...

Kaip suderinti motinystę ir verslą?

Verslas

2022.04.22

Autorius: Vaida Kerienė

Temos: .

Kaip suderinti motinystę ir verslą?

Dovilė Sinkė Asmeninio albumo nuotrauka

Motinystė ir verslas – labai trapi riba tarp pervargimo, depresijos, bet ir didelio noro neatsitraukti šiuo vaiko auginimo laikotarpiu iš socialinio gyvenimo, noro toliau augti, tobulėti, mokytis, dalyvauti versle ir save realizuoti. Viskas yra gerai, kol leidi sau jausti tą mažą, ploną giją, „dar galiu“ arba „jau laikas perleisti darbus kitiems“. Dovilė Sinkė įkūrė palaikančią bendruomenę verslioms mamoms „GoMama, ji tiki – moterys gali suderinti motinystę ir sėkmingus verslus.

Dovilė keturiolika metų studijavo, vėliau dirbo prestižinėse verslo pozicijoje užsienyje, ten ji pastebėjo nusistovėjusius stereotipus moterų atžvilgiu: moterys, gimus vaikui, nebegalės atsidėti darbui arba nebenorės taip rimtai žiūrėti į darbą kaip kolega vyras; milijonines investicijas pritraukiančio verslo tikrai nesukurs; jų verslai dažniausiai būna tik vidutiniškai sėkmingi, o jų veikla primena labiau hobį nei verslą; moteris, ypač mama, tikrai nebus pasiryžusi investuoti tiek laiko ir energijos, kiek reikia, kad išvystytų didesnį verslą. „Visgi džiugina, kad vis daugiau įmonių ir vadovų keičia šiuos stereotipus, labiau palaiko moteris. Lietuvoje ši problema nėra tokia opi kaip kai kuriose svečiose šalyse“, – pasakoja pašnekovė, gyvenusi ilgus metus Švedijoje ir Šveicarijoje.

Motinystės atostogos – puikus laikas ruošti dirvą ateičiai

Daug nežinomųjų, daug neatsakytų klausimų prieš kuriant verslą: kas aš tokia, kad man galėtų pasisekti, iš kur gausiu pakankamai lėšų, ar tikrai turiu pakankamai žinių tai padaryti, kur tos įkvepiančios sėkmingų moterų istorijos? Ir begalės kitų klausimų, į kuriuos nelengva kartais būna atsakyti ne tik moterims, bet ir verslo pasaulyje besisukantiems vyrams.

Tačiau vaiko auginimas dažnai moteriai tampa puikiu laiku ne tik pabūti su vaiku, bet ir su savimi, padedantis suprasti: kas tu esi, kokie tavo gyvenimo siekiai, kur norėtum būti ir ką norėtum sukurti. „Tai puikus laikas mokytis naujų dalykų, apsupti save panašiais žmonėmis, kurie padeda generuoti naujas idėjas, plėsti kontaktų būrį ir pasėti pirmąsias sėklas verslui, kad vėliau, atsiradus daugiau laiko, pavyzdžiui, vaikui pradėjus lankyti darželį, tiksliai žinotume, ką daryti“, – pasakoja Dovilė.

Kas trukdo derinti motinystę su verslu

Nėra tokių taisyklių, kurios tiktų visiems. Kaip ir nėra vienodų šeimų ir vaikų. Vienų vaikai ramūs, kitų aktyvūs, trečių nuolat sergantys. Net ir toje pačioje šeimoje gimsta skirtingi vaikai ir tėvams tenka mokytis iš naujo prisitaikyti. Bendruomenės „GoMama“ narės juokauja, kad galėtų įteikti premiją žmogui, kuris žino būdų, kaip idealiai viską suderinti. „Kiekvieną dieną bandome, klystame ir mokomės, nes tai, kas veikia vienai šeimai ar vienam vaikui, visiškai neveikia kitam“, – pasakoja D. Sinkė.

Tačiau yra viena savybė, kuri yra didžiulis nuodas ne tik gyvenime, bet ir versle – tai perfekcionizmas. Noras būti geriausiai visame kame, bet taip nebūna, nes visada galima padaryti dar ir dar geriau bei daugiau. „Turime tiesiog daryti tai, ką galime geriausiai šiandien ir kitą dieną bandyti vėl“, – sako verslininkė.

Dvejojimas ir sprendimų atidėliojimas – jei norime pajudėti iš vietos, turime išmokti priimti sprendimus čia ir dabar. Mėtymasis tarp vieno ar kito sprendimo mus labai stabdo ir neleidžia tobulėti. „Ne vieną kartą teko įsitikinti, kad priėmus vieną ar kitą sprendimą viskas savaime pradeda dėliotis tinkama linkme“, – dalijasi patirtimi Dovilė.

Išmokti ramiai pakeisti planus

Verslumas – tai gebėjimas prisiderinti prie įvairių situacijų. Kartais rodosi, kad net ir neįmanoma pradėti normaliai įsibėgėti su darbais, nuolatinės vaikų ligos ar kiti nenumatyti atvejai. „Svarbu suprasti, kad visada egzistuoja tokia galimybė ir nepanikuoti, jei taip atsitinka – tai priimti ir ramiai pakeisti savo planus. Kuo ramiau priimsime tokias situacijas, tuo bus lengviau visiems“, – mano „GoMama“ įkūrėja.

Kitas labai svarbus dalykas – suvokti, kad „aukų“ niekam nereikia. Ne tik mamos pareiga prižiūrėti namų ūkį ir vaiką – labai svarbu išmokti prašyti pagalbos namuose – šeimos narių, o versle paprastesnius darbus perleisti asistentui, kreiptis pagalbos į mentorius, ugdymo vadovus, jie greičiau parodys tinkamą kelią.

Bendruomenės „GoMama“ įkūrėja Dovilė, diskutuodama su šios bendruomenės narėmis, suprato, kad be galo svarbus ir reikalingas palaikymas: „Jei palaikymo nerandame šeimoje, svarbu jo ieškoti kitur – tam ir įkūriau „GoMama“, kad verslios mamos galėtų rasti bendraminčių, padėti viena kitai, palaikyti ir jaustis stiprios bendruomenės dalimi.“

Motinystėje ir versle svarbu suvokti, kad laikas yra ribotas ir neišsikelti sau per didelių tikslų – eiti mažesniais, tačiau užtikrintais žingsneliais. „Norėčiau paskatinti moteris dažniau priimti sprendimus, rizikuoti bandyti, užuot per dienas ar net ilgus metus sėdėtume vienoje vietoje ir dvejotume, kas bus, jeigu bus? Mano vedamos laidos pašnekovė kartą paklausė: „O kas, jei jums labai pasiseks? Ką darysite tada su visais pinigais ir sėkme?“ – motyvuoja verslias moteris Dovilė Sinkė.

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.