individualiosios veiklos pažymą arba verslo liudijimą kaip vykdanti individualiąją veiklą.