...

Nuo aludarystės hobio iki kultūros erdvės Naujojoje Vilnioje

Verslas

2021.09.21

Autorius: Kamilija Linkutė

Temos: , .

Nuo aludarystės hobio iki kultūros erdvės Naujojoje Vilnioje

Greta Zakarevičienė Asmeninio albumo nuotr.

Kiek nutolusi nuo Vilniaus centro, industriniame Naujosios Vilnios rajone, prieš metus duris atvėrė nauja kultūros erdvė – „Dūmų fabrikas“. Apie erdvę mistišku pavadinimu pasakoja įkūrėjai vilnietė Greta (35) ir jos vyras palangiškis Linas (40) Zakarevičiai.

„Dūmų fabriko“ idėja atsirado dar tada, kai Greta ir Linas dar nebuvo pažįstami. Linas po studijų įkūrė įmonę, prekiavusią filtriniu popieriumi. „Mums susipažinus ir toliau draugaujant, po truputį Lino hobis gaminti alų įgijo „bravoro“ pavidalą. 2015 m. Linas su tėčiu kieme pasistatė alaus daryklą. Alų gaminome jau abu kartu, netrukus prie mūsų prisijungė dar vienas Lino draugas aludaris. 2018 m., nebetilpdami pirmajame „bravore“, įsigijome buvusį dalgių fabriką Naujojoje Vilnioje. Tad verslas yra tik mūsų šeimos rankose, bet veiklas vykdo ir daugiau žmonių“, – pasakoja Greta. „Dūmų fabriko“ įkūrėjai neslepia, kad pagrindinė jų veikla yra alaus gamyba, o renginiai – papildomas dalykas. Kol Linas rūpinasi alaus gamybos niuansais, Greta kuruoja renginių programas „Dūmų fabrike“. 

Idėja – pritraukti vietos bendruomenę

Poros noras atidaryti „Dūmų fabriką“ kilo iš poreikio vietinius Naujosios Vilnios gyventojus kviesti į naują erdvę. Ilgos diskusijos su vietos bendruomenės atstovais sulaukė pasisekimo – bendruomenės pirmininkas Maksimas padėjo išsaugoti pastato vertingąsias savybes ir vieta tapo patraukli ir galinti suburti įvairių kultūrų žmones. Verslininkai įsitikinę, kad Naujoji Vilnia yra be pagrindo nuvertinamas rajonas, kurio nepasiekia kultūra: „Savo veikla tikimės prisidėti ir prie rajono grąžinimo į Vilnių, ir prie įvaizdžio gerinimo. Be to, Dūmų gatvėje jau dabar yra įsikūrę nemažai menininkų dirbtuvių – studijų, todėl tikimės ir jiems būti naudingi kaip vieta ekspozicijoms ir bendradarbiauti vystant įvairias idėjas.“

Nedidelė komanda sukūrė didžiulę meno erdvę

Galima sakyti, kad Greta ir Linas „stačia galva nėrė“ į naujojo verslo subtilybes – neturėdami patirties, susijusios su kultūrinėmis įstaigomis, jie sukūrė didžiulę meno erdvę. Pagrindinė komanda buvo itin maža – porai talkininkavo buhalterė ir aludaris. Įkurdama verslą šeima sulaukė didžiulio palaikymo: „Kartais atrodo, kad mums labai sekasi, o kartais – kad labai daug dirbame. Vis dėlto, iš tokios mažos erdvės atsidurti dvidešimt kartų didesnėse dalgių fabriko erdvėse buvo nemažas iššūkis, turint omenyje investicijas, kurių prireikė norint pritaikyti pastatą ir teritoriją visuomeninėms ir gamybos reikmėms bei atlikti būtinus procesų valdymo, darbų planavimo pakeitimus. Linas kuravo visus planavimo, remonto darbus, pats savo rankomis labai daug padarė – į šią erdvę įdėjome nežmoniškai daug rankų darbo ir širdies. Reikėjo priimti nemažai naujų sprendimų ir kai kuriuos iš jų ateityje, tikėtina, reikės koreguoti. Buvo ir keletas biurokratinių sunkumų, kurie būdingi tik tai teritorijai“, – pasakoja Greta. Nors dirbdami su projektu Linas ir Greta susilaukdavo nemažai replikų, kad taip toli niekas „nevažiuos“, ar investicija per didelė – verslininkams vis dėlto pavyko atidaryti lankytojus pritraukiančią vietą.

