Fizikos magistras, pasukęs į fotografiją
2017.04.09
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Vilniaus universitete įgijęs fizikos bakalauro ir magistro diplomus, vilnietis Gabrielius Jauniškis (27) savo ateities nesiejo su mokslu vien dėl pinigų, nes, kaip pats sako, norint Lietuvoje užsidirbti, reikia pakliūti į projektus ir juose dalyvauti. O tokios galimybės, kol jis porą metų dirbo su specialybe susijusioje mokslo įstaigoje – Fizinių ir technologijos mokslų centre, nebuvo – ilgalaikis projektas jau buvo prasidėjęs. Norėdamas būti atsakingas už savo veiksmus ir siekti rezultato pats, atsisakęs saugaus būdo dirbti kitoje srityje už nuolatinį atlygį, jau pusantrų metų užsiima ta veikla, kuri teikia didžiausią pasitenkinimą, – fotografuoja ir yra projekto „Natūrali fotografija“ autorius.
Dovana įkvėpė pomėgį paversti darbu
G. Jauniškis sutinka, kad posūkis gal ir netikėtas. Ko gero, reikšmės turėjo ir tai, kad šalia mokslo sostinės Salomėjos Nėries gimnazijoje, nuolatos lydėjo menai – jis baigė „Ąžuoliuko“ muzikos mokyklą, o nuo antro kurso dainuoja Vilniaus universiteto choruose, iki šiol – „Gaudeamus“.
„Fotografija suteikė man pasitikėjimo savimi.“
G. Jauniškis.
Fotografija pašnekovas susidomėjo gavęs dovanų neblogą aparatą. „Pajutau malonumą pamatyti tai, ko anksčiau nepastebėdavau, fiksuoti akimirkas, pagauti, išjausti ir išreikšti žmonių, įvairių gyvūnų emocijas, gamtos nuolat mums dovanojamus stebėtinos įtaigos kadrus. Tarsi iš naujo ėmiau prisijaukinti savo gimtą miestą, kurio įvairiausi kampeliai, atrodytų, man vienam kažką ypatinga pasakoja apie save. Viską dariau savaip, kitaip. Fotografija suteikė man pasitikėjimo savimi“, – sako fotografiją atradęs vaikinas.
Įnikęs į fotografiją, pirmuosius savo darbus paskelbė socialiniuose tinkluose ir sulaukė pirmųjų užsakymų. Tai paskatino jį dar labiau gilintis į fotografijos technologijas ir galimybes, įsigyti ir nuomoti reikiamus darbui priedus, studiją.
Gausėjant rezultatu patenkintų žmonių atsiliepimų, G. Jauniškis pradėjo rimtai svarstyti apie tai, kad galėtų bandyti pomėgį paversti pagrindiniu darbu. Juolab kad galvoje sukosi vis nauji sumanymai.
Komercinėje fotografijoje vengia šablonų
Šiuo metu pagal individualius užsakymus dirbantis G. Jauniškis patenkintas savo pasirinkimu. „Esu pats sau šefas, visa atsakomybė krinta man pačiam, o ne kažkam kitam. Dirbi tiek, kiek gali ir nori, nes nuo tavo indėlio priklauso rezultatas. Nori atostogauti – prašom, bet jeigu nebus visiškai jokių pinigų, būsi pats kaltas“, – savo darbą realistiškai apibūdina pašnekovas.
Jis pripažįsta, kad dėl finansų nutinka visaip, kartais tiesiog atsiranda poreikis taupyti, o kai pajamų gauna daugiau, investuoja jas į įrangą.
Nors aktyviai fotografuoja tik porą metų, vaikinas teigia jau sunkiai save įsivaizduojantis be fotoaparato rankose. Realiai savo galimybes vertinantis fotografas sako, kad neturi pakankamai įgūdžių, polėkio, net ir gebėjimų atsidėti vien tik meninei fotografijai, be to, meninėms paieškoms reikia dar daugiau pajamų, todėl didelę laiko dalį jis skiria komercinei fotografijai, bet ir joje vengia šablonų. Tai nurodo ir jo pasirinktas puslapio pavadinimas „Natūrali fotografija“. „Kilęs natūraliai, – šypsosi pašnekovas, – nes mano fotografijos moto – gražu tai, kas tikra.“
Derina komerciją su menine raiška
G. Jauniškis pabrėžia, kad verslas, kurio ėmėsi, jam įdomus, nes atveria galimybių susieti komerciją su menine raiška. Traukia ir tai, kad veiklos amplitudė gali būti labai plati – nuo klasikinės muzikos koncerto iki gyvūnų globos namų, nuo VIP iki labdaros renginių.
„Be saviraiškos neįsivaizduoju savo darbo, nė karto nebuvo rezultato, kai man pradėdavo aiškinti, kaip ir ką turiu daryti“, – tikina savo nuostatoms ištikimas pašnekovas.
Pripažintas socialiniame tinkle
Savo kuriamo verslo pranašumais natūralios fotografijos kūrėjas vadina turimą individualią erdvę, tačiau priduria, kad visiškai nepriklausomas negali būti. Be abejo, jaučia ir didelę konkurenciją, ypač suvokdamas, kad negali lygiuotis su toli pažengusiais menininkais ar pripažintais meistrais. Konkurencija veikia teigiamai, verčia tobulėti.
G. Jauniškis, mėgstantis daryti ne tik spalvotas nuotraukas, bet ir juodai baltas, kurios, jo nuomone, labiau išsaugo emociją nei spalvoti kadrai, palankiai vertina ir nemokamas savo paslaugas renginiuose, kurie jį patį domina: „Man tokie renginiai atsiperka ateityje, nes nuotraukas naudoju visur, kur man reikia: „Facebook“, „Instagram“ ir visose kitose platformose.“
Didelis darbo atpildas – palankūs atsiliepimai. „Socialiniame tinkle „Facebook“ esu geriausiai vertinamas fotografas Baltijos šalyse – daugiausia parašytų atsiliepimų, geriausiai įvertintos paslaugos, o tai man, jaunam fotografui, yra labai svarbu, nes suteikia konkurencingumo prieš kitus jaunuosius fotografus, kurie taip pat nuolatos tobulėja. Atsiliepimai padeda parduoti paslaugą, neužtenka viską pateikti per savo prizmę“, – savo darbo įvertinimu didžiuojasi G. Jauniškis.
Norintiesiems imtis individualaus verslo pašnekovas palinkėtų iš pradžių gerai pasverti savo galimybes, įsitikinti, kad tai, ką numatote daryti, bus konkurencinga. Tuomet siekti įgyvendinti.
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.