...

Būdamas vos dvylikos įrodė, kad amžius versle ne kliūtis

Verslas

2020.01.23

Autorius: Arneta Matuzevičiūtė

Temos: .

Būdamas vos dvylikos įrodė, kad amžius versle ne kliūtis

Dominykas Gūra Asmeninio albumo nuotr.

Su pirmaisiais klientais Dominykas Gūra bedrauti pradėjo dar būdamas dvylikos. Per beveik dveju metus nei vieno iš jų nebuvo sutikęs – detalės derinamos virtualiai, o jo parengti tekstai elektroniniu paštu skrieja Klaipėdos, Kauno, Vilniaus ar net užsienio šalių link. Panevėžio rajone gyvenantis aštuntokas kuria straipsnius bei reklaminius tekstus.

„Maniau, kad iš manęs tyčiosis ir šaipysis sakydami, kad esu gerokai per jaunas. Nustebino, kai sulaukiau didelio palaikymo ir net patarimų iš pačių klientų“, – sako jaunuolis. – „Šiais laikais visai nesvarbu kokio amžiaus esi, svarbiau noras domėtis.“

Laisvalaikis ne namų darbams 

Šiuo metu Dominykas kas rytą peržengia Panevėžio „Vyturio“ progimnazijos slenkstį, kur jo laukia ne tik aštuntokams užduodami namų darbai, bet ir mokyklos tarybos pirmininko pareigos. 

„Manau, kad reikia ne tik dėl savęs dirbti, bet ir mokyklai šiokios tokios naudos atnešti, todėl nusprendžiau pretenduoti į šią poziciją. Vasarą atostogavome, todėl darbai prasidėjo tik rugsėjį. Esminės užduotys mokinių taryboje – idėjų generavimas, jų įgyvendinimas, renginių organizavimas“, – pasakoja Dominykas. 

Jis atstovauja progimnaziją ir Lietuvos moksleivių sąjungos sambūriuose, ir Panevėžio mokyklų savivaldų susirinkimuose. Dažniausiai ten aptariamos problemos, iššūkiai ir sėkmės, su kuriomis susiduria moksleiviai. 

„Diskutuojame, pasidalijame patirtimis ir patarimais, kaip dar pagerinti mokinių gyvenimą“, – atkreipia dėmesį pašnekovas. 

Jis priduria, kad namų darbus spėja atlikti per pertraukas, todėl mokslai dėl veiklų gausos nenukenčia. 

„Namuose noriu susitelkti į savus darbus, todėl mokyklinius reikalus stengiuosi sutvarkyti dar mokykloje“, – šypteli jaunuolis. 

Potencialui amžius ne kliūtis

Dominykas pripažįsta, kad nemažai laisvo laiko praleidžia nardydamas socialiniuose tinkluose. Mokykloje jam neblogai sekasi lietuvių kalba, literatūra, negąsdina gramatinės taisyklės. Prieš dvejus metus jam kilo mintis pasiūlyti savo gabėjimus socialinių tinklų vartotojams. 

„Vienoje freelancer‘ių grupėje susikūriau labai informatyvų reklaminį skelbimą, kuriame nurodžiau tekstų kainas, visą informaciją apie save. Iš pradžių kainos buvo juokingai mažos – gal pusė cento už šimtą žodžių. Dabar ji jau paaugo“, – šypsosi vaikinas. 

Prisimindamas veiklos pradžią jis pasakoja, kad teko nemžai išmokti. 