„Vienoje vietoje ir gamyba, ir menas“

Įkūrėjai save vadina verslo „pionieriais“ Naujojoje Vilnioje – iki jų niekas anksčiau nevystė veiklų, kurios būtų orientuotos į visuomenę. Tačiau jau laukia „kaimynų“, naujų įmonių, kurios puoselės rajoną. Vieta išlieka populiari ir dėl to, kad dalyviai gali atvažiuoti iki pat renginio durų traukiniu, taip pat istorinis-industrinis pastatas didina šios erdvės vertę. „Fotografai, kino filmų kūrėjai, dailininkai labai vertina dideles erdves ir ypač mūsų baltas sienas. Pasirodo, tokių irgi trūksta. Pastatas yra gana erdvus, jame gali tilpti iki 1000 žmonių, o tokių vietų irgi nėra daug, be visiems kiek pabodusių viešbučių. Degustacinis baras kartu su „bravoru“ ir 24 kranais – taip pat išskirtinis, esame tokie vieninteliai Lietuvoje. Vienoje vietoje ir gamyba, ir menas. Tai neįprasta: kartais tai pliusas, kartais – minusas. Konkurencijos labai nejaučiame. Esame atviri norintiesiems keistesnės išskirtinės vietos, neįprastų patirčių ir nenublizginto gyvenimo“, – pasakoja Linas.

Lankytojus pritraukė nuoširdumu

Paklausti, kaip pavyko pritraukti lankytojus, įkūrėjai atvirauja: „Apie savo erdves pradėjome kalbėti iškart jas įsigiję. Kadangi tai didelę istorinę vertę turintis pastatas, su didinga verslo praeitimi, norėjosi apie jį kalbėti daug ir visiems – jautėmės lyg atradę lobį, ir kartu įpareigoti apie tai pasakoti. Daug bendradarbiavome su vietos bendruomene, kuri taip pat padėjo apie mus skleisti žinią. Kvietėme vietos ir kitus menininkus vykdyti veiklas dar nepradėję remonto darbų. Taip tepalu įmirkusiose erdvėse, varvančiu stogu, prieš renovaciją dalyvavome Kultūros naktyje, Vilniaus galerijų savaitgalio renginyje, visą vasarą erdvėse vyko dailininkų pleneras, keletas nekomercinių projektų – filmų ir fotosesijų. Maždaug tuo metu į pagalbą pasikvietėme ir Gretos tėtį, kuris daug metų dirbo rinkodaros srityje“. Linas ir Greta įsitikinę, kad rinkodara iš lūpų į lūpas bei buvimas atviriems ir lankstiems yra efektyviausi įrankiai, pritraukiantys klientą. Nors veikla sekasi puikiai, įkūrėjai kol kas neketina plėstis, jie nori „Dūmų fabrike“ siūlyti aukščiausią kokybę ir žmogišką nuoširdumą jo lankytojams. Greičiausiai bus sunku patikėti, bet pradinę keturių žmonių komandą papildė dar trys asmenys, todėl šiuo metu vos septyniese vysto didžiulį projektą.

Pandemija šio to išmokė

„Dūmų fabrikui“, kaip ir daugeliui verslų, pandemija buvo itin skaudus metas. Uždrausta barų ir kultūros renginių veikla neleido sukaupti pajamų patalpų remontui. Pernai atsidariusi vieta veikė vos mėnesį, iki antrojo karantino, tačiau vietos unikalumas per pastarąjį laikotarpį ganėtinai išpopuliarino erdvę. Greta nestokoja optimizmo ir mano, kad galima įžvelgti ir pandemijos pliusų. Vos per savaitę atidarę elektroninę parduotuvę, kurioje siūlo unikalias pramogas – nuotolines alaus degustacijas bei maisto gamybą su šefu. – pritraukė lankytojus. „Karantino metu su partneriais savo erdvėse buvome įkūrę tiesioginių transliacijų renginių studiją. Tai buvo ir naujos patirtys, ir galimybė išgyventi žiemą, nes valstybės pagalba buvo simbolinė. Sugebėjome neatleisti nė vieno darbuotojo ir neišeiti į prastovas, bet metas tikrai buvo sunkus ir kupinas įtampos.“ Įkūrėjai neslepia, kad ramus karantinas leido dalyvauti įvairiuose mokymuose, tobulinant kvalifikacijas. 

Palinkėjimai pradedantiesiems

Pradedantiesiems „Dūmų fabriko“ įkūrėjai linki kuo daugiau užduočių atlikti patiems: „Tai padės išsamiai suplanuoti darbus ir procesus. Antra, tai padės pažinti klientus. Mūsų manymu, labai svarbu atliepti kliento poreikius, jį gerbti. Kuo daugiau bendraukite su įvairiais žmonėmis – taip rasite kas jumis tiki. Taip pat linkiu netikėtų idėjų ir sprendimų. Nepasiduokite ir siekite prasmingų tikslų. Tikėkite tuo, ką darote ir viską darykite kokybiškai. Ir žinoma, išlaikykite šiltus santykius su šeima!“ 

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.