...

Plėtojant verslą Ukrainoje svarbus žmogiškas santykis

Verslas

2016.12.12

Autorius: Agnė Pakėnaitė

Temos: , .

Plėtojant verslą Ukrainoje svarbus žmogiškas santykis

Plėtojant verslą Ukrainoje svarbus žmogiškas santykis. flickr.com nuotr.

Ukraina – mūsų kaimyninė šalis, kurią jau kelerius metus purto neramumai: karas ir didelio masto korupcija. Ar tokia šalis gali būti patraukli lietuviams verslininkams? Apie tai kalbamės su Lietuvos pramonininkų konfederacijos Užsienio ryšių departamento Verslo tarybų vykdomuoju direktoriumi Žilvinu Abaravičiumi.

Problemos didžiulės

Ukrainos verslo tarybai, kuri atstovauja abiejų šalių verslininkų interesams valstybės institucijose ir padeda ieškoti verslo kontaktų, vadovaujantis Ž. Abaravičius (nuotr. kairėje) sutinka, kad Ukraina pastaruoju metu susiduria su išties nemažais sunkumais ir iššūkiais. „Tai karas, didelė socialinė įtampa – nėra stabilumo, ekonominis nuosmukis, valiutos nuvertėjimas“, – verslui nepalankias aplinkybes vardija jis.

Verslininkus nuo Ukrainos atbaido ir šalyje klestinti korupcija. „Korupcija turbūt yra pagrindinis ukrainiečių iššūkis ir daug kas priklausys nuo to, kaip sėkmingai su tuo šalis susidoros. Nesvarbu, kad Ukraina pasirenka europinę kryptį, bet jeigu tai iš esmės nepakeis žmonių suvokimo, tikėtis rezultatų sunku“, – įsitikinęs Ž. Abaravičius. Kol kas jis svaraus persilaužimo ties šia problema nemato, tačiau ragina verslininkus domėtis tarptautinių struktūrų rengiamais projektais, kurie būtų verslo skaidrumo garantas Ukrainoje. „Aš tikiu, kad mūsų verslininkai yra pakankamai kūrybiški ir gali dirbti įvairiomis sąlygomis. Šiuo atveju itin svarbus yra žmogiškas santykis. Kai su partneriais santykį brandini kelerius metus, tai leidžia jais galiausiai pasitikėti“, – Lietuvos verslininkams nenuleisti rankų siūlo pašnekovas.

Tikimasi atsigavimo

Ž. Abaravičius jokiu būdu visko nedažo juodomis spalvomis. Jis pabrėžia, kad Ukrainoje gyvena per 40 mln. gyventojų, todėl rinka ir potencialas didžiulis. „Tikimasi, kad per ateinančius metus Ukrainai pavyks atsitiesti, todėl mūsų verslininkams reikia situaciją šioje šalyje stebėti ir joje dalyvauti“, – sako jis.

Ukrainą Lietuvos pramonininkų konfederacijos Užsienio ryšių departamento Verslo tarybų vykdomasis direktorius mato kaip Lietuvą prieš 30 metų. Šį turimą pranašumą reikėtų ir išnaudoti. „Mūsų įmonės yra keliais žingsniais priekyje. Ukrainiečiams tikrai reikalingos modernios, naujos technologijos energetikos srityje. Tai ypač aktualu dabar, kai jie už energetinius resursus moka visą kainą ir jiems nepritaikomos jokios nuolaidos“, – situaciją apibūdina Ž. Abaravičius. Modernios technologijos komunaliniuose namų ūkiuose – taip pat potenciali verslo sritis Ukrainoje. „Pavyzdžiui, vandens valymo technologijos. Šiuo metu mūsų įmonės su tuo itin aktyviai darbuojasi“, – pavyzdį pateikia jis.

Vis dėlto pašnekovas sako, kad kol kas lietuviams verslininkams labiausiai apsimoka ne investuoti, bet plėtoti bendrus projektus su ukrainiečiais verslininkais: „Vykdant bendrus gamybos projektus, ukrainiečiams atsiveria Europos Sąjungos (ES) rinka, galima gauti ES struktūrinių fondų paramą. Ukrainiečiams itin svarbi lietuvių pagalba Ukrainos įmonėms eksportuoti turimą produkciją į ES šalis. Lietuviai čia jau gali pritaikyti savo sukauptą patirtį.“

Žmogiškasis potencialas

Ž. Abaravičius įžvelgia ir dar vieną sritį, kurioje Lietuva ir Ukraina gali sėkmingai vystyti bendradarbiavimą. „Ukraina turi daug žmogiškojo potencialo. Dėl ekonominio nuosmukio jų valiuta nuvertėjo tris kartus, taip pat gerokai sumažėjo darbuotojų atlyginimai. Įmonės, kurios turėjo užsakymų tik iš Rusijos, po karinių konfliktų nebeturi jokio darbo. Dėl šių priežasčių Ukraina turi išties nemažai kvalifikuotų ar mažiau kvalifikuotų darbuotojų. O Lietuvoje susiklosčiusi situacija, kad pramonės įmonėms būtent tokių darbuotojų trūksta“, – sako Verslo tarybų vykdomasis direktorius. Jis tikisi, kad per kelerius metus tokių darbuotojų iš Ukrainos Lietuvoje gausės. „Tai būtų būdas padėti ne tik mūsų įmonėms, bet ir Ukrainos šeimoms ištverti šį sunkų laikotarpį. Ukrainiečiai puikūs specialistai, ypač inžinerijos srityje, taip pat jų požiūris į Lietuvą ir lietuvius yra geras. Mes esame kultūriškai artimos šalys“, – tokio bendradarbiavimo pranašumus vardija Ž. Abaravičius.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.