„Tada net nežinojau kas yra SEO. Vienas klientas paparašė parengti tekstą pagal reikalavimus, šiek tiek apie tai papasakojo ir davė virš 180 raktažodžių. Iš jų turėjau išsirinkti kelias dešimtis ir naudojant tuos žodžius paruošti tekstą, – pasakoja jaunasis verslininkas. – Susiradau daugiau informacijos apie SEO, daug gilinausi, skaičiau ir galiausiai tas žinias sėkmingai panaudojau. Tačiau svarbiausia išmokta pamoka – laiko planavimas. Iš pradžių buvo sunku numatyti kiek užtruksiu su vienu ar kitu tekstu, neplanavau, kad reikia pasilikti laiko kliento peržiūroms bei pataisymams.“  

Verslauti Lietuvoje galima tik nuo keturiolikos, tačiau nuo pat pradžių Dominykas veiklą vykdo skaidriai. Nuosavą verslo liudijimą jis išsiėmė prieš mėnesį, o anksčiau jam gelbėjo penkeriais metais vyersnis brolis. 

„Veiklos vykdymo ir vystymo klausimais neretai kreipiuosi į šeimą. Mano tėvai turi nuosavą verslą – tėtis rūpinasi gamyba, o mama platinimu bei reklama, todėl jie didžiausia mano atrama visais klausimais“, – atvirauja pašnekovas. 

Nebent verslo vadyba 

Investavimu ir ekonomika besidomintis aštuntokas, jau dabar kalba apie tai kaip reikėtų elgtis su aktyviosiomis bei pasyviosiomis pajamomis ir negalima tikėtis, jog visais laikais lydės sėkmė. 

„Nežinau, kas gali nutikti. Gal atsiras daugiau konkurentų ir aš turėsiu mažiau klientų. Noriu būti užtikrintas dėl savo ateities“, – pasakoja keturiolikmetis. – „O po mokyklos baigimo ambicijų studijuoti neturiu. Kol kas nematau tikslo. Nebent kokią verslo vadybą, kuri būtų naudinga vystant savo veiklą.“ 

Jau dabar apie tekstų rengimą, SEO, ekonomiką, investavimą ir kitas dominančias temas jis mokosi internetiniuose kursuose.  

„Manau, kad šiame amžiuje universitetai yra pasenusi formulė. Jei atrandi sferą, kurioje gali tobulėti savarankiškai, tai universitetas nebūtinai turėtų būti prioritetas. Anksčiau tai buvo labai svarbu, tačiau viskas keičiasi.“

Būtent dėl šios priežasties planų palikti Panevėžį Dominykas neturi. Jį sužavėjo darbo iš namų modelis, o Aukštaitijos sostinę jis mato kaip perspektyvią erdvę. 

„Jau matau kur galėčiau investuoti šiame mieste: jis sparčiai auga, atsinaujina, daug verslo perspektyvų… Manau, kad tai paskatins net ir emigrantus grįžti. Bendraamžiai išvažiuos, tad man liks mažiau konkurentų“, – garsiai svarsto jaunuolis.  

Patirtį padeda susirinkti domėjimasis

Jauną amžių veiklai pradėti Dominykas įvardija kaip pranašumą: jau dabar jis moka bendrauti su vyresnio amžiaus klientais, planuoti laiką, sklandžiai ieškoti informacijos apie skirtingus produktus. 

„Rašau labai skirtingomis temomis – tai labai praplečia akiratį. Nenumaniau, ką tiek daug galima parašyti apie vonios praustuvus, bet kai pasidomėjau – visai neblogas rezultatas gavosi“, – paskutinį rašytą tekstą prisimena pašnekovas. 

Jis skatina ir kitus jaunus žmones nesivadovauti pasenusiomis formulėmis ir idėjų verslui ieškoti vietose, kur kiti nedrįso – gal būtent ten slypi kažkas naujo, kas gali tapti sėkmės paslaptimi. 

„Kaip nebijoti? Atsakymas – žinios, bandymai, įgauta patirtis, bendravimas su žmonėmis – ekspertais. Nesvarbu, kiek metų turėtum, reikia  daug domėtis – taip sužinosi tai, ko galbūt nepastebėjo didelės įmonės. Be didelės rizikos nebus ir didelių rezultatų“, – drąsina Dominykas.   

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.