...

5 svarbiausi patarimai norintiesiems pradėti nuosavą veiklą

Verslas

2019.08.28

Autorius: Kamilija Linkutė

Temos: , .

5 svarbiausi patarimai norintiesiems pradėti nuosavą veiklą

Raminta Girdvainė Iš asmeninio albumo

Lietuvoje verslai auga praktiškai kasdien. Nors vis daugiau žmonių ryžtasi pradėti dirbti sau ir pradeda įvairiausių sričių verslus, pati pradžia vis dar baugina. Apie svarbiausius aspektus, kylančius norint pradėti savo verslą, pasakojo sertifikuota ugdomojo vadovavimo (koučingo) specialistė ir „Points of You“ trenerė, lektorė bei pokyčių iniciatyvos „Išdrįsk pradėti“ bendraautorė Raminta Girdvainė.

Atsakykite sau į tris klausimus

Dažnai, sugalvojus naują verslo idėją, norisi ją kuo greičiau įgyvendinti. Tačiau prieš pradedant imtis verslo planų svarbu sau atsakyti į tris klausimus.

Kodėl aš noriu kurti verslą? Pasak pašnekovės, svarbu atsižvelgti į kuriamo verslo privalumus, nes tik norėjimas pabėgti iš turimo darbo ne visada reiškia verslo pradžią – galbūt jums puikiai tinka samdomas darbas, tik reikia pakeisti organizaciją.

Kokią vertę mano verslas kurs? Antruoju klausimu turi būti įvertinami ne vien asmeniniai poreikiai, tačiau ir verslo nauda aplinkiniams. „Yra žmonių, kurie turi puikią „uoslę“ tuo klausimu ir mėgaujasi generuodami įvairias idėjas, nelabai svarbu, koks jų turinys. Man asmeniškai labai svarbu, kad tikėčiau tuo, ką darau, kad atitiktų mano vertybes, būtų įdomu ir galėčiau augti.“

Ir, ko gero, svarbiausias klausimas, kurį užmiršta per greit užsidegę verslo idėjomis: Ar aš prisiimu visą atsakomybę? „Gali būti, kad uždirbsite daug, o gal atpirkti investicijoms reikės ne vienų metų. Gal net patirsite daug nuostolių ar bankrutuosite. Ar esate pasiruošę pasitikti šį etapą, susirasti reikalingų išteklių, atkakliai siekti savo tikslų?“ – klausia specialistė. R. Girdvainė sako, kad dažnai ieškoma kaltų, tačiau turint savo verslą svarbu atkreipti dėmesį į tai, jog kaltų ieškoti neprireiks, kadangi visa atsakomybė užguls ne kieno nors kito, o būtent jūsų pečius.

Kiekvieno kelias autentiškas

Paklausta apie amžinai pabrėžiamą mokymąsi iš kitų klaidų, pašnekovė teigia, kad į klaidas reikia atsižvelgti, tačiau kartais jos gali tapti ir kliūtimi vystant naujas idėjas: „Kartais turime išmokti tam tikras pamokas. Geriausios pamokos kainuoja brangiai, bet turi neįkainojamą vertę ateities sėkmei ir tam, kokie žmonės tampame. Darant kažką kitaip, nestandartiškai, nepaisant stereotipų ar neklausant gąsdinimų „nedaryti, nes bus blogai“ – gali gimti naujų idėjų, kurios bus tam tikros inovacijos ar taps puikiais verslais.“

Įvertinti turimus ir reikalingus išteklius

„Ar turėsiu laiko, pinigų, energijos, ar turiu idėją ir verslo planą? Kas man padės, kokios galimybės ir rizikos, kokias savo stiprybes galėsiu panaudoti, o kas man trukdys? Turiu rasti atsakymus į šiuos klausimus, pasidaryti išsamią analizę, apimančią tiek asmeninius psichologinius aspektus, tiek susijusius su pačiu verslu“, – įsitikinusi R. Girdvainė. Dažnu atveju senos patirtys, nors kardinaliai skirtingos nuo būsimo verslo, gali būti itin naudingos nuosavos veiklos pradžioje.

Nenerti stačia galva

Dauguma žmonių, norinčių pradėti verslą, yra įsitikinę, kad jei jiems idėja atrodo patraukli, ji tokia pat atrodys ir rinkai, o tai yra klaida. „Sėkmės faktorių sudaro labai daug sudedamųjų dalių, – primena Raminta. – Viena jų yra gebėjimas patenkinti tikruosius vartotojų poreikius. Todėl reikėtų paklausti savęs: ko išties reikia vartotojams, kuriems siūlysiu savo produktą ar paslaugą? Kokiems žmonėms gali būti reikalinga mano idėja?“

Pasiruošti dideliam darbui ir iššūkiams

Pasinėrus į svajonę apie naują verslą, neretai pamirštama apie laukiančius darbus. Dirbti kolektyve, kai vyksta užduočių pasidalijimas, yra saugu, tačiau, pradedant savo verslą, bent jau pradžioje dažnam tai tenka pamiršti: „Kai dirbi sau, esi viskas viename: ir strategas, ir finansininkas, ir administratorius, ir rinkodarininkas, ir produkto vadovas, ir kūrybininkas. Deja, ne visi darbai malonūs ir ne visi sekasi…“

Nustatyti asmenines ribas

„Laisvė, jei nežinai, ką su ja daryti, gali ir gerokai įkalinti“, – dar vieną svarbų dalyką akcentuoja specialistė. Ji įsitikinusi, kad darbo valandų nusistatymas ir nuoširdus jų laikymasis yra vienas svarbiausių aspektų kuriant savo verslą. Dažnas pasimeta turėdamas daug galimybių ir laisvai valdomą laiką, tačiau būtent tai yra kertiniai dalykai, dedantys pamatus sėkmingam verslui.

Investuoti į įgūdžius ir nuolat tobulėti

Pasak R. Girdvainės, daug žmonių, pradedančių verslą, turi nemažai iliuzijų, pamiršta nuolatines investicijas. Jei dirbsiu iš aistros, darysiu tai, ką mėgstu, pinigai ateis savaime, – mano jie. „Dažniausiai to neužtenka, – sako Raminta. – Reikia daug investuoti į naujų įgūdžių įgijimą, galbūt dar ir kitų investicijų gali prireikti. Būtina šiuos finansus turėti paruoštus. Taip pat reikia apgalvoti, kaip gyvensite, jei jums nesiseks uždirbti tiek, kiek norite, ir taip greitai, kaip norite.“

Organizuojate renginį?

Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.

Dėmesio! Svetainė naudoja slapukus. Daugiau informacijos apie slapukus galite rasti čia.