...

Kokia iš tikrųjų yra Baltarusijos rinka ir jos verslo sąlygos?

Verslas

2017.01.25

Autorius: Agnė Liubertaitė

Temos: , , , .

Kokia iš tikrųjų yra Baltarusijos rinka ir jos verslo sąlygos?

Į Baltarusiją žvalgosi vis daugiau Lietuvos verslininkų. flickr.com nuotr.

Neretam žmogui Baltarusija atrodo savotiškai paslaptinga, neperspektyvi šalis, ypač kai kalba pakrypsta apie verslo plėtrą. Tačiau ar visi mitai apie tai, kad gyvenimas šioje šalyje sustojęs ir joje nevyksta jokių pokyčių, yra teisingi ir pagrįsti? Apie verslo galimybes kaimyninėje šalyje pasakoja ir jos ekonomikos lygį komentuoja advokatų kontoros „Sorainen“ partneris Sergejus Butovas.

Rizika netrukus pasiteisino

Advokatų kontora „Sorainen“ į Baltarusijos rinką įžengė 2008-aisiais, praėjus 13 metų po to, kai ši įmonė pradėjo savo veiklą Baltijos šalyse. Kaip pasakoja pats S. Butovas (nuotr. kairėje), jie buvo pirmieji visose Baltijos šalyse, išplėtę veiklą Baltarusijoje. Pašnekovas teigia, kad, prieš priimdami sprendimą, verslininkai stipriai analizavo kaimyninės Baltarusijos rinkos dydį, paslaugų poreikį bei augimo galimybes. Ne mažiau svarbu, pasak S. Butovo, yra tai, kaip šią šalį tuo metu vertino kiti užsienio investuotojai, ar jie planavo kapitalo investicijas į Baltarusijos ekonomiką. Pašnekovas prisimena, kad biurą šioje šalyje pavyko atidaryti gana operatyviai, taip pat pavyko sėkmingai surinkti itin profesionalią baltarusių komandą. S. Butovas neslepia, kad pirmieji rezultatai netruko pasirodyti. „2008 m. startavę nuo nulio, šiuo metu esame vieni Baltarusijos teisinių paslaugų rinkos lyderių!“ – džiaugiasi verslininkas.

Verslas turi būti orientuotas į paslaugų vystymą

Taigi kuo Baltarusijos rinka iš esmės skiriasi nuo Lietuvos rinkos? S. Butovas teigia, kad šioje šalyje yra vis dar daug valstybinio kapitalo. „Nieko nestebina situacija, kad kai kuriuose ekonomikos sektoriuose 70 proc. ir didesnė rinkos dalys priklauso valstybės įmonėms. Negalima vienareikšmiškai teigti, ar tai gerai, ar blogai“, – vertina pašnekovas. Pasak jo, tiesiog yra kitaip nei Lietuvoje, kur privatizavimo procesai yra pasibaigę prieš gerą dešimtmetį. Baltarusijoje didieji privatizavimo procesai vis dar nėra įsibėgėję. Lygindamas Lietuvos ir Baltarusijos rinkas, S. Butovas pabrėžia, kad valstybinis reguliavimas ir valstybės institucijų kišimasis į verslo procesus Lietuvoje yra gerokai mažesnis. Čia paliekama daugiau laisvės rinkos dalyviams, kad jie patys galėtų spręsti daugumą su verslu susijusių klausimų. „Subjektyviu vertinimu, Baltarusija turi erdvės tobulinti verslo reguliavimą mažinant jo intensyvumą bei suteikiant daugiau laisvės rinkos dalyviams. Verslas turi orientuotis į savo paslaugų vystymą“, – sako S. Butovas.

Kyla įvairių iššūkių

Advokatų kontoros „Sorainen“ partneris atvirauja, kad, bendradarbiaujant su kaimyninės Baltarusijos verslininkais, kyla įvairiausių iššūkių. Visų pirma, jaučiami nedideli kultūriniai skirtumai. Tačiau šiuo metu labiausiai jaučiamas Baltarusiją veikiantis finansinis Rusijos silpnėjimas. „Baltarusijos rublio kursas nėra stabilus, retkarčiais įvedami ribojimai atlikti valiutines operacijas. Dėl to piniginių srautų judėjimas tarp verslo partnerių šiek tiek lėtėja, atsiranda daugiau nemokumo situacijų“, – teigia S. Butovas.

 

„Svarbu, kad būtų ateinama laiku – tokiu atveju bus laiko įsitvirtinti ir pasiruošti konkurentų atėjimui. Kai rinka jau bus perpildyta konkurentų, atėjimas į ją gali būti gerokai sudėtingesnis.“

S. Butovas.

 

Lygindamas Baltarusiją su Lietuva, pašnekovas pabrėžia, kad kaimyninėje šalyje bankinis finansavimas vis dar išlieka brangus, todėl vietinio verslo galimybės yra gana ribotos. „Tad bendra ekonomikos situacija nėra lengva, tačiau ir ne beviltiška“, – vertina verslininkas ir priduria, kad pastebėjo ir vieną įdomią tendenciją – nemažai baltarusiškų verslų į vadovaujamas pozicijas mėgsta paskirti profesionalus iš Lietuvos. „Matyt, pasitiki Lietuvos verslininkų kompetencija ir drausme, vertina jų energiją ir atsidavimą. Manau, laikui bėgant patirtis susilygins. Atrodo, kad Baltarusijos verslas pamažu perima vakarietiško verslo tradicijas“, – sako S. Butovas.

Žvalgosi vis daugiau lietuvių verslininkų

Paklaustas, kokios visgi verslo galimybės yra kaimyninėje Baltarusijoje, S. Butovas teigia, kad, nors pati Baltarusija yra didesnė už visas tris Baltijos šalis kartu sudėjus, šios valstybės vidutinė perkamoji galia vis dar nepasiekė Baltijos šalių lygio. Tačiau vidutinis darbo užmokestis yra ir dar kurį laiką išliks joms konkurencingas, todėl šį pranašumą išnaudoti lengvai gali gamybos verslai. Kai kurios lietuviškos bendrovės tai jau sėkmingai daro, atidarydamos Baltarusijoje gamyklas. Be to, S. Butovas priduria, kad Baltarusija kartu su Rusija, Kazachstanu, Armėnija bei Kirgizija priklauso Eurazijos muitų sąjungai, kuri gali būti lyginama su Europos Sąjunga, todėl kaimyninėje šalyje pagaminta produkcija gali būti platinama nurodytose valstybėse.

Pašnekovas nesistebi, kad Baltarusija buvo ir yra Lietuvos verslininkų akiratyje. Jie stebi šalies ekonominę bei politinę situaciją ir, atėjus tinkamam laikui, priima sprendimą. „Svarbu, kad būtų ateinama laiku – tokiu atveju bus laiko įsitvirtinti ir pasiruošti konkurentų atėjimui. Kai rinka jau bus perpildyta konkurentų, atėjimas į ją gali būti gerokai sudėtingesnis“, – pokalbį užbaigia S. Butovas.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.