„Vivi“ įkūrėjai: „Veik! Kol tu galvosi, padarys kiti“
2014.10.22
Temos: Vadyba, Verslo pradžia.
Laimutis Kumetis (35) ir Martynas Macikas (29), nuo pat vaikystės kiekvienas savaip atradę verslumą, buvę amžini priešgynos sistemai, daugelio suaugusiųjų nesuprasti, o draugams vis kėlę nuostabą, iš kur tiek idėjų ir dar beatodairiško tikėjimo, kad jos pavyks, žino vieną paslaptį – nėra blogų situacijų. „Jei šiandien uždarytų visas ekologiška kosmetika bei buities priemonėmis prekiaujančias parduotuves ir tai, į ką dėjome tiek vilčių bei darbo, suprastume, jog taip dar geriau, nes padarysime kažką daugiau, svarbiausia, kad turėjome pamokų ir įgijome žinių“, – Alytaus verslininkai drąsiai pasitinka kasdienes baimes.
Diagnozė – verslininkas
„Mokykloje labiau vertinamas buvau subjektyviai ir ne už žinias, o už elgesį“, – pasakoja M. Macikas, 11 klasėje gavęs mandagų pasiūlymą pasirinkti kitą mokyklą.
„Dabar žinau, kad tai buvo geriausia, ką man galėjo duoti ta įstaiga, nes, jei ne šis puikus patarimas, nebūčiau ryžęsis mokytis maisto pramonės technologijų. Pastebėjęs, kad maisto gaminimas sekasi, ėmiausi ruošti jį namie ir su motoroleriu išvežioti Alytaus biurų darbuotojams, po kurio laiko pristatydavau patiekalus net šventėms“, – M. Macikas nostalgiškai mena savo pirmąjį verslą, iš kurio vidutiniškai uždirbdavęs kelis minimalius atlyginimus apimančią sumą. „Baigęs Alytaus pramonės ir prekybos profesinę mokyklą bei kuriam laikui išvykęs padirbėti į Londono restoraną, gavau kvietimą dalyvauti televizijos laidoje, kurios kulinarinėje rubrikoje gaminau sveiką maistą“, – prisiminimais apie savo karjeros vingrybes dalijasi dabartinis prekių ženklo „Vivi“ bedraautoris.
Dvejojant pravartu užduoti sau klausimą, ar tai mus veda į tikslą.
L. Kumetis ir M. Macikas
Vienuolikos – jau verslininkas!
„Buvau irgi vienas tų mokinių, kurio nepageidavo klasės išvykose, nes išsiskyriau dideliu aktyvumu, – į mokyklos laikus mintimis nusikelia L. Kumetis. – Kadangi gyvenau tik su mama, norėjau kuo greičiau jai padėti, tad mintys sukosi ne apie studijas, o apie galimybes užsidirbti.“
Pašnekovas, pirmąjį savo verslą įsukęs tebūdamas vienuolikos metų, su šypsena pasakoja: „Tais laikais auksą supirkdavo tik Vilniuje, o pastebėjęs, kad Alytuje daug močiučių, turinčių aukso dirbinių ir norinčių jas iškeisti į pinigus, ėmiausi supirkinėti šį brangųjį metalą. Rašydavau skelbimus į laikraščius, iš mokytojos gavau senas svarstykles auksui sverti ir taip prasimanydavau asmeninių lėšų.“
Netrukus L. Kumetis atrado kur kas pelningesnę nišą. Juokais pradėta prekyba vasarą veikiančiame kioske parko žaidimų aikštelėje virto iki 10 tūkst. litų mėnesio apyvartas pelnančiu verslu. Pašnekovas prisimena, kad tuo metu vietinėje rinkoje jie karaliavo, nes greta prekyviečių nebuvo. „O ir dirbome daug paprasčiau: ledus tiekianti įmonė su manimi, keturiolikos metų asmeniu, sudarė sutartį dėl ledų šaldytuvo pastatymo ir prekybos“, – apie sandorio teisėtumą svarsto Alytaus verslininkas.
Draugai juokėsi, nes dar valgydami šašlyką mintyse pardavėme 100 tonų Himalajų druskos
Nemažai kitų verslavimo būdų išbandę vyrai, sykį lemtingai susitiko bendrame gimtadienyje. M. Macikas tuo metu kartu su mama buvo užsiėmęs mažmenine ir didmenine natūralios kosmetikos prekyba, be to, uoliai gilinęsis į veikliųjų medžiagų subtilybes ir sukaupęs vertingų žinių, norėjo pradėti gaminti kosmetiką. L. Kumetis, turintis soliariumų studiją, kaip tik pasiūlė pasinaudoti savo patalpomis bei reikiamu gamybos pasu. Iš karto gimė daug bendrų minčių, vaikinai ėmė garsiai kurti planus, kurie aplinkinių buvo palydėti ironijos gaidele.
Jei žmogus sako, kad nori pradėti verslą, bet nepradeda, vadinasi, sau meluoja, nes, jei norėtų, imtųsi veikti.
L. Kumetis
„Iki tol buvę atskiri mūsų verslai – visi pelningi, bet svajonė ta pati: norėjome kurti tai, kas turi istoriją. Mums svarbu padėti žmonėms, palikti įspaudą jų gyvenime. Todėl užsibrėžėme sukurti tokį produktą, kuris būtų naudingas. Pasinerti į veiklą, kurios galimybės didelės, o galutinis tikslas tik toli horizonte“, – apie aistrą versle pradeda kalbėti L. Kumetis.
„Todėl padedami artimųjų sukūrėme prekių ženklą „Vivi“, kuris simbolizuoja gyvybingą, biologiškai veiklią natūralią kosmetiką ir ekologiškas namų priežiūros priemones. Ilgainiui pastebėjome, kad vyrauja neteisinga nuomonė, jog natūralu tik tai, kas labai brangu“, – prieštarauja M. Macikas. Mokykloje iš chemijos disciplinos turėjęs dvejetą, dabar jis ne tik derina su užsienio bendrovėmis sudėtingus cheminius bandymus, bet ir tapo tikru šios srities žinovu. Vis dėlto kosmetikos gamyba įmonės UAB „Gangas“ pagrindine veikla tapo ne iš karto.
Viskas verslo plėtrai
„Tuo metu išsiaiškinę, kad yra paklausa, su 120 tūkst. litų pradiniu kapitalu ėmėmės Himalajų druskos bei muilo riešutų importo į Lietuvą. Tapome šių žaliavų didmenininkais, taip pat nepamiršome ir pirmųjų idėjų apie kosmetikos gamybą, todėl įsirengėme laboratoriją. Dvejus metus užsiimant prekyba ir atliekant laboratorinius tyrimus, vis kirbėjo noras plėstis bei kurti darbo vietas, todėl uždirbtus pinigus toliau investavome į verslą. Supratę, kad esame pajėgūs gaminti kosmetiką, ir sukaupę reikiamus 300 tūkst. litų, per tris mėnesius įrengėme žaliavų fasavimo liniją, nusipirkome įrangą, kuria pradėjome gaminti muilą ir pirmuosius kosmetikos gaminius. Startavome kosminiu greičiu, produkciją gaminome dar net nenumatę, kaip ją parduosime, bet viskas susidėliojo pamažu: mums svarbiausia buvo sukurti gerą produktą, juo tikėti ir išmokti pagaminti. Kreipėmės į užsienio įmones dėl sudedamųjų medžiagų pardavimo ir receptūrų, gilinomės, daug ieškojome ir radome. Tad dabar žinome, jog turime konkurentų tol, kol klientas neužsuka pas mus. Pamatęs kainas ir patyręs kokybę, jis pas konkurentą nebegrįžta“, – drąsiai už „Vivi“ produkciją laiduoja L. Kumetis.
Darbas – neišvengiama sėkmės formulės dalis
„Žaibiškai, vos per dvejus metus nuo prekių ženklo „Vivi“ sukūrimo, šešias darbo vietas išplėtėme iki dvidešimt trijų, – džiaugiasi įkūrėjai, pabrėžiantys, kad ten, kur kūryba, ten ir energija. – Kūrybinis procesas gimsta mūsų galvose: pirmąją žaliavų toną pardavėme dar tada, kai ši net nebuvo atplukdyta. Be tikėjimo ir pasitikėjimo tuo, ką darai, nieko nebus. Prieš pusantrų metų turėję vieną parduotuvę pasakėme, kad bus dešimt, dabar, dar nepraėjus dvejiems metams, jau turime septynias ir po mėnesio bus atidarytos dar dvi“, – sėkmės vaisiais besidžiaugiantys verslininkai suskumba paaiškinti, kad nuoširdus darbas taip pat neišvengiamas. Artimiausioje ateityje plėtrą į užsienio rinkas planuojantys verslininkai „BZN start“ skaitytojams, norintiems užsiimti verslu, turi tik vieną patarimą: „Veikite, nes nėra kada laukti ir dvejoti.“
Organizuojate renginį?
Tuomet „bzn start” gali pasiūlyti puikią galimybę išviešinti Jūsų renginį ir padėti pritraukti potencialių dalyvių.