...

Reikšmingiausi 2013 metų verslo įvykiai

Verslas

2013.12.30

Autorius: Karolina Kondratjevaitė

Temos: .

Reikšmingiausi 2013 metų verslo įvykiai

Reikšmingiausi 2013 metų verslo įvykiai flickr.com nuotr.

Tiek vietinio, tiek pasaulinio lygio ekonominių bei politinių veiksnių veikiamas verslas kiekvienais metais išgyvena nemažai pakilimų ir nuosmukių. Džiugina tai, kad 2013 metai verslininkams buvo palankūs, o gerų žinių buvo daugiau nei prastų. Prisiminkime keletą besibaigiančiais metais žymę palikusių verslo įvykių.

PASAULIS:

Europos Sąjungos ir JAV derybos dėl prekybos

Šių derybų tikslas – Europos Sąjungos ir JAV sutartis, kuria bus liberalizuojama prekyba prekėmis ir paslaugomis, gerinama prieiga prie viešųjų pirkimų rinkų, šalinamos netarifinės kliūtys prekybai ir numatomas techninių reglamentų bei standartų suartinimas.

Tikimasi, kad sudarius šią sutartį Europos Sąjungos BVP išaugtų 0,4 %, o prekių ir paslaugų eksportas į JAV padidėtų beveik trečdaliu. Nors prognozuojama, kad Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės susitarimas tarp Europos Sąjungos ir JAV bus pasirašytas tik besibaigiant 2014 m., nuveikta iš tiesų nemažai, t. y. pradėtas antrasis derybų etapas.

Nustatytos rekordiškai žemos ECB tarpbankinės palūkanos

Reaguodamas į vis dar silpną euro zonos ekonomiką ir labai mažą infliaciją Europos centrinis bankas (ECB) sumažino ir taip neaukštą (0,5 %) bazinių palūkanų normą iki rekordiškai žemos (0,25 %), taip sudarydamas palankesnes sąlygas įmonėms skolintis ir investuoti pinigus.

LIETUVA:

Baltijos inovacijų fondo (BIF) įsteigimas

Atsižvelgdamas į tai, kad atskiros Baltijos šalių rizikos kapitalo rinkos yra labai riboto dydžio ir nepatrauklios tarptautiniams investuotojams, Europos investicijų fondas (EIF) pasiūlė įsteigti Baltijos inovacijų fondą, kuris paskatintų trijų Baltijos šalių (Lietuvos, Latvijos ir Estijos) rizikos kapitalo rinkų vystymąsi. BIF investicijos bus orientuotos į Baltijos regione veikiančias ir didelį augimo potencialą turinčias įmones. Planuojamas bendras BIF dydis – 100 mln. eurų.

Lietuvos 17 vieta pagal „Doing Business 2014“ reitingą

Pasaulio banko tyrime „Doing Business 2014“, vertinančiame verslo sąlygas 189 pasaulio šalyse, Lietuva iš 27 vietos pakilo į 17-ą. Palyginti su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis narėmis, Lietuva užima garbingą 6 vietą, pralenkdama kaimynes Latviją (24 vieta) ir Estiją (22 vieta), Lenkiją (45 vieta) bei tokias Europos Sąjungos nares kaip Vokietija (21 vieta), Olandija (28 vieta), Belgija (36 vieta), Prancūzija (38 vieta). Pažymėtina, kad „Doing Business 2014“ rodiklis labai svarbus siekiant patraukti užsienio investuotojus.

Lietuva – patraukliausia šalis investicijoms Rytų ir Vidurio Europoje

Audito ir konsultacijų bendrovės „Ernst & Young“ atliktas Europos investicinio patrauklumo tyrimas rodo, kad suskaičiavus užsienio investuotojų sukurtų darbo vietų skaičių ir tiesioginių užsienio investicijų (TUI) projektų skaičių Lietuva pirmauja tаrp trijų Baltijos valstybių.

2012 m. Baltijos šalyse užsienio investuotojai sukūrė 2 450 darbo vietų, iš jų 1717 – Lietuvoje (t. y. net 15 % daugiau nei 2011 m.). Užsienio investicijos padėjo įvykdyti 27 projektus. Pažymėtina, kad kiekvienu iš jų sukurta maždaug 63 darbo vietos. Latvijoje vienam projektui vidutiniškai teko 41 darbo vietа (7 TUI projektai), o Еstijoje – 17 (25 TUI projektai).

Daugiausia darbo vietų Lietuvoje sukūrė investuotojai iš Danijos ir JAV. Padidėjusi plėtra pastebima finansinio tarpininkavimo srityje ir aukštos pridėtinės vertės gamyboje (29 % darbo vietų). Džiugina ir tai, kad 2012 m. Lietuvoje įgyvendinti mokslinių instrumentų gamybos, programinės įrangos, farmacijos projektai, kuriais sukurta daugiau kaip 630 darbo vietų.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